1.SPLOŠNE DOLOČBE
Astronomsko društvo Vega - Ljubljana je (v nadaljnjem besedilu društvo ali ADV), prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje fizičnih oseb (članov in članic), ki se združujejo zaradi skupno določenih interesov, opredeljenih v teh pravilih in v skladu z Zakonom o društvih. Vprašanja organizacije in načina dela organov društva, ki niso urejena s tem poslovnikom, se lahko uredijo s sklepom ali drugim aktom društva v skladu s tem poslovnikom.
Ime društva je :
ASTRONOMSKO DRUŠTVO VEGA - LJUBLJANA, s kratico AD Vega.
Astronomical Society Vega - Ljubljana (AS Vega Ljubljana).
Sedež društva je začasno v Ljubljani, Štihova 6
Društvo je pravna oseba zasebnega prava. Predstavlja ga predsednik društva.
Društvo ima elipsast žig z obrobnim besedilom : ASTRONOMSKO DRUŠTVO VEGA - LJUBLJANA. V sredini je obris galaksije M51 (Vrtinec), ki predstavlja logotip društva. Pod znakom društva je napis Ljubljana.
Društvo se lahko združuje v druge sorodne organizacije in zveze v Republiki Sloveniji in v tujini.
2. NAMEN IN NALOGE DRUŠTVA
Namen društva je združevanje vseh, ki imajo astronomijo radi, jo cenijo kot pomembno znanstveno disciplino, predvsem pa
so pripravljeni tudi s svojim delom prispevati k razvoju astronomije. Širiti in gojiti astronomsko in splošno naravoslovno ter
tehnično znanje med svojimi člani in v širši javnosti.
Naloge društva:
Pridobitna dejavnost društva
Društvo organizira:
3. JAVNOST DRUŠTVA
Delo društva in njegovih organov je javno. Javnost se lahko izključi le, če tako sklene IO ali predsednik društva v primeru, da je potrebno v skladu z zakonom zagotoviti tajnost podatkov oziroma zadev, o katerih razpravlja.
Društvo obvešča svoje člane:
Širšo javnost obvešča društvo o svojem delu:
4. ČLANI DRUŠTVA , NJIHOVE PRAVICE IN DOLŽNOSTI
Članstvo v društvu je prostovoljno. Člani so redni in častni. Član je lahko vsaka fizična oseba, ki IO-ju društva predloži pisno pristopno izjavo, v kateri navede, da pod enakimi pogoji sprejema ta pravila in programske usmeritve. Član društva je lahko tudi tuj državljan. Častni član društva lahko postane oseba, ki ima posebne zasluge za društvo oz. naravoslovno znanost. Imenuje ga občni zbor na predlog izvršnega odbora društva. Če oseba, ki ni redni član društva dobi naziv častnega člana, nima pravice glasovanja.
Naziv častnega člana društva se podeli članom društva, ki imajo posebne zasluge za dosežke, ki pomenijo pomemben prispevek za razvoj društva ali slovensko astronomijo. Naziv častni član se podeli s posebno listino, ki vsebuje besedilo sklepa in utemeljitev o podelitvi. Naziv častnega člana se ne podeli posmrtno, razen če ni postopek bil začet za časa življenja.
Oseba, ki izpolnjuje pogoje in želi postati član društva se včlani z osebno prijavo. Če se v društvo včlani mladoletnik do dopolnjenega 7. leta starosti, podpiše pristopno izjavo njegov zakoniti zastopnik, od mladoletnikovega 7. leta do dopolnjenega 15. leta starosti pa mora zakoniti zastopnik pred njegovim vstopom v društvo podati pisno soglasje. Mladoletnika do dopolnjenega 15. leta starosti zastopa v organih društva zakoniti zastopnik. Vsak član društva prejme člansko izkaznico. Izkaznica vsebuje, logotip društva, sliko člana, domač naslov, rojstni datum člana, datum včlanitve, njegov podpis, žig društva in podpis predsednika ali njegovega namestnika. Izkaznica vsebuje tudi rubriko razno (za zabeležke člana, recimo za telefone, e-posšto, Internet naslov), v izkaznici je tudi prostor, kjer se lahko zabeleži morebitno prostovoljno delo, plačana članarina, disciplinski postopek, uporaba opreme, opravljeno izobraževanje in ostale opombe vezane na člana in društvo.
Pravice članov so:
Dolžnosti članov so:
Članstvo v društvu preneha z izstopom, s črtanjem, z izključitvijo ali s smrtjo. Član izstopi prostovoljno, kadar da izjavo o izstopu. Člana je mogoče izključiti iz društva na osnovi sklepa častnega sodišča. Članu se zamrzne članstvo in s tem možnost odločanja (glasovanja), če ne plača članarine, hkrati pa se mu po potrebi omeji dostop do opreme. Člana črta iz društva IO, če ta kljub opominu v treh letih ne plača članarine za vsa neplačana leta.
