MLA2009 in Messierjev plus maraton (M+M)


Mednarodno leto astronomije 2009 so razglasili Združeni narodi, UNESCO in IAU (The International Astronomical Union) IYA2009 - International Year of Astronomy 2009 , 1609 - 2009

Tudi Slovenski astronomi smo se aktivno vključili v Mednarodno leto astronomije 2009 - MLA2009

Vesolje je nad tabo. Odkrij ga! Leta 2009 bo minilo 400 let od prvih Galilejevih astronomskih opazovanj s teleskopom. Danes, ko smo zasuti z množico informacij, tudi astronomskih, ko so poceni žepni teleskopi dosegljivi že v vsaki večji trafiki in to optično veliko zmogljivejši od Galilejevih, si težko predstavljamo, kako pomemben in daljnosežen je bil takrat Galilejev korak. To je bil časovni »zlati« rez tako za astronomijo, za znanost, za celotno človeško kulturo, zavest, kot za zgodovino. Zakaj po prvih opazovanjih vesoljskih teles s teleskopom ni bilo nič več tako kot prej? Na to vprašanje bomo poskušali odgovoriti v tem prispevku. Pomembnost obletnice pa bo, na pobudo Združenih narodov, Unesca in Mednarodne astronomske zveze, praznoval cel vedoželjni Svet. Leto, ki je pred nami, je razglašeno za Mednarodno leto astronomije 2009 - MLA2009, International Year of Astronomy 2009 - IYA2009. Naslednje leto bo tako praznik za astronomijo. Po svetu in v Sloveniji bo potekalo veliko dogodkov, ki bodo tako ali drugače povezani z astronomijo, z opazovanji nebesnih teles, z izobraževanjem, zgodovino, okoljem, z odgovornostjo človeka zase in za cel planet – vse bo povezovala skupna misel MLA2009 "Vesolje je nad tabo. Odkrij ga!".

Naštejmo glavne projekte MLA2009: 100 ur astronomije, Astronomija v vrtcih - Zavedanje vesolja, Astronomija v šolah, Program Galileo za izobraževanje učiteljev, Galileoskop, Od Zemlje do vesolja, Dnevi odprtih vrat, Zavedanje pomena temnega neba, Svet ponoči – eno človeštvo, eno nebo, Globalni razvoj astronomije, Kozmični dnevnik, Portal k vesolju, Astronomka je!, Astronomija in svetovna dediščina, 400 let teleskopa, Jupitrovi Galilejevi sateliti. V projekt so vključene univerze, Astronomsko geofizikalni observatorij Golovec, astronomska revija Spika, slovenska astronomska društva, krožki, profesorji in mnogi drugi. Več informacij boste našli na slovenski uradni internetni domači strani MLA2009: http://www.astronomija2009.si. Če želite prejemati obvestila o dogajanju in novostih MLA2009, pošljite kontaktni elektronski naslov na astro2009@fmf.uni-lj.si. Že sama imena projektov veliko povedo o vsebini, vsi so vredni pozornosti, posebej pa 100 ur astronomije. Dogodek 100 ur astronomije bo sestavljen iz dveh delov. Od 2. do 5. aprila bodo potekala javna opazovanja po vsem svetu, tudi v Sloveniji. V prvem delu bomo deležni internetnega prenosa v živo z observatorijev, z javnih opazovanj in drugih aktivnosti. Prenos bo povezal velike observatorije po vsem svetu v koordinaciji Evropskega južnega observatorija ESO. V drugem delu bomo deležni 100 ur »sprehajanja« po nebu. Na teh opazovanjih bo skoraj vsak zemljan, v katerem je vsaj malo Galilejeve radovednosti, lahko pogledal skozi teleskop in videl to, kar je Galileo videl že pred 400 leti – štiri mogočne lune ob Jupitru, gospodarja prstanov – Saturna z obroči, gore, kraterje in morja na Luni, dogajanje na Soncu, Venero, itn. Zakaj so ta opazovanja bila tako pomembna, bomo izvedeli v nadaljevanju.

Tudi v Sloveniji bodo astronomska društva, krožki in observatoriji organizirali javna opazovanja. Zaželeno je, da v tem času tudi na šolah organizirajo astronomska opazovanja za čim več otrok ali se udeležijo kakšnega javnega opazovanja. Ministrstvo R. Slovenije za šolstvo in šport je obljubilo, da bo leta 2009 najverjetneje izpeljalo prepotrebno akcijo, pobudo, »Teleskop za vsako šolo«. Držimo jih za besedo. Seveda bodo javna opazovanja potekala tudi ob drugih datumih. Seznam opazovanj v Sloveniji bo objavljen na www.astronomija2009.si. Omenjeni naslov pa vam omogoča tudi aktivno sooblikovanje MLA2009, saj lahko v internetni galeriji objavite vaše amaterske posnetke, se vključite v forum MLA2009, odgovarjate na anketna vprašanja, poiščete in predvajate filme, slike z astronomsko vsebino vašim sostanovalcem, sovaščanom, sošolkam in sošolcem, znancem, prijateljem, vaši družini. Še beseda o projektu Galileoskop. Prvo opazovanje skrivnosti nočnega neba s teleskopom je čudovita izkušnja, ki je zlepa ne pozabimo. Da bi lahko te občutke spoznalo kar največje število ljudi, so organizatorji MLA2009 pripravili preprost daljnogled, podoben Galilejevemu, ki bo cenovno dostopen vsakemu udeležencu katerega od dogodkov v letu astronomije. Naročiti ga je mogoče pri organizatorjih MLA2009, ki ga bodo prodajali brez dobička (predvidoma od januarja 2009 naprej). Več o ostalih, nič manj pomembnih projektih najdete na uradni strani MLA2009. Ker brez pronicljivih, radovednih, vztrajnih in praktičnih ljudi ne bi bilo novih spoznanj, napredka, odkritij, ki jih danes samoumevno uporabljamo, uživamo, je prav, da posvetimo kar nekaj vsebine Galileju in njegovim sodobnikom, ki so tako močno zaznamovali naš Svet.

