ASTRONOMSKI KROŽEK Gimnazije Šentvid, Sončev mrk - 1. avgust 2008
Sončev mrk - 1. avgust 2008


Večino teksta je bilo objavljenega v Spiki, oktober 2008.

s.mrk 1.avgust 2008, eclipse, energija
Sončev mrk 1. avgusta 2008 so zabeležile tudi slovenske avtomatske meteorološke postaje Urada za meteorlogijo. Nekjaprocentno zakritje Sonca med mrkom se odraža v nekajprocentnem zmanjšanju obsevanja. Ekstraterestrično (izvenzemeljsko) obsevanje - obsevanje zunanjega roba zemeljske atmosfere - je podano za Ljubljano z rumeno krivuljo. Do tal prodre manj sevanja ("sonca") zaradi absorbcije in atmosferskega odboja. Na grafu se tudi opazi razlika v intenziteti mrka, manj izrazit mrk je bil na zahodu Slovenije. Čeprav je Slovenija majhna, je na grafu že mogoče zaslediti 12 minutni zamik položaja Sonca glede na M. Soboto in Portorož, predvsem zvečer in zjutraj.

Graf kaže značilen potek vremena ob poletnem anticiklonu, dopoldne brez oblačka, popoldne pa se zaradi segrevanja tal in posledično zraka pojavi konvekcija (dviganje, od tal segretega, zraka) in s tem oblaki, ki občasno prekrivajo Sonce - potek energije se popoldne več ne spreminja po pričakovani krivulji za jasno vreme ampak niha. V Portorožu, mediteranska klima, pa je, zaradi vpliva morja, konvekcij manj, zato je potek krivulje, ki kaže količino prispele energije, v skladu s pričakovanji za jasno vreme. Nad morejm je temperatura dokaj konstantna, stabilna klima, kar je posledica večje toplotne kapacitete morja kot kopnega, suhih tal, ki se hitro segrejejo, a tudi hitro ohladijo, kar nad kopnim generira visoke dnevne in nizke nočne temperature.
Graf sta izdelala Zorko Vičar in gregor Vertačnik.
Tekst posredoval Spiki: Zorko Vičar





Prenos popolnega Sončevega mrka (1.8.2008) v živo iz: http://www.exploratorium.edu/eclipse/2008/index.html
- prenos za UT = prvi kontakt = 10:09, drugi = 11:08, tretji = 11:10, četrti = 12:04
- prenos za poletni čas = prvi kontakt = 12:09, drugi = 13:08, tretji = 13:10, četrti = 14:04


V Ljubljani se bo delni Sončev mrk začel ob 11:05, vrhunec bo sledil ob 11:43, konec pa ob 12:21. Luna bo ob največjem mrku v Ljubljani prekrila 14% Sončevega premera. Drugod po državi bo dogodek nekaj minut prej ali kasneje. Slika delnega mrka, kot ga bo videti v osrednji Sloveniji, je na sliki. Povzeto po: http://vesolje.net/navtika/novice/2008/07/21072008.htm

Sonce lahko gledamo samo z ustrezno zaščitenimi očmi, to je s posebnimi očali za opazovanje mrkov. Sonca ne smemo opazovati s prostim očesom, še manj pa z daljnogledom oziroma teleskopom brez ustreznega filtra, saj si oči lahko trajno poškodujemo ali celo oslepimo.

s.mrk 1.avgust 2008, eclipse
Sončev mrk 1. avgusta 2008 so iz Šentvida posneli in animirali člani AKGŠ&ADV: Klemen Blokar, Andrej Lajovic, Dejan Kolarič. Slike je obdelal in odlično poravnal v animacijo Andrej Lajovic.

Nazaj na domačo stran.