Prehod Venere čez Sonce preko Interneta, 8.6.2004

Prehod Venere čez Sonce preko Interneta, 8.6.2004
(Prikupna reklama za astronomijo)



Mediji so lani, ob prehodu Merkurja čez Sonce, popolnoma zatajili (morebiti tudi astronomi) in javnost je večinoma spregledala pomemben dogodek. Letos, ob prehodu Venere, 8.6.2004, pa sta se medijsko dvignili tako rekoč cela Slovenija in Evropa. Za dogodek so se zanimali skoraj vsi (če smo direktni): izobraženci, delavci, kmetje, tako otroci kot dedki in babice. Poznam gospoda, ki je kljub hudi bolezni, hotel spremljati prehod Venere. Tukaj se kaže izjemna in odločilna vloga medijev. Dogodek je imel za Evropo tudi pozitiven kulturni, politični in zgodovinski pomen, saj je v letih 1761 in 1769 prehod Venere prvič združil evropske države v skupnem znanstvenem projektu, jih je »prisilil« v tesnejše znanstveno sodelovanje. Tudi v Sloveniji so se letos, v okviru univerze, nekateri krožki in astronomska društva organizirano vključila v spremljanje prehoda Venere čez Sonce 2004, glej: LJ_VT2004. To je vsekakor pozitivna gesta.

Ob takem lepem in pomembnem pojavu se postavi vprašanje, kako ga privlačno predstaviti v ožjem in širšem okolju? V Astronomskem krožku Gimnazije Šentvid in AD Vega smo se nekoliko preveč pogumno odločili, da se hkrati lotimo zmeraj uspešnih neposrednih opazovanj in prenosa prehoda Venere čez Sonce po Internetu v realnem času. Čeprav se nam je zdelo, da bo prenosov po Internetu kar mrgolelo, in da s tem ne bomo ponudili javnosti nič novega, kvalitetnega, se je izkazalo ravno obratno. Prvi izziv nam je bil tehnično in programsko (mini) projekt sploh pripeljati do faze delovanja. Najprej pa smo se prijavili k sodelovanju v evropskem projektu spremljanja prehoda Venere (Venus Transit 2004, VT-2004) na: http://www.vt-2004.org/. Prijavili smo se tudi zato, da ob dogodku ne bi ostali pasivni. Skočili smo v vodo, ne da bi se čisto zavedali kam plavamo, da smo skoraj brez energije in časa (služba, konec šole, izpiti), da kaj takega sploh speljemo.

Seveda še nikoli do sedaj nismo kaj podobnega počeli, bili smo brez spletnega strežnika, brez ustrezne optike, brez spletne kamere, ..., imeli pa smo nekaj stare prepotrebne infrastrukture in upanje, da nam uspe. Optiko nam je rešila dobra gospa Milica Pribošič z refraktorjem 80 mm, f/5 (v časovni stiski smo refraktor kar z lepilnim trakom fiksirali na cev teleskopa MEADE LX200), matična šola Gimnazija Šentvid nam je v zadnjem hipu s težkim srcem kupila spletno kamero (tukaj smo se držali nasvetov Srečka Lavbiča in kupili Logitech QuickCam Pro 4000, krmiljena je bila z GNU/Linux). Pri postavitvi začasnega spletnega strežnika (http://astro.sentvid.org/) pa ne bi šlo brez zanesljivega administratorja šolske računalniške infrastrukture, študenta Matica Končana. Linux procedure za sekundni zajem slik in postavitev na Internet je izdelal Linux mojster Andrej Lajovic, res odlično opravljeno, ni bilo nobenih prekinitev. Pri projektu so veliko pomagali še: Klemen Blokar (Linux administrator krožka, skrb za povezavo med kamero in računalnikom), gospod Matjaž Blokar (stiki z javnostjo, omogočil objavo prispevka na Valu 202), Gregor Vertačnik (izdelal filter za prenos, samostojno opazoval in meril čase v Vodicah s svojim doma izdelanim novim Newtonovim teleskopom premera 180 mm, f/4.9), Dejan Kolarič in Peter Mihor (priprava optike in skrb za kamero, fotografsko dokumentiranje, ostrenje slike, korekcija sledenja), Matija Kastelic (izdelava filtra za javno opazovanje), Mitja Šiška, Aljaž Nedog, Dunja Ropret, Kotnik Žiga, Slavica Žabjek (koordinira delo krožkov), mentor krožka (povezovanje, animacija prehoda, objave v medijih …). Izkoristili bi to priložnost in se iskreno zahvalili vsem, ki so kakorkoli pomagali pri spremljanju prehoda. Opazovanja in Internetni prenos prehoda Venere čez Sonce smo organizirali v Astronomskem observatoriju na terasi Gimnazije Šentvid - Ljubljana.