Italijanski fizik, matematik, astronom in filozof Galileo Galilei je bil rojen 15. februar 1564 v Pisi, umrl je 8. januarja 1642 v Arcetri pri Firencah. Galilejev oče je bil italijanski skladatelj Vincenzo Galilei. Kakor je Galilejev delež k razvoju astronomije neprecenljiv pa velja tudi za njega, kot za vse ostale velike duhove, da brez prenosa znanja in informacij prejšnjih generacij in sodobnikov na njega, Galileo ne bi postal to kar je, ne bi bilo očitne dodane vrednosti. Nekateri Galileju pripisujejo izum teleskopa, a temu ni čisto tako. Daljnogledi, v astronomiji jih imenujemo teleskopi, so bili že nekaj časa poznani nizozemskim mornarjem, trgovcem, saj so z njimi veliko prej odkrili morske razbojnike, piratske ladje in so jim tako lažje odjadrali, popihali z vetrom. Baje jih je uporabljala tudi španska vojska. Daljnogled je bil za tiste čase nekaj podobnega kot danes radar, strateška naprava za zaznavanje oddaljenih teles in zato nekaj časa skrbno varovana skrivnost. A tako kot vse skrivnosti na tem svetu, tudi ta ni dolgo ostala skrita pred radovedneži, konkurenco, tudi trgovci so hoteli kaj zaslužiti. Torej se sociološko svet do danes ni kaj veliko spremenil. Tudi sama zgodba o odkritju teleskopa je zelo zgovorna, lahko bi jo opisali kot pot od otroške igre do zvezd. Hans Lippershey, nizozemski brusilec leč, je menda po naključju, ko je opazoval dva otroka, ki sta se igrala z lečami v njegovi delavnici, že jeseni 1608 odkril teleskopski učinek, do katerega pride, če pogledamo zaporedno skozi dve leči. Torej znanosti ni brez igre in to je še en dokaz, kako pomembno je svobodno ustvarjalno okolje za slehernega otroka, tudi za nas odrasle. Packanje, čečkanje, risanje, potepanje, druženje, kreganje, zlaganje, mešanje, opazovanje, razstavljanje in sestavljanje predmetov, strojev, igrač je nekaj kar preko nabranih izkušenj in sistematičnega beleženja dogodkov, vodi do novih odkritij, spoznanj. Novica o odkritju teleskopa je prispela v Italijo dokaj pozno. Galileo je prvič slišal govorice o teleskopu med obiskom Benetk julija 1609. Nizozemec Hans Lippershey je napravo poimenoval »kijker« (opazovalec v nizozemščini) in ga poskušal patentirati, a so mu leta 1608 patent zavrnili z obrazložitvijo, da takšno odkritje ne more ostati tajno. Tako so že spomladi leta 1609 preproste daljnoglede s trikratno povečavo prodajali po Parizu kot igrače.

Optik Hans Lippershey (sliki zgoraj) se je eksperimentalne ubadal s teleskopskim učinkom dveh leč že od leta 1600. Leta 1608 naprava zaživi in Lippershey teleskop proda nizozemski vojski. Menda je do odkritja prišel po naključju, ko je opazoval dva otroka, ki sta se igrala z lečami v njegovi delavnici.
Vse pa se je pravzaprav začelo z lečami za očala. Prva uporabna očala za daljnovidne je izdelal leta 1284 Italijan Salvino D'Armate. Čeprav so že v antiki (starem Egiptu) poznali neke vrste lup, očal - pa so le te zaživele l. 1284, oziroma v Evropi množično okrog leta 1400. Tudi očala za kratkovidne je izdelal Nikolaj Kuzanski (Nikolaus Chrifftz ali Krebs iz mesta Kues, slovensko iz Kuze), o tem piše v knjigi De Beryllo (Očala ali On [Intellectual] Eyeglasses) iz leta 1441.

Ko je Galileo izvedel za osnovna gradnika teleskopa, leči, in ko je v Italijo že prispel konkurenčni nizozemski trgovec z daljnogledi, je takoj začel z izdelavo lastnega teleskopa, z brušenjem leč. V samo nekaj dnevih mu je uspelo sestaviti boljši teleskop, kot ga je imel takrat kdorkoli drug na svetu. 4. avgusta je poslal Sarpiju v Benetke kodirano sporočilo, da mu je uspelo. Sarpi je nato kot visoki svetovalec beneškega senata poskrbel, da so Nizozemci izpadli iz tekme za prodajo teleskopov Benetkam in so se raje odločili za Galilejev teleskop. Galilejo je teleskop poimenoval perspicillum (naprava skozi katero jasno vidimo). Teleskopa dožu ni prodal ampak diplomatsko podaril – no, dož se mu je bogato oddolžil. Galilei je teleskop brž usmeril v nočno nebo, uporabil ga je torej v raziskovalne namene in v tem se je ločil od večine sodobnikov. Po prvih opazovanjih s teleskopom v zimi 1609/10, je že marca leta 1610 objavil natančno analizo opazovanj v znameniti knjigi z latinskim naslovom Sidereus Nuncius (Zvezdni sel, lahko tudi glasnik, ambasador). V njej med drugim poroča, kako je 7. januarja 1610 blizu Jupitra v teleskopu zagledal tri »zvezde«, lune (pravi da so ležale na premici z Jupitrom), in da so le te v naslednjih nočeh spreminjale lego, in da se je 10. januarja ena izmed lun najverjetneje skrila za Jupiter.


