ASTRONOMSKI KROŽEK Gimnazije Šentvid, Zanimivosti, Limbarska gora 2004


AKTUALNO


Stran se bo dopolnjevala v okviru razpoložljivega časa. Za vse morebitne napake in nerodnosti se že v naprej opravičujem.
  • Vreme "v vesolju" 1
  • Vreme "v vesolju" 2



    1. Srečanje astronomov na Limbarski gori, 19. marec 2004 (I. Messierjev maraton v Sloveniji)


      Z leve proti desni: Peter Mihor, Matija Kastelic, Dejan Kolarič (avtor slik). Srečanje astronomov na Limbarski gori, 19. marec 2004.


      Peter Mihor pripravlja naš (ADV) prvi in edini teleskopek (refraktor, donacija članice ADV gospe Milice Pribošič, Celestron, NexStar 80 mm, f/5) za opazovanja. To noč smo ga tudi prvič bolj zares preizkusili. Povečava 400mm/25mm = 16 je odlična za razsute kopice, večje megličaste objekte, optika pa dovoljuje povečave nad 50, tako da tudi planeti niso noben problem. Naprava je zaradi majhnosti in lahkosti priročna, saj je z njo relativno enostavno rokovati. Teče na baterije 8x1.5V, ima računalnik voden preko prikupne tipkovnice, tudi dokaj zmogljivo knjižnico objektov. Iskalo je kar telemator z laserskim iskalnikom, nastavitev je altazimutna, umeritev teče preko dveh zvezd in kar dobro deluje. Vodoravnost je nekoliko nerodno določiti, na razgibanem terenu smo si pomagali z okularjem, ki smo ga postavili na mizico stojala in noge stojala toliko časa premikali, da je okular na mizici obmiroval. Nekateri udeleženci so bili presenečeni, da tako skromna optika (v bistvu teleobjektiv) nudi toliko podrobnosti na nebu. Srečanje astronomov na Limbarski gori, 19. marec 2004.


      Srečanje astronomov na Limbarski gori, 19. marec 2004 (I. Messierjev maraton v Sloveniji). Sodnik maratona je bil Tone Špenko, tekmovalcev je bilo 7. Tone je imel kar veliko (preveč) dela. Skoraj sočasno se je iz teme slišalo klice tekmovalcev; TONE, TONE, TONE. Organizatorji so se zelo potrudili. Kljub kar močnemu vetru (okrog 20 km/h) je kar šlo, gostitelji so nas pogreli s čajem, tudi domače pecivo je bilo na voljo. Zelo zelo je dobro, da je Slovenija končno dobila svoj Messierjev maraton.
      
      Rezultati Messierjevega maratona, 19. marec 2004, Limbarska gora (prvi v Sloveniji)
      
         tekmovalec       kraj           teleskop       št. objektov
         -------------    ----------     ---------      --------------------
      1. Žiberna Igor     Maribor        20 cm          76
      2. Čadež Tina       Kamnik         20 cm          67
      3. Stele Uroš       Tunjice        20 cm          55
      4. Centrih Mitja    Celje          35 cm          40
      5. Slamič Blaž      Ljubljana      20 cm          37
      6. Krulec Simon     Celje          6  cm          24
      7. Tumpič Marino    Istra (HR)     13X17 B        17 (tekmoval 2. uri)
      
      Glej tudi Spiko, april 2004 - št. 4, strani 182-184.
      ČESTITAMO VSEM !!!!
      



      Gospod z 10" MEADom in zelo občutljivo video kamero (pravi, da s tem teleskopom doseže magnitudo 14, cena okrog 180.000 SIT) nas je zelo navdušil. Objekte je kar projeciral na TV ekran, res didaktično in tudi drugače zelo uporabna kamera. Messierjevi in ostali objekti kažejo na ekranu res enkratno podobo. Pravi, da če slike zloži še z računalnikom, da se kvaliteta zelo poveča. Različna polja čipa se lahko regulira na ralične občutljivosti, kar je zelo koristno. Spodaj je posnetek Jupitra, slika slike, v bistvu slika ekrana (zaradi vetra se je slika zelo tresla), ki ga je posnel Dejan Kolarič z digitalnim fotoaparatom z 2 milijona točkami. Digitalni fotoaparati so res bomba. Ruta na glavi kaže na težke meteorološke pogoje, močan veter.




      Na koncu smo seveda morali pospraviti še opremo, malo smo bili že omotični. Tudi pot domov v Ljubljano ni bila ravno optimalna, v moravških hribčkih smo malo zašli, tja do meja občine Zagorje. Taka srečanja so zmeraj dobrodošla.


    Za astronomski krožek: ZORKO Vičar

    E-POŠTA, RFC-822: Zorko.Vicar@guest.arnes.si


    Nazaj na domačo stran.