Mogoče je tako naštevanje suhoparno, a kaže na zapletenost takega, na videz mini projekta. Vsi smo bili primarno okupirani še s svojimi rednimi zadolžitvami in težavami, tako da smo na koncu dogodka še komaj kaj, od utrujenosti in zaspanosti, dojemali. A izkušnja je bila zelo dragocena.

Nekaj podatkov. Opazovanj se je udeležilo najmanj 500 dijakov Gimnazije Šentvid in učencev Osnovne šole Šentvid, od drugega do devetega razreda. Komentarji najmlajših so bili, da je tako opazovanje prava šola, pouk v razredu pa je hm ... Nekoliko manj zanimanja pa so pokazali nekateri dijaki, dejali so, da je to samo ena pikica. Najbolj so bili simpatični tisti otroci, ki so hoteli še hitro (po opazovanju skozi Newtonov teleskop, kjer je okular pravokoten na smer opazovanja) v smeri okularja preveriti s prostim očesom, kje je sedaj ta Venera in so presenečeno ugotovili, da v smeri okularja na nebu sploh ni Sonca, ni Venere, še sreča. Bili so pa tudi zelo veseli, ko so lahko kar direktno skozi zaščitna očala opazovali prehod Venere (nekateri so bili veseli predvsem, ker jim je odpadla kakšna ura pouka). Ogleda se je udeležilo tudi veliko ostalega osebja in profesorjev, nekatere zunanje obiskovalce pa so privabile objave v medijih. Vzdušje dogodka je ujeto na: http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/ven04_obiskovalci_priprav.html Medije smo o našem Internetnem prenosu obvestili po elektronski pošti, vendar nekoliko pozno (šele po 22. uri, 9 ur pred prehodom, ko nam je šele uspelo testno prenašati prve slike okoliških gozdov in Ljubljane z reklamnimi napisi), saj smo se bali, da se kaj zalomi. Dogodek zaradi časovne stiske in nepredvidenih zapletov ni bil v celoti izpeljan tako kot bi si želeli. A na koncu je bil trud poplačan z veseljem mnogih udeležencev, tako na šoli kot na Internetu.

Prehod Venere skozi statistiko obiska Internetne strani Astronomskega krožka in direktne strani prenosa Ta dan nas je preko Interneta obiskalo nad 500 ljudi, kar je 10-krat več več od prejšnjih maksimumov. Stran direktnega prenosa (http://astro.sentvid.org/, http://astro.sentvid.org/animacija/), kjer smo na serverju začasno dobili nekaj GB prostora, pa je bila nekajkrat bolj obiskana, kar dobrih 5000 ljudi. Stran prenosa je bila neposredno »linkana« v nekaterih elektronskih medijih, TV Slovenija itn. Prenesenih je bilo za 15 GB podatkov, predvsem slik. Šolski spletni strežnik je bil tokrat prvič do konca obremenjen. Povprečno je vsak prenesel 3 MB podatkov, kar pomeni, da je vsak potegnil k sebi 3000 KB/20 KB = 150 slik. Slike so se osveževale vsakih 5 sek, iz česar sledi, da so bili povprečno na Internetu, na naši strani, 5 s * 150= 750 s ali dobrih 12 minut. Obisk naše strani je presegel tudi nekatera bolj uveljavljena astronomska društva.