Slika: Računalniška slika položaja Jupitrovih lun 7. januarja 1610. Na to noč je Galilei proti Jupitru usmeril teleskop lastne izdelave in skiciral Jupitra z lunami. Luni Io in Evropa se praktično prekrivata.

V resnici bi Galileo z boljšim teleskopom, z boljšo ločljivostjo, že prvo noč videl štiri Jupitrove lune, a kakor kaže slika iz računalniške simulacije za 7. januar 1610, sta se luni Io in Evropa skoraj prekrivali in ju je videl kot eno telo. Galilei je seveda kmalu opazil, da okrog Jupitra potujejo štiri lune. V čast odkritelju so lune poimenovali Galilejeve ali tudi Medičejske »zvezde«. Danes vemo, da Jupiter gravitacijsko veže nekaj 10 lun, naravnih satelitov, ki pa so v večini premajhne, da bi jih lahko opazovali z Zemlje. Da pa brez tekmovanja, dramatičnih zapletov, tudi na področju znanosti ne gre in prav je tako, pripoveduje še en zaplet, tokrat med Galilejem in nemškim astronomom Simonom Marijem. Marij je v svoji knjigi Jupitrove lune (Mundus Iovialis) iz leta 1614 trdil, da je odkril največje Jupitrove lune nekaj dni pred Galilejem, nekateri trdijo da že leta 1609. Med njima je prišlo do spora. Ta spor je za mnoge še danes nerazrešen. Ni pa sporno, da je prav Marij predlagal imena največjih Jupitrovih lun: Io, Evropa, Ganimed, Kalisto. Galilejevo knjigo Sidereus Nuncius, izšla je v 500 izvodih, so takoj pokupili in enako je bilo z naslednjimi izdajami. Naročila so prihajala iz cele Evrope in Galileo je v hipu postal prava znanstvena zvezda, resnični nebesni ambasador. Enotni evropski trg deluje torej že stoletja. Jezuiti so knjigo le nekaj let po izidu prevedli celo v kitajščino – globalizem je bil na delu že takrat.


Slika: Galilejeve prve zabeležke in skice Jupitrovih lun iz začetka leta 1610.

Galilejevi opisi gibanj Jupitrovih lun, razlaga razbrazdanega Luninega reliefa, gora, s pomočjo geometrije svetlobe in senc, so tako bistri in neoporečni, da jim ne takrat in ne danes ni moč oporekati. Galilejev sodobnik, angleški astronom Thomas Harriot, se s svojimi opisi opazovanj Lune niti za ped ni približal Galilejevi pronicljivosti. Galilei je tako dokazal, da so Zemlji podobni svetovi tudi drugod v vesolju, da vsa telesa nikakor ne krožijo zgolj okrog Zemlje, dokazi so Jupitrove lune, Venerine mene, ki so posledica gibanja Venere okrog Sonca, itn. Galilei je tako bil vedno bližje dokazom v prid Kopernikovi teoriji heliocentrizma. Po prvih nepričakovanih uspehih ni odnehal, še naprej je opazoval planete, Luno, tudi Rimsko cesto v kateri je celo razločil zvezde. To je bil še en pomemben opazovalni uspeh in delna potrditev hipotez Nikolaja Kuzanskega o naravi vesolja.


Slika: Lunine faze in relief, odlično skiciral Galileo Galilei leta 1616.



Slika: Galileo Galilei - zvezdni sel.

Narisal je tudi znamenite prve skice Saturna, vendar njegov daljnogled ni imel dovolj velike ločljivosti, da bi sistem kolobarjev videl v pravi podobi. Verjel je, da je Saturn trojni planet, po dveh letih opazovanja pa kolobarja (obročkov) ni več opazil, ker je k Zemlji obrnil svoj rob. To se bo s Saturnovimi obročki zgodilo tudi 4. septembra 2009. Bralci Preseka pa naj premislijo približno na koliko let Saturnovi obročki navidezno izginejo? Kmalu po odkritju so mornarji uporabljali Jupitrove lune kot uro na nebu, bi znali opisati princip take ure? Danski astronom Olaf Christensen Römer je leta 1670 prvi pravilno ocenil hitrost svetlobe. Pomagal si je z Jupitrovimi lunami. Ali bi znali domisliti njegovo logiko in eksperiment, ki ga v bistvu za nas v celoti izvede narava - sistem Sonce, Zemlja in Jupiter z lunami - naša naloga pa je, da zgolj vključimo možgane in pridno opazujemo? To je še ena nekoliko grenka zgodba – Römer je zaradi pravilnega sklepanja, napovedi, bil degradiran s strani astronoma Cassinija. No, vam se to zagotovo ne bo zgodilo.


