Bits and Bugs / Infinite Powers - recenziji

Predstavitvi dveh zanimivih tujih knjig "Bits and Bugs" in "Infinite Powers"

Na
Bits_and_Bugs_Infinite_Powers.pdf
sta predstavitvi dveh zanimivih tujih knjig "Bits and Bugs" in "Infinite Powers" (Obzornik za matematiko in fiziko - 67/2020, avtor recenzij: Peter Legiša)

1)
Knjiga "Bits and Bugs" (Biti in napake - "hroščki" v računalniških programih) - avtorja imenitne knjige sta Thomas Huckle in Tobias Neckel - univerza Munchen - razkrivata napake programerjev in načrtovalcev procesorjev, ki so povzročile hude nesreče in druge neljube dogodke.
Recimo:
- deljenje z nič zacikla računalnik, ki zagori (danes temu ni več tako),
- nesreča rakete Ariane 5,
- problem prehoda v novo tisočletje,
- napačno zaokroževanje in borze,
- neuspeh protiraketnega sistema Patriot v zalivski vojni 1991, - izguba vrtalne ploščadi Sleipner,
- NASA zaradi statistikov ne odkrije ozonske luknje ... (podobno se je zgodilo na ARSO z visokimi padavinami ...),
- nemški meteorologi spregledajo hudo neurje leta 1999 (časovni zamik meritev),
- odpoved prvega poleta vesoljskega plovila Columbia 1981,
- Intelov procesor Pentium je narobe računal ... 1994 (napako so hoteli prikriti),
- grozljivo smrtonosno obsevanje tumorjev v ZDA 1985 - 1987,
- problem avtomatizacije sortiranja prtljage na ("našem") letaliču Denver leta 1992, niso upoštevali fizike kroženja, itn, popoln kaos ...,
- omejitve pri zapisu velikih števil (računalništvo ni enako matematika ...),
...
Več preberite v pdf tekstu.
Bits_and_Bugs_Infinite_Powers.pdf

2)
Avtor zgodovine matematične analize (naslov org. Infinite Powers) prof. Steven Strogatz (profesor na MIT, Cornell) odlično pripoveduje zgodbe. V knjigi "Infinite Powers" najdete, poleg matematične logike in njenega razvoja, še nekatere osebnostne karakteristike genijev (recimo: Galileo, Kepler, Descartes, Fermat ...). V tem "skenu" je samo povzetek, recenzija, ki pa je že sama po sebi odlična, lepo povzeta in vredna branja.
Recimo prof. Strogatz navaja naslednje lastnosti vsem poznanaga velikana Isaaca Newtona. Newton je sestavil seznam grehov že do svojega 19-ega leta.
Odlomki (iz dnevnika):
"Pri trinajstih: Grozil mojemu očetu in materi Smith, da ju bom zažgal s hišo vred."
"Pri štirinajstih: Želel smrt in upal, da doleti nekatere."
"Pri petnajstih: Udaril mnoge."
Vse zapisano je lažje razumeti, če vemo, da ga je njegova mati pri treh letih izročila v vzgojo babici. Isaacu je oče umrl še pred rojstvom. Mati se je znova poročila, njen novi mož pa fanta ni želel imeti v hiši. Mati je trdo vzgajala Isaaca, pri desetih letih (spet vdova) ga je dala v bližnjo internatsko šolo (Newton ni bil edini čustveni invalid, ki so ga dale te angleške vzgojne metode). Pri šestnajstih ga je mati vzela iz šole, da bi vodil domačo kmetijo. Ker pa je kmečka opravila sovražil in posestvo slabo upravljal, ga je ponovno pustila v šolo.

Med kugo se je umaknil na podeželje in naredil neverjeten napredek v analizi - vpeljal je infinitezimalni računu (napredoval je tudi v fiziki). Nanj je vplivala izjemna knjiga Arithmetica Infinitorum avtorja Johna Wallisa, kjer je avtor že znal računati ploščine pod krivuljo y = X^n ..., to je bil direkten namig do integrala, ki ga je Newton zagrabil in dolgo držal zase - več v pdf dokumentu.

V tej pripovedi se kaže staro pravilo, da največji geniji, misleci tega sveta večinoma gredo skozi kruto nekonvencionalno pot odraščanja ..., ki jih primora v iskanja izvirnih rešitev in v nestandardna razmišljanja (ki pa se žal ne končajo zmeraj dobro ..., ne za njih, ne za okolico). Isaac Newton je na koncu le uspel večji del izvirnih idej (in travm odraščanja) prenesti v znanost.

  • Bits_and_Bugs_Infinite_Powers.pdf
    (Obzornik za matematiko in fiziko - 67/2020, avtor recenzij: Peter Legiša)