5. ORGANI DRUŠTVA:
Organi društva so:
Občni zbor /OZ/, Izvršni odbor /IO/, Nadzorni odbor /NO/ in Častno sodišče /ČS/.
Občni zbor je najvišji organ društva, ki se sestavljajo vsi člani . Občni zbor skliče predsednik društva, z objavljenim dnevnim redom, najmanj 7 dni pred sklicem. Občni zbor je lahko reden in izreden. Redni občni zbor sklicuje IO enkrat letno. Izredni OZ se sklicuje po sklepu IO , na zahtevo 1/3 članov društva. IO je dolžan sklicati izredni OZ v roku 30 dni od prejema zahteve za sklic. Če IO izrednega OZ ne skliče v predpisanem roku, ga skliče predlagatelj (potrebuje podpise 1/2 članov), ki mora predložiti dnevni red z ustreznimi materiali. Izredni OZ sklepa o zadevi za katero je sklican.
Občni zbor je sklepčen, če je prisotnih vsaj 1/3 članov. Če OZ ni sklepčen, se zasedanje preloži za 20 minut. Po preteku tega časa je OZ sklepčen, če je prisotnih najmanj 6 članov. Glasovanje je praviloma javno, lahko pa se člani na samem zasedanju odločijo za tajni način glasovanja. Volitve organov društva so praviloma tajne. O delu OZ se vodi zapisnik, ki ga podpišejo predsedujoči, zapisnikar in 2 overitelja
Naloge občnega zbora so:
Vzdrževanje reda na seji organov društva
Za red na seji skupščine skrbi predsedujoči.
Za kršitev reda na sejah sme predsedujoči izreči naslednje ukrepe:
Opomin se lahko izreče razpravljalcu, če govori, čeprav mu predsedujoči ni dal besede, udeležencu seje, če sega razpravljalcu v besedo, ali drugače krši red na seji ali določbe tega poslovnika.
Odvzem besede se lahko izreče udeležencu seje, če s svojim govorom na seji krši red in določbe tega poslovnika, pa je bil na tej seji že dvakrat opomnjen, naj spoštuje red in določbe tega poslovnika.
Odstranitev s seje ali z dela seje se lahko izreče udeležencu seje, če kljub opominu ali odvzemu besede krši red na seji tako, da onemogoča delo skupščine. Udeleženec seje, ki mu je bil izrečen ukrep odstranitve s seje ali z dela seje, mora takoj zapustiti prostor. Če predsedujoči ne more ohraniti reda na seji z ukrepi iz prejšnjih členov tega poslovnika, lahko sejo prekine. Če tudi v nadaljevanju seje ni mogoče ohraniti reda, predsedujoči sejo zaključi.
Izvršilni odbor je izvršilni organ občnega zbora, ki opravlja, strokovno tehnična in administracijska dela ter vodi delo društva med dvema občnima zboroma po programu in sklepih sprejetih na občnem zboru. IO šteje 3 člane. Sestavljajo ga: predsednik, tajnik in en član (po potrebi več, največ 5). IO se sestaja najmanj 2 krat letno. IO je za svoje delo odgovoren občnemu zboru.
Izvršni odbor opravlja sledeče naloge:
IO dela na sejah, ki jih sklicuje predsednik društva, v njegovi odsotnosti pa tajnik društva. IO je sklepčen, če je na seji navzočih več kot polovica članov. Veljavne sklepe dela z večino glasov prisotnih. IO za izvajanje posebnih nalog imenuje komisije. Naloge, morebitno dodatno število članov IO in predsednike komisij določi IO na svoji 1. seji: člani komisij so lahko le člani društva. Za svoje delo so komisije odgovorne IO-ju. Izjemoma lahko društvo povabi k sodelovanju pri delu komisije, tudi zunanje sodelavce.
Mandatna doba IO-ja traja 2 leti. Po potrebi je možno IO povečati za največ 2 člana. Po preteku mandatne dobe člani IO lahko ponovno kandidirajo. IO je razrešen, ko mu občni zbor izglasuje razrešnico. Po potrebi mora IO pred razrešitvijo odpraviti ugotovljene nepravilnosti.
Nadzorni odbor sestavljajo predsednik in dva člana. Izvoli ga občni zbor za dobo 2 let. Mandat članov se lahko ponovi.
Nadzorni odbor (NO), spremlja delo IO in drugih ter opravlja nadzor nad finančno materialnim poslovanjem društva. NO opozarja na morebitne nepravilnosti IO ter najmanj enkrat letno pregleda celotno materialno in finančno poslovanje društva. O delu in ugotovitvah poroča občnemu zboru. Nadzorni odbor je za svoje delo odgovoren občnemu zboru. 2 od treh članov NO sta lahko tudi člana IO. Člani NO, ki niso člani IO, lahko sodelujejo na sejah IO vendar brez pravice odločanja. NO je sklepčen, če sta na seji prisotna vsaj dva člana. Veljavne sklepe sprejema z večino prisotnih.