Ozrimo se še na nekatere ostale izjemno pomembne astronome tistega zgodovinskega obdobja. Johannes Kepler je prav leta 1609 izdal izjemno pomembno knjigo Astronomia nova (Nova astronomija – zveni zelo domače, le zakaj). V njej, preko opazovanj periodičnega pojavljanja Sončevih peg, sklepa da Sonce rotira okrog lastne osi. K razmisleku, da se zvezdno nebo v resnici ves čas spreminja, ni statično, sta v veliki meri prispevali tudi dve eksploziji supernov (leta 1572 v Kasiopeji, opazuje jo Brahe in 1604 v Kačenoscu, opazuje jo Kepler). Kepler je iz Brahejevih izjemnih ročnih meritev položaja Marsa na nebu tudi dokazal, da je mogoče orbite planetov obravnavati kot elipse s Soncem v gorišču. Ta ugotovitev je danes znana kot prvi Keplerjev zakon. V knjigi je bil zapisan tudi njegov drugi zakon: "Premica med planetoma in Soncem opiše v enakem času enake ploskve, med tem ko se planet pomika po orbiti." To pomeni, da se planet premika toliko hitreje, kolikor bliže je Soncu. Pozneje je Kepler zakona uporabil tudi pri Jupitrovih lunah. Keplerjeve elipse so tako pokončale grško astronomijo. Poteptale so nedotakljivost krožnega gibanja in zavrgle nebeške sfere, ki jih je pred dva tisoč leti postavil na nebo Evdoks in jih je zadržal tudi Kopernik. Za zvezde je Kepler mislil, da so vse na tankem, kake tri kilometre debelem obodu daleč zunaj Osončja. Danes ne smemo biti preveč kritični do tistih časov, ko se je današnja podoba vesolja šele sestavljala. Vsak od teh velikih mož je imel tudi kakšno napačno predstavo. Galilei recimo ni hotel sprejeti argumenta, da ima Luna odločilno vlogo pri plimovanju oceanov, kar se da oceniti že iz periode plimovanja. Ker je Sonce vselej v enem od gorišč eliptičnega tira in vselej v ravnini orbite, ker je gibanje planeta toliko hitrejše kolikor bliže je Soncu, je postalo Keplerju jasno, da Sonce nekako obvladuje gibanje planetov. Predvideval je, da gre za nekakšen magnetizem, vendar je bila razlaga, ki jo je skušal ustvariti na teh temeljih, nezadovoljiva. Kepler je leta 1618 prišel še do tretjega izjemnega zakona nebesne mehanike: »Količnik kvadrata siderične periode T in kuba velike polosi elipse a je za vse planete enak: T2/a3 = konst.« Ta zakon je marljivega Angleža Roberta Hooka pripeljal zelo blizu gravitacijskemu zakonu. A Newtonu je bilo prepuščeno, da je pol stoletja zatem predložil zadovoljivo razlago in zapisal gravitacijski zakon. Tudi pri tem znanstvenem duetu je ostalo odprto vprašanje, koliko je Hook pomagal Newtonu do gravitacijskega zakona. Če nas je Galileo s teleskopom popeljal med »zvezde«, do drugih svetov, pa nas je Kepler s svojimi zakoni o gibanju nebesnih teles približal starim človeškim željam – približal nas je »božanstvom«. Zakaj? Kepler je namreč lahko sedaj s pomočjo lastnih zakonov izračunal prehode Merkurja, Venere čez Sonce, dokaj dobro napovedal gibanje vseh ostalih teles (še danes je Keplerjevo delo osnova za izračune orbit vseh vesoljskih misij, poti satelitov, itn) in zazdelo se je, kot da ljudje obvladujemo naravo, brezhibno napovedujemo dogodke. Obvladovanje narave, vesolja, pa smo ljudje od nekdaj pripisovali »božanstvom«. Danes vemo, da se nam zalomi že na Zemlji, recimo pri napovedovanju vremena, klime. To pa še ne pomeni, da moramo obupati nad iskanjem boljših matematično-fizikalnih modelov, nad znanostjo. Ravno nasprotno, znanost in naš stil življenja moramo prilagoditi v smeri ohranitve ravnotežja na edinem znanem z življenjem poseljenem planetu, ki nam že milijone let nudi izjemno gostoljubje. Iz razmerij med omenjenimi znanstveniki (Kuzanski, Kopernik, Brahe, Galilei, Kepler, Hook, Newton – vsi niso živeli v istem času, a so gradili svoja spoznanja na že odkritih zakonih in meritvah predhodnikov), se lepo vidi, da bi drug brez drugega, brez vsaj minimalnega sodelovanja, težko prišli do tako izjemnih dosežkov, čeprav je bilo med nekaterimi kar nekaj napetosti. Brez opazovanj, natančnih inštrumentov in meritev ni poti do relevantnih zakonov za opis narave, dogodkov, a tudi brez teorije in matematičnih orodij, pridnega raziskovalca, ki jih uporablja, še tako natančne meritve ostanejo le kup popisanega papirja. Pred 400 leti so tako Galilei kot njegovi sodobniki v temelju spremenili položaj človeka v vesolju, pogled na svet, postavili so temelje moderni znanosti. Pomembno so dopolnili znanstveno metodo, ki je z določenimi korekturami še zmeraj v veljavi. Zemlja naenkrat ni bila več središče vesolja okrog katerega se vse vrti. Svetovi podobni Zemlji so tudi drugod in zvezde na nebu so v resnici sonca, mnoga tudi s planetnim sistemom podobnim našemu. Takrat še tega niso vedeli, če smo odkriti, smo dokaze za planete pri drugih zvezdah pridobili šele konec 20. stoletja in to predvsem preko amaterjev, modernih Galilejev. In to je ta obrat, sprememba, o kateri smo se spraševali v uvodu. Ni bila lahka in danes ne smemo kar obsojati večine astronomov in ljudi tistega časa, ki niso mogli sprejeti nove razlage in takratnih, še kljub vsemu skromnih argumentov – glede na današnje vedenje, da Zemlja ni center vesolja. Če smo odkriti, je takrat v heliocentrizem - torej da planeti potujejo okrog Sonca, tudi Zemlja – verjela zgolj peščica astronomov, pravijo da manj kot 10. Če bi danes iskali odgovore ljudi, ki nimajo zahodne izobrazbe, na vprašanji ali se svet vrti in je okrogel, bi dobili enake odgovore kot od večine ljudi pred stoletji. Izkušnja vsakdanje statičnosti je namreč premočna, da bi človek kar tako potegnil iz žepa na dan pravilno sliko gibanja teles v Sončevem sistemu in obliko Zemlje. Leto 2009 je zato še kako posrečeno izbrano kot Mednarodno leto astronomije. Seveda pa nikakor ne smemo pozabiti na predhodnike in naslednike omenjenih astronomov in fizikov. V tej druščini bi omenili zgolj še imena, ki so vezana na slovenski kulturni prostor in večina njih sploh ni vključena v učne vsebine slovenskih šol: Herman Koroški 12 stol., Bernard Perger in Andrej Perlah 15. in 16. stol., Janez Jakob Olben, Ferdinand Avguštin Hallerstein 18. stol., Jurij Vega, Jožef Stefan, Herman Potočnik, ... Da ne naštevamo znanstvenikov, ki so tako ali drugače povezani z astronomijo po drugi vojni. Mogoče nista odveč še dva podatka. Kardinal, filozof, fizik in astronom Nikolaj Kuzanski, se je leta 1458 mudil na Bledu (tudi) z namenom, da pospeši razvoj kraja. Kepler pa je v času kuge poučeval v bližnjem štajerskem Gradcu in se mudil tudi v Prekmurju. Nikolaj Kuzanski je bil najbrž zadnji veliki filozof srednjega veka in prvi filozof, mislec in znanstvenik prihajajoče renesanse. V svoji knjigi iz leta 1440 (»O učeni nevednosti« - De docta ignorantia) je zatrjeval, da se Zemlja obrača okrog osi in kroži okrog Sonca, da v vesolju ni nobenega »zgoraj« ali »spodaj«, da je svetovje brezmejno, da so zvezde druga sonca in vežejo nase druge naseljene svetove. Na drugih področjih je Nikolaj pokazal enako intuicijo. Za kratkovidne je naredil očala z vboklimi lečami, medtem ko so prej za očala uporabljali le laže brusljive izbokle leče, ki so rabile samo daljnovidnim. In kje je tukaj povezava z Galilejem? Galilei je prav za teleskop lastne izdelave uporabil okular z vbočeno lečo Kuzanskega – zorno polje takega teleskopa je nekoliko manjše, a slika je pokončna.


