Boris A. Novak: Ninina pesnika dva - obnova

Zgodba romana se odvija okoli najstniškega življenja 16-letne Nine, dijakinje 2. letnika Gimnazije Poljane. Nina, sicer odličnjakinja, si ob vstopu v drugi letnik misli, da je ne bodo čakali nobeni življenjski podvigi, vendar se zgodba zaplete že prvi dan, ko v razred sprejmejo dva nova sošolca.

Namreč tako Boris kot Borut se takoj zaljubita v Nino in ji v žepe obleke neprestano skrivata kratke, nagajive ljubezenske pesmi. Nina ju je poimenovala kot nespametna pesnika in se sprva ni zmenila zanju, kasneje pa fanta že dobita nekaj njene pozornosti, vendar je to ne moti prav dosti. Svoj čas in misli raje posveti zabavi s prijateljicami, ko se zberejo v Saksu in Turistu, torej v dveh mladinskih barih v Ljubljani.

Tam se pogovarjajo in iz dneva v dan raziskujejo svojo mladost. Srečujejo se z alkoholom, cigareti in drogami, pa tudi s fanti. Fanti iz klubov pa še posebej zanimajo prav Nino. Zavrača ponudbo sošolca Borisa, a z navdušenjem sprejema ljubezen Nika, bankrotiranega študenta rimskega prava. Nina je zadovoljna z Nikom, raziskuje svoja čustva, tudi svoje in njegovo telo ter spoznava radosti seksa. Vendar pa Nik, kot je značilno za fante te starosti, še ne pozna dobro svojega telesa, zato pride do zapletov. Ker za čustva (ki jih v literaturi rimskega prava ne omenjajo pogosto), ni še nikoli slišal, se za Nino ne meni prav dosti in dobršen del prostega časa raje preživi s prijatelji, Nino pa pusti na cedilu.

Nina izgubi ljubezen do Nika, zato je pogosto žalostna. Za povrh vsega pa v tragični alpinistični nesreči, med plezanjem po severni steni Triglava, umre Boris, ki ga je Nina prav tako občudovala. Droge odpeljejo njeno najljubšo prijateljico v psihiatrično ustanovo. Poleg tega ugotovi, da njena menstruacija zamuja in na svoj rojstni dan hitro o tem obvesti starše. Na srečo, kot pokaže test nosečnosti, je to zgolj rezultat čustvenega nihanja in prvega spolnega odnosa. Uteho najde pri prijateljicah, ki razumejo njena čustva.

Zgodba se konča s srečanjem Nine in Boruta na Borisovem grobu. Nina na koncu romana spozna vse vidike odraščanja.


Moje mnenje:

Knjiga govori o mladostniških prepirih, ljubezni in prijateljstvu v merah, priporočljivih za mladega bralca. Roman se mi zdi malo manj primeren za mlajše otroke kot za starejše, predvsem zaradi žalostnega razpleta (smrt Borisa), vendar se je vseeno treba sprijazniti z minljivostjo. Zgodba je poučna, saj bralca odvrača od uporabe drog, še posebej pri primeru, ko je Ninina prijateljica Majda skoraj končala na dnu družbe zaradi drogiranja.


Zakaj sem si to knjigo izbral:

Knjigo nam je učiteljica namenila za eno izmed domačih branj v 9. razredu, vendar je nisem prebral, ker sem se bil udeležil Cankarjevega tekmovanja. Naša učiteljica je namreč učencem, ki so tekmovali za Cankarjevo tekmovanje, oprostila eno domače branje. Zaradi pozitivnih ocen knjige s strani sošolcev sem se odločil knjigo enkrat v prihodnosti prebrati.


Primerjava oseb:

Nina se nima za piflarko, saj že ob prvem pregledu snov razume. Kljub temu se doma uči in je redna in bolj družabna kot pa njena prijateljica Majda, ki jo njena malomarnost potegne v jemanje drog, kar jo vedno bol vleče k tlom. Majda naenkrat nima več moči, da bi se mamilom uprla, zato mora k psihiatrinji. Nini se kaj takega ne bi zgodilo, saj je premišljena in gleda na dolgi rok. Kot primer vzemimo trenutek, ko je ugotovila, da je morda noseča. Takoj je hitela povedat staršem, Majda bi to ohranila zase.


Anton Luka Šijanec, 1. a, šestindvajsetega septembra 2019