Častno sodišče, katerega naloga je, razsojati o kršenju pravil društva.
Častno sodišče sestavljajo trije člani. Predsednik in dva člana, ki jih voli Občni zbor. Mandat častnega sodišča traja 2 leti. Častno sodišče je pri svojem delu samostojno in neodvisno. Odločitve sprejema soglasno. Sestaja se po potrebi, na predlog pisnih zahtev članov ali organov društva. Častno sodišče vodi postopek in izreka disciplinske ukrepe v skladu s Pravilnikom častnega sodišča.
Častno sodišče lahko izreče enega od naslednjih ukrepov:
Predsednik društva.
Predsednik zastopa in predstavlja društvo pred državnimi in drugimi organi ter organizacijami v državi Sloveniji in tujini.
Sklicuje in vodi seje IO, podpisuje društvene listine, skrbi za izvedbo sklepov IO in je odredbodajalec za izvajanje
finančnega načrta.
Predsednik društva je hkrati tudi predsednik IO. Izvoli ga Občni zbor za dobo 2 let. Bivši ali sedanji predsednik ali kateri
koli član društva (vsi predsedniški kandidati morajo imeti slovensko državljanstvo in stalno prebivališče v Sloveniji) lahko
kandidirajo poljubno krat.
Predsednik je odgovoren za delovanje društva v skladu s pravili društva in pravnim redom republike Slovenije. Za svoje
delo odgovarja Občnemu zboru in IO.
Podpredsednik društva:
Tajnik društva.
Tajnik društva skrbi za opravljanje strokovno tehničnih in administrativnih del ter za koordinacijo med organi društva.
Tajnika voli IO izmed svojih članov. Za svoje delo je odgovoren IO-ju.
Tajnik pripravlja seje IO in pomaga predsedniku pri izvrševanju sklepov, vodi administrativna dela in arhiv društva.
Sekcije delujejo v okviru društva.
Društvo ima sekcijo študentov ljubiteljev astronomije.
Delo sekcije je odgovorno IO-ju.
6. MATERIALNO IN FINANČNO POSLOVANJE DRUŠTVA
Premoženje društva sestavljajo vse premičnine in nepremičnine,
ki so njegova last in kot take vpisane v inventarno knjigo.
S premoženjem društva upravlja IO.
Sredstva društva so:
Društvo razpolaga s finančnimi sredstvi v skladu s programom in letnimi finančnimi plani, ki jih sprejme občni zbor. Na rednem občnem zboru, člani vsako leto obravnavajo in sprejemajo zaključni račun. Finančno in materialno poslovanje mora biti v skladu z veljavnimi predpisi. s tega področja. Blagajnik vodi finančno in materialno poslovanje v skladu s Pravilnikom o finančno materialnem poslovanju, v katerem društvo določi način vodenja in izkazovanje podatkov o finančno materialnem poslovanju društva, katero mora biti v skladu z računovodskimi standardi društva. Delo blagajnika je javno. Za pomoč pri urejanju finančno materialnih zadev, društvo lahko zaposli finančnega strokovnjaka, v skladu z veljavno zakonodajo s področja delovnega prava.
Finančno materialno poslovanje društva mora biti vodeno tako, da je dostopno tako članom društva, kakor tudi pristojnemu organu za plačilni promet. Društvo ima svoj žiro raeun pri Agenciji republike Slovenije za plačilni promet.
Odredbo dajalec v finančno materialnih poslih je predsednik IO-ja, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik. Finančno materialne listine podpisuje predsednik društva.
V primeru, da društvo pri opravljanju svoje dejavnosti ustvari presežek prihodkov nad odhodki, ga mora porabiti za izvajanje dejavnosti, za katero je bilo ustanovljeno. Vsaka delitev premoženja med svoje člane je nična.
Društvo ima lahko tudi donatorje. Ti so lahko fizične ali pravne osebe, ki društvu materialno ali kako drugače pomagajo. Donatorji lahko sodelujejo in razpravljajo na sejah občnega zbora, nimajo pa pravice odločanja.
Delo v društvu je praviloma častno in brezplačno. Za opravljanje obsežnejših strokovnih in administrativno tehničnih del IO nagrajuje člane društva, ki to delo opravljajo.
7. KONČNE DOLOČBE
Društvo preneha delovati:
V primeru prenehanja društva, preide premoženje društva na:
Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, Jadranska ulica
19, 1001 Ljubljana.
Spremembe in dopolnitve teh pravil lahko opravi Občni zbor društva. IO društva pripravi predlog za spremembe ali dopolnitve teh pravil.
V skladu s temi pravili ima društvo še naslednje splošne akte:
Dopolnitve in spremembe teh pravil se sprejemajo po istem postopku kot ta pravila.
Ta pravila veljajo od dneva, ko jih sprejme občni zbor društva in potrdi pristojni organ, da so ta pravila v skladu z Zakonom o društvih.
Ljubljana, 27. junij 2001
Zastopnik društva:
Zorko VIČAR