Optika Galilejevega teleskopa levo z vbočenim okularjem in pokončno sliko, optika Keplerjevega teleskopa desno z obrnjeno sliko. Večina žepnih in opernih daljnogledov je Galilejevega tipa.

Nikolaj je po mnenju mnogih bil znanstveni genij pred svojim časom. Nikolaj Kopernik, Galileo Galilei in Giordano Bruno so poznali delo, trditve, Kuzanskega. O tem piše večina relevantnih zgodovinarjev naravoslovja. Nekateri, ki ne marajo evropske, zahodne tradicije, občasno zavračajo povezavo renesančnih astronomov s kardinalom Kuzanskim, a jih demantira sam Kepler. Kepler je Kuzanskega v prvem poglavju svojega prvega objavljenega dela označil kot 'božansko navdahnjenega'. Podobno kot Kepler za njim, je Kuzanski menil, da v Vesolju ni popolnega kroga, kar je v nasprotju z aristotelskim modelom. Kuzanski je rešil ogromno ljudi, beguncev in večino grških antičnih spisov iz Bizanca, Konstantinopla, ki je leta 1453 padel v roke Islama (Turkov - Seldžukov). Pred Turki je bilo rešenih okrog 3000 knjig, spisov, recimo znamenita Diofantova knjiga Aritmetika - večino teh knjig so prevedli v latinščino. Večino matematičnih zamisli Kuzanskega je moč najti v delih: O učeni nevednosti, O domnevah (De coniecturis) (1440) in O videnju boga (De visione Dei) (1453). Razvil je pojem neskončno malih in velikih količin, ter pojem relativnega gibanja. Njegovi spisi so vplivali na Leibnizovo odkritje diferencialnega računa in tudi na Cantorjevo poznejše delo o neskončnosti. Ko že govorimo o ljudeh, ki ne marajo evropske, zahodne tradicije (živijo pa ravno od nje), omenimo izjemno izrazit in simptomatičen dvom o tem, da smo ljudje sploh pristali na Luni. Ta dvom širijo nekateri dokaj vplivni ljudje v slovenski astronomiji in to na enem izmed najstarejših slo-astronomskih forumov. No, med temi seveda ni slovenskih profesionalnih astronomov, ampak padalci iz ..., ki pa imajo dokaj velik vpliv na ljudi, ki se z astronomijo ne srečujejo vsak dan. Morebiti je današnji svet še bolj ranljiv za manipulacije kot Galilejev izpred 400 let - vsaj v Sloveniji.

Nikolaj Kuzanski ali Nikolaj iz Kuze (latinsko Nicolaus Cusanus), pravo ime Nikolaus Chrifftz (Krebs, Chrypffs), nemški teolog, škof, kardinal, filozof, matematik, astronom in cerkvenopravni strokovnjak, * 1401, Kues (slovensko Kuza, [Kuös, Küs]) ob Mozeli blizu Trevesa, Porenje, Nemčija, † 11. avgust, 1464, Todi, Umbrija, Italija.