Tabela obiska Internetne strani direktnega prenosa prehoda Venere, 8.6.2004. Daily Statistics for June 2004 Day Visits KBytes 7 24 0.47% 181891 1.20% 8 5089 99.55% 15020408 98.80%

Največ pohval in zadovoljstva pa smo poželi s 5 sekundnim osveževanjem 
prehoda v realnem času na Internetu in hkrati z dodatno možnostjo animacije prehoda 
od začetka do danega trenutka snemanja. Animacija namreč nazorneje in hitreje prikaže 
prehod Venere od začetka do danega trenutka prehoda, kar je veliko bolj privlačno in 
didaktično za večino ljudi.
Samo nekaj odzivov na naš prenos prehoda Venere, ki vsi izjemno pozitivno delujejo.

Date: Tue, 8 Jun 2004 09:51:30 +0200
Subject: ful dobro
da ste naredili tole animacijo venere in sproten prikaz,
svaka čast,
LP, x, y fakulteta
--------------------------------------------------
Subject: bravo!
Date: Tue, 8 Jun 2004 13:29:29 +0200
Spoštovani,
Hvala, ker smo lahko spremljali potovanje Venere mimo Sonca. Meni se je zdelo
čudovito. Lep pozdrav!  XY
--------------------------------------------------
To: Zorko Vicar 
Subject: Odg: Re: Bravo!!!!
Date: Wed, 9 Jun 2004 16:11:01 +0200
Poleg 2 observatorijev ste bili edini, ki ste "predvajali" v barvah, pa
kakšno minutko prej je bila na voljo vaša "najnovejša" slika kot pri
observatorijih. Še enkrat - BRAVO!
--------------------------------------------------
Subject: Venus transit 8. june 2004

Fantasticen prenos - cestitke celotenemu ekipu. Sledim iz Londona. Na zalost
moram iti delat zdaj, pa bom probil se obiskat stran cez dan.

lp xy
--------------------------------------------------

Poročanje Vala 202
V opazovanje astronomskega pojava prehoda Venere preko Sonca se je vključil tudi 
astronomski krožek Gimnazije Šentvid. Skupina dijakov in mentor ZORKO VIČAR so z 
lastnim znanjem dosegli izjemen uspeh. Celoten prehod Venere preko Sonca digitalno 
snemajo v enosekundnih intervalih, slike pa shranjujejo za kasnejšo analizo. Obenem 
dogajanje v živo prenašajo preko spletne strani Gimnazije Šentvid na naslovu 
http://astro.sentvid.org/ , ki se osvežuje v pet sekundnih intervalih. Na strani 
je internetna povezava do animacije, ki prikazuje celotno zgoščeno dogajanje od 
zgodnjih jutranjih ur do trenutka opazovanja. Na strehi Gimnazije Šentvid, kjer 
krožek že leta deluje v lastnem observatoriju, je izjemno vzdušje. Dijaki 
gimnazije prihajajo in sodelujejo pri opazovanju, krožkarji pa se veselijo uspeha, 
s katerim so se postavili ob bok tudi profesionalnim skupinam astronomov.
--------------------------------------------------



Slika : Skupinska slika nekaterih ustvarjalcev projekta prehoda Venere 2004, vzdušje je bilo zelo prijetno. Zvoki didgiridu-ja (Andrej Lajovic) ali iz cevi dipolnih anten (ostanki r. naloge Radioastronomija) so med pavzami služili za sprostitev in zabavo.

Še nekateri podatki in rezultati
Lokacija: Gimnazija Šentvid 
46° 5' 54" (g. širina), 14° 28' 15" (g. dolžina), 335m (n. višina)
x=5106123,  y=5459091 Gauss-Krügerjeve ravninske koordinate
Manjši teleskop (f=400mm, f/5) smo kar z lepilnim trakom montirali na večji računalniško 
voden teleskop MEADE LX2000, SC, 2500 mm, f/10. Kamera za prenos prehoda je bila Logitech
 QuickCam Pro 4000, vodena z GNU/Linux.
UTC časi kontaktov roba Venere in roba Sonca, dobljeni iz video posnetkov:
Vrednosti in odstopanje od astronomske enote AE=149,597870 * 106 km (Π je pralaksa Zemlje).


