Opazovanja 11_4_2007 Krim



Opazovanja 11.4.2007 Krim (1200m)
Kometi in repatice



  • Vir: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070414.html

    Seznam in slike objektov.




    1. Ozvezdja in zvezde - ogledali smo si.

      Svetle zvezde Rigel v ozvezdju Oriona (meglica M42), Sirij v Velikem psu, Prokijon v Malem psu, Poluks v Dvojčkih, Kapela v Vozniku in Aldebaran v ozvezdju Bika (kopica M45, meglica M1)tvorijo znameniti Zimski šesterokotnik (The Winter Hexagon). V ozvezdju Bika se s prostim očesom zelo lepo vidi razsuta z imenom Plejade.
      Spomladi so na večernem nebu svetle zvezde: Arktur v ozvezdju Volarja, Spika v Devici in Regul v Levu. Zvezdi Arktur in Spiko najdeš na podaljšku ojesa Velikega voza, zvezdo Regul pa pod Velikim vozom. V ozvezdju Raka se nahaja ena lepših razsutih kopic M44, imenovana tudi Jasli, vidna s prostim očesom, še lepše z daljnogledom. V Berenikinih kodrih pa se nahaja morje galaksij.


    2. Plejade
      v Biku (Gostosevci, Subaru)


    3. M1,
      Rakovica, ostanek supernove (vidna čez dan leta 1054) v Biku.


    4. M101,
      izjemna spiralna galaksija v ozvezdju Velikega medveda. S premerom okoli 170.000 svetlobnih let je po velikosti skoraj dvakrat večja od naše galaksije Rimske ceste. M101 je bila ena od prvotnih spiralnih meglic, ki jih je opazoval Lord Rosse z velikim teleskopom iz 19. stoletja, leviatanom iz Parsontowna. Oster posnetek prikazuje osupljive posebnosti vzdolž galaktičnega diska iz zvezd in prahu skupaj z galaksijami v ozadju, od katerih vidimo nekatere neposredno skozi samo galaksijo M101. Nahaja se v severnem ozvezdju Veliki Medved, kakih 25 milijonov svetlobnih let od nas in je znana tudi kot galaksija Vetrnica.


    5. M3,
      prekrasna kroglasta kopica v Volarju.


    6. M44,
      prekrasna razsuta kopica v Raku .


    7. M51,
      galaksija vrtinc v Lovskih psih, emblem Astronomskega društva Vega.


    8. Saturn,
      Gospodar prstanov, trenutno (11.4.07) v ozvezdju Leva.


    9. Venera,
      planet zaljubljenih, trenutno (11.4.07) se nahaja v ozvezdju Bika

      Venus Express Arrives at Venus


    10. Berenikini kodri,
      morje galaksij.
      Interaktivna karta: http://server1.sky-map.org/starview?locale=EN&object_type=5&object_id=24



    Še nekaj besed o opremi. Gregor Vertačnik je imel s sabo odličen doma izdelan teleskop (Newton: D=18 cm, f=80 cm), poiskal je vse težje nebesne objekte. Zelo nam je koristil laser. Miličin teleskop NexStar je imel težave z napajanjem. Uporabljali smo torej daljnoglede in Gregorjev teleskop.

    Vidnost ozvezdij v različnih letnih časih

    Pozimi krasi večerno nebo skupina ozvezdij, med katerimi je najlepši Orion z znano meglico M42. Meglica se lepo vidi s prostim očesom, še lepše pa z daljnogledom. Orion in meglico M42 boste ujeli na film že pri nekaj sekundni ekspoziciji.

    Svetle zvezde Rigel v ozvezdju Oriona, Sirij v Velikem psu, Prokijon v Malem psu, Poluks v Dvojčkih, Kapela v Vozniku in Aldebaran v ozvezdju Bika tvorijo znameniti Zimski šesterokotnik. V ozvezdju Bika se s prostim očesom zelo lepo vidi razsuta kopica M45 z imenom Plejade.

    Spomladi so na večernem nebu svetle zvezde: Arktur v ozvezdju Volarja, Spika v Devici in Regul v Levu. Zvezdi Arktur in Spiko najdeš na podaljšku ojesa Velikega voza, zvezdo Regul pa pod Velikim vozom. V ozvezdju Raka se nahaja ena lepših razsutih kopic M44, imenovana tudi Jasli, vidna s prostim očesom, še lepše z daljnogledom. V Berenikinih kodrih pa se nahaja morje galaksij.

    Poleti so na večernem nebu svetle zvezde: Vega v ozvezdju Lire, Deneb v Labodu in Altair v Orlu. Te tri zvezde tvorijo Poletni trikotnik. Ozvezdje Laboda nekateri imenujejo tudi Severni križ. Dvojna zvezda Albireo, b Laboda, je najlepša dvojna zvezda na nebu, vidna že z malo večjim daljnogledom. Nizko na južni strani neba v tem času sveti zvezda Antares v ozvezdju Škorpijona. V šibkem ozvezdju Herkula se nahaja najsvetlejša in najlepša kroglasta kopica M13, vidna že z daljnogledom. Med ozvezdjem Kozoroga in Škorpijona se nahaja šibko ozvezdje Strelca, v smeri katerega leži središče naše galaksije (v bližini razsute kopice M24). Tudi Severna krona sramežljivo zapolni poletno nebo.

    Jeseni zvečer so za opazovanje najprikladnejša ozvezdja Pegaz, Perzej, Andromeda, ki jih poiščeš s pomočjo Kasiopeje. V ozvezdju Andromede že s prostim očesom opazimo nam najbližjo in na nebu najsvetlejšo galaksijo M31.

    Galaksija je oddaljena od našega osončja nekaj več kot dva milijona svetlobnih let, po obliki in velikosti je zelo podobna naši galaksiji Rimski cesti.

    Zmeraj vidna Cirkumpularna ozvezdja so: Veliki voz, ki je del ozvezdja Velikega medveda, Mali voz, ki je del ozvezdja Malega medveda, Kasiopeja, Kefej, Zmaj, Žirafa in Ris. Ozvezdje Kasiopeja ima obliko črke W. Ozvezdje Veliki voz je pomembno zaradi iskanja Severnice, zvezda Mizar je dvojna zvezda, vidna že s prostim očesom.

    Vsa našteta ozvezdja in ostale objekte poišči na vrtljivi zvezdni karti in tudi na nebu, časa imamo dovolj.

    Poletni trikotnik - Summer Triangle.

  • Spletni planetarij!!!

    Zbral: ZORKO Vičar

    E-POŠTA, RFC-822: Zorko.Vicar@guest.arnes.si

    Nazaj na domačo stran.