Čeprav Kuzanski in Kopernik zaradi svojih naukov nista bila preganjana, pa je Galileo prišel v hud konflikt z nekaterimi cerkvenimi redovi. Ker je bil zadaj tudi prestiž zaradi prvenstva posameznih odkritij in interpretacij, je Galilei potegnil kratko. Leta 1633 je bil v Rimu proces proti Galileju, ki je bil takrat v 70-em letu življenja. Galilei se je moral javno odreči svojim nazorom heliocentrizma, kot edinega možnega sistema (cerkev je že takrat dvoumno dopuščala oba sistema, geocentrizem in heliocentrizem, a nobenega ni favorizirala) in preživeti zadnja leta življenja v hišnem priporu, kjer mu je bilo dovoljeno znanstveno raziskovanje (imel je tudi asistenta). Galileo se je takrat veliko ukvarjal z nihali, zaradi slepote je besedilo, sklepe raziskovanj, narekoval pisarju.
Posvetimo še nekaj besed takratnim dogodkom. Leta 1623 je bil za papeža Urbana VIII izvoljen Maffeo Barberini, ki je bil Galileju naklonjen in je z zanimanjem spremljal njegova raziskovanja; bil je tudi proti prepovedi Kopernikove knjige in odobraval knjigo Tehtnice. Galilei si je na obisku v Rimu izposloval dovoljenje, da napiše knjigo o gibanju Zemlje ob omejitvi, da ga obravnava kot domnevo na enaki osnovi kot mirovanje Zemlje v središču vesolja. V naslednjih letih je Galilei pisal knjigo in jo predložil pod naslovom O plimi in oseki, vendar je moral spremeniti naslov, ker se je cenzuri zdel premalo nepristranski, in sprejeti še nekaj drugih sprememb. Po dolgih zapletih je dobil dovoljenje in leta 1632 je v Firencah izšel Pogovor o dveh velikih svetovnih sistemih, Ptolomejevem in Kopernikovem.
V pogovoru, ki je napisan v italijanščini, se pogovarjajo trije možje, Salviati, Sagredo in Simplicio. Štiri poglavja ustrezajo štirim dnem. Prvi dan je posvečen podobnosti zemeljskih in vesoljskih teles, drugi dnevnemu gibanju Zemlje, tretji letnemu gibanju Zemlje ter četrti dan plimi in oseki. Salviati zastopa Kopernikov nauk in nosi poteze umrlega Galilejevega prijatelja. Sagredo ima vlogo izobraženega meščana, ki kritično sprejema nove zamisli, in je naslikan po umrlem Galilejevem učencu. Nekoliko okorni Simplicio ima ime po Aristotelovem komentatorju iz šestega stoletja in zastopa stari pogled na svet. Konec citatov iz strani 10 in 11.
Zakaj si je papež premislil se ne ve točno, vendar se zdi, da zato, ker so ga nekateri prepričali, da je oseba Simplicio (okoren in konzervativen) v resnici podoba papeža samega in po drugi domnevi naj bi bil Galilei žrtev zavistnih Jezuitov.
Od leta 1757 so njegova dela spet dovoljena, Poljak papež J. Pavel II pa je priznal nedopustno zmoto cerkvenega sodišča. Omenimo na kratko še Keplerjevo življenje. Čeprav je bil protestant, je med tridesetletno vojno našel zaščito pri rimokatoličanu cesarju Rudolfu. Mamo je na procesu rešil obtožbe čarovništva. V zapletenih časih je bil dokaj nekonfliktna pridna povezovalna oseba, lahko bi nam bil vzor. Pa ne zato, ker je nekonfliktnost zmeraj ustrezna drža na izzive časa, ampak ker je v danem trenutku, ko bi (so) mnogi nasedli pastem časa, potegnil iz arzenala možnosti tako človeški kot znanstveni maksimum. Kepler je z natančno geometrijsko analizo Brahejevih meritev, z ogromno truda, izpeljal bistvo danes nepogrešljive nebesne mehanike. Skrivnostna je tudi zgodba med Keplerjem in Galilejem glede dobave teleskopa. Kepler je napisal zgodbo "Somnium" o možu, ki je v sanjah odpotoval na Luno in jo imamo za prvo resnično delo znanstvene fantastike. Da je položaj znanstvenika v družbi zapleten, nas učijo mnoge usode iz zgodovine. Znanstveniki so zaradi novih idej, spoznanj in tudi zaradi svoje posebne narave, trpeli in nekateri umirali tako v antiki, srednjem veku, renesansi, med francosko revolucijo, v 20. stoletju. Bili so preganjani in zlorabljeni, nekateri so se pustili zlorabiti ali pa jim drugega ni preostalo, tako v demokracijah kot množično v nacionalsocializmu in realsocializmu. In to v času, ko se zdi, se je verjelo, da svet in življenje oblikujemo po postulatih odrešilnega razsvetljenstva. Znano je, da se v sovjetski Rusiji znanstveniki nekaj časa niso smeli ukvarjati z modelom nastanka vesolja, ki temelji na velikem poku, ker je baje ta koncept v nasprotju z "dialektičnim materializmom", politično ideologijo "odrešitve". Že Ernst Mach (rojen v Brnu, mladost preživi v NOVEM MESTU) je načelno zagovarjal teorijo, da teče čas v različnih koordinatnih sistemih različno, a je ta nasledek Einsteinove teorije relativnosti od vseh naletel na največje nerazumevanje. Znani fiziki, kot na primer Planck, so sicer teorijo razmeroma hitro sprejeli, v splošnem pa se je uveljavila počasi. Naletela je tudi na odpor nekaterih fizikov in filozofov. Kot judovsko fiziko so jo odklonili in preganjali v Hitlerjevi Nemčiji. Tudi v Stalinovi Sovjetski zvezi se ji je godilo slabo. Filozofi so hoteli teorijo relativnosti izbiti fizikom iz glave in jo nadamestiti z "materialistično teorijo hitrih gibanj", toda fiziki so se filozofom še za Stalinovega življenja uprli, kar je zahtevalo v časih, ko je imela filazofijo v zakupu partija, nekaj poguma in vztrajnosti. Navsezadnje so fiziki v zboru zasuli filozofe s čisto strokovnimi vprašanji, na katera niso mogli in znali odgovoriti. S tem so dosegli, da je bila leta 1955 pasebna teorija relativnosti v Sovjetski zvezi uradno priznana kot fizikalna teorija. Kaže, da ne ti ne drugi ideologi niso znali dovolj fizike, da bi mogli dojeti temeljno sporočilo teorije relativnosti. Omenimo samo usodi dveh znanstvenikov 20. stoletja, ki sta odločilno prispevala k razvoju nosilnih raket. S tem sta omogočila vesoljske odprave, lansiranje satelitov, posredno sta prispevala k telekomunikacijskemu ugodju, GPSu, itn. To sta Ukrajinec Sergej Pavlovič Koroljov in Nemec Wernher von Braun. Sergej Pavlovič Koroljov je oče Sovjetskega vesoljskega programa, je tudi najbolj zaslužen za izstrelitev prvega umetnega satelita Sputnik. V mladosti je bil Stalinova žrtev. Obsojen je bil na šest let, mučen, nekaj časa je tudi preživel v gulagu, v taborišču, čemur pripisujejo tudi zdravstvene težave, zgodnjo smrt. Tako Rusi kot Američani so uporabljali tehnologijo Braunovih nemških vojaških izjemno rušilnih raket V2 iz druge vojne. Do raket in tehnologije so prišli po zmagi nad nacionalsocialistično Nemčijo in z lovljenjem raketnih inženirjev. Glavnega konstruktorja Wernherja von Brauna so ujeli (se jim je sam predal) Američani. Noben se s tem "kolaboriranjem" ni hvalil, ne ZDA, ne Sovjeti. Wernher von Braun in Koroljov sta tako na nek način delila usodo brutalnih politik dveh velikih diktatorjev, najprej prijateljev, nato pa nasprotnikov, Hitlerja in Stalina. Današnji časi so znanstvenikom, raziskavam, civilizacijsko in pravno formalno sicer naklonjeni, a nekateri trdijo, da zaradi določenih razmerij med ekonomijo in stabilnostjo sveta, ni nič lažje biti znanstvenik kot pred 400 leti. Zadaj so še moralne dileme. A kot kaže zgodovina, noben pošten trud, nobena žrtev, odrekanje za znanstveno resnico tega sveta ni bil zaman in Mednarodno leto astronomije 2009 spet potrjuje znano misel Isaaca Newtona: "Daleč sem videl le zato, ker sem stal na ramenih velikanov".