  	Kontakti (UTC)	AE (km)	Π ('')	Δ(AE)(km)Δ(Π)('') R. napaka
1	5 h 20 m 4.00 s	149598580	8.7941	710	0.0000	0.000 %
2	5 h 38 m 37.00 s	149096353	8.8237	501517	0.0296	0.335 %
3	11 h 4 m 5.00 s	149602702	8.7939	4832	0.0003	0.003 %
4	11 h 23 m 8.00 s	149690848	8.7887	92978	0.0055	0.062 %
 

Kot vidimo, smo se najmanj zmotili pri prvem kontaktu. Meritve je izvajal tudi Gregor Vertačnik v Vodicah s teleskopom lastne izdelave, 180 mm, f/4.9, glej: http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/vt2004akro.html

Velik uspeh pa so tudi trije objavljeni izdelki na EU straneh projekta Prehod Venere 2004 (VT-2004):



http://www.vt-2004.org/central/cd-videos/vt-video-01-ljub.mov je povezava na uradno evropsko stran VT-2004, kjer je naš film prehoda tudi objavljen (na Central Display in sicer v mov formatu). Filmček je iz jpg sličic prehoda zložil Andrej Lajovic.



Skica zgoraj kaže metodo za poravnavo sličic za animacijo. Slike namreč niso poravnane, saj se Sonce premika približno za stopinjo na dan in tudi teleskop ne sledi čisto korektno navideznemu vrtenju neba. Kako se poišče središče Sonca (problem je tudi v tem, da posnetki ponavadi ne zajemajo celotnega Sonca)? Slike se najprej transformira v paleto bele in črne barve, Sonce postane tako bel »krog«. Na obodu se poišče tri točke, med sosednjima točkama se »povleče« tetivi. Središče Sonca sovpada s sečiščem simetral obeh tetiv. Sedaj je potrebno slike še obrezati in zložiti v animacijo. Ves ta postopek je Andrej Lajovic naredil z Linux procedurami. Procedure, ki so bile uporabljene pri Internetnem prenosu prehoda Venere čez Sonce, bomo objavili na: http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/vt2004_procedure.html



Na uradni evropski strani VT-2004 (na Central Display http://www.vt-2004.org/central/cd-videos/vt-video-01-agsl.mov), so nam tudi objavili film o vplivu turbulence na kvaliteto astronomskih opazovanj, Venera v turbulentnem ozračju. K nastanku posnetka je veliko prispeval Dejan Kolarič z digitalnim fotoaparatom, ki je izjemno uporaben pri astrofotografiji svetlejših nebesnih teles. V ta namen je z nami komuniciral Richard West, znameniti astronom, ki je odkril komet, ki nosi njegovo ime (priimek) West 1975 V1 (zadnji podatek nam je posredoval Aram Karalič).



Na uradni evropski strani VT-2004 (na Photos http://www.vt-2004.org/photos/, http://www.vt-2004.org/photos/vt-photos-page16.html, http://www.vt-2004.org/photos/images/vt-photo-01-agsl.jpg), so nam objavili tudi slikico Venere nad severozahodnim delom Ljubljene (Šentvida), kjer je moč na istem posnetku najti mnoge zanimive zemeljske in nebeške zanimivosti, ozvezdja. Opišimo sliko. Levo spodaj je Prokijon, zgoraj levo je Luna, desno od Lune sta Dvojčka, Polux in Kastor, pod njima sta Saturn in Mars, desno Venera nekaj stopinj nad obzorjem, pod njo nekoliko levo najvišji vrh Slovenije Triglav.







Slike: Še tri simpatične podobe z opazovanj prehoda Venere, ki govore same zase, 8.6.2004, terasa Gimnazije Šentvid - Ljubljana.

To je bil lep dogodek, lep dan, vreme je služilo, mediji so (končno) naredili pozitiven korak k promociji astronomije, znanosti, razmišljanja, ustvarjalnosti.


Zorko Vičar

Nazaj na domačo stran.