V Sloveniji potekajo priprave na MLA2009 že v letu 2008. Dogodek, ki ga že lahko štejemo kot del MLA2009, je bil tudi 1. slovenski Messierjev plus maraton (M+M). Odvijal se je iz sobote 4. na nedeljo 5. oktobra 2008 na idiličnem Cerkvenjaku v Slovenskih goricah. Maraton je finančno podprla Zveza za tehnično kulturo – Regionalni center Maribor. Sponzor prireditve je bilo podjetje V Commerce iz Murske Sobote. Nekaj besed o tekmovanju in programu srečanja. Program se je začel v OŠ Cerkvenjak - Sv. Andraž že zgodaj popoldan s predavanji prof. Borisa Khama (Zanimive vaje na nebu), Braneta Vasiljeviča (Astrofotografija na enostaven način) in dr. Igorja Žiberne (Messier plus maraton – jesenski brat klasičnega Messierjevega maratona), upravičeno je manjkal prof. Marijan Prosen. Predavanj in maratona so se udeležili tudi nekateri študenti Mariborske univerze, kot del študijskega programa. Tekmovanje se je začelo ob 19:30 (na bližnjem hribčku Kremperk) in je trajalo do odmora ob polnoči, ob drugi uri zjutraj pa se je tekmovanje nadaljevalo približno do 05:30, razglasitev rezultatov (podelitev nagrad) se je odvila okrog sedme ure zjutraj. Cilj takih tekmovanj je, najti čim več objektov s seznama Messier plus maratona v času tekmovanja. Zmagovalec Messierjevega plus maratona je tisti, ki v krajšem času najde več objektov. Če najde več tekmovalcev enako število objektov, se pri razvrstitvi upošteva čas potrditve zadnjega objekta. Vsak tekmovalec opazuje samostojno, lahko pa ima enega pomočnika. Na enem teleskopu lahko tekmuje le en tekmovalec, teleskopi s sistemom »GO-TO« na montaži niso dovoljeni. Tekmovalec razen teleskopa lahko uporablja še binokular, vendar mora vse objekte sodniku pokazati skozi isto optično napravo. Najdene objekte potrjuje sodnik, njegova odločitev je dokončna. Obstaja še nekaj dodatnih pravil glede potrditve objektov, zastrtih svetilk, itn. Seznama M+M objektov vsebuje 110 »deep-sky« objektov (meglic, kopic, galaksij, itn), od tega je 75 klasičnih Messierjevih objektov, 34 objektov iz seznama NGC in en objekt iz seznama Collinderjevega kataloga. Struktura po tipih objektov je naslednja: prevladujejo razsute kopice (35), sledijo kroglaste kopice (26), galaksije (21), planetarne meglice (15), difuzne meglice (6), temne meglice (4), dva ostanka eksplozije supernove in ena dvojna zvezda. Še nekaj besed o dveh glavnih katalogih nebesnih objektov. Novi splošni katalog (New General Catalogue) je bil dokončan v 1880-tih in vsebuje okrog 8000 nebesnih objektov. Izdelal ga je dansko- irski astronom John Dreyer, večinoma na podlagi opazovanj Williama in Johna Herschla. Med amaterji pa je najbolj priljubljen Messierjev katalog, ki je nastal med leti 1758 in 1782 in vsebuje 110 nebesnih objektov. Sestavil ga je francoski astronom Charles Messier z namenom, da ga ti objekti ne bi motili med iskanjem kometov. Velikokrat so astronomi mislili, da so na sledi kometa (kdor je takrat odkril komet, je postal zelo slaven), a so v resnici opazovali enega izmed megličastih objektov, zvezdno kopico ali galaksijo. To je v bistvu bil izločilni katalog, ki je danes, protislovno, med najbolj priljubljenimi katalogi. Obstaja še nekaj ostalih nebesnih katalogov. Klasični Messierjevi maratoni se odvijajo že od srede 60-ih let 20. stoletja in sicer spomladi, ko je teoretično v eni noči moč videti, iz zmernih geografskih širin, vse M objekte. V Sloveniji se je odvijal prvi Messierjev maraton šele 19./20. marca 2004 na Limbarski gori (organizator je bil observatorij Vega, Matej Mihelčič s prijatelji). Glavni sodnik leta 2004 je bil astronom Tone Špenko, zmagovalec pa prof. iz mariborske univerze dr. Igor Žiberna, našel je 76 nebesnih objektov. Messierjev plus maraton (M+M) pa vsebuje objekte za jesensko tekmovanje. Vrnimo se torej k prvemu slovenskemu M+M maratonu. Glavna sodnika sta bila prof. Igor Žiberna (zmagovalec prvega klasičnega Messierjevega maratona iz leta 2004) in pa Matej Mihelčič, organizator 1. maratona 2004 na Limbarski gori. Tekmovalo je 7 ekip - tekmovalcev. Vreme je bilo dokaj naklonjeno tekmovanju, a svetlobno onesnaženje je - bolj kot smo pričakovali - tudi že prodrlo v Slovenske gorice. Svetlobno onesnaženje in oblaki so bili glavni krivci za "izpad" določenih M in NGC objektov. Zmagal je dipl. meteorolog in amaterski astronom Gregor Vertačnik iz Vodic, član AD Vega in AKG Šentvid. Našel je kar 103 M+M objekte. Gregor je bil že drugi (1997, 95 objektov) in tretji (1998, 99 objektov) na Messierjevem maratonu v Višnjanu na Hrvaškem. Drugi je bil s 93 objekti znan astronom amater Gorazd Bizjan (Stanežiče), ki je našel enako število objektov kot tretje uvrščeni Uroš Stele (Tuhinjska dolina, Tunjiška Mlaka), le da je imel Gorazd 2 minuti prej potrjen zadnji objekt ("fotofiniš", podobno kot na 3. Messierjevem maratonu 2008, 8. - 9. marec, Kazlje). Četrti je bil Javor Kac s 70 objekti. Nagrade za prve tri so bile praktične: daljnogled 20x80, daljnogled 10x50, okular. Gregorju čestitamo za zmago, prvo stotico, sploh po desetletnem "come backu" in smoli (če se sme temu tako reči) na prejšnjih maratonih. Bil je tudi eden redkih, ki je tekmoval z doma izdelanim s teleskopom. Sam je zbrusil zrcalo in sestavil načrt za stojalo (premer D=175 mm, goriščna razdalja f=875 mm, tip Newton na ekvatorialni postavitvi - tudi Galilei je brusil, a ne zrcal, temveč leče). Čestitamo in se iskreno zahvaljujemo tudi prof. Igorju Žiberni in njegovi ekipi, ki je enkratno organiziral predavanja in prvi M+M maraton. Enaka zahvala gre domačinom iz Cerkvenjaka in okolice, ki so nas izjemno prijazno sprejeli (po Štajersko s posebno toplino Slovenskih goric - res enkratno). Ta prekrasen del Slovenije med Muro in Dravo, z izvirnim jezikom, starodavnim izročilom ljudi in z izjemno pokrajino, premalo poznamo. Med maratonom smo našli tudi čas za opazovanja gostov in domačinov, ki so bili zelo veseli, da so lahko sploh prvič skozi teleskop (čeprav je minilo že 400 let od prvih Galilejevih opazovanj) pogledali v zvezdno nebo. Najbolj jih je seveda očarali: planet Jupiter z znamenitimi Galilejevimi lunami, galaksija v Andromedi M31 in dvojna zvezda v kljunu Laboda, Albireo - beta Laboda - najlepši par na nebu namreč sveti v »kristalni« modri in oranžni barvi. Prlekija, to je manj znano, je posredno ena izmed zibelk slovenske astronomije. Od tukaj izhajata astronoma Bernard Perger, rojen je bil v Ščavnici (okoli 1440– okoli 1502) in Andrej Perlah (Perlach, 1490–1551), rojen v Svečini. Dolga leta sta delovala na Dunajski univerzi. Utemeljila sta sodoben način objavljanja astronomskih koledarjev in efemerid. Perlahovo delo je na nek način nadaljeval astronom Johannes Kepler kot deželni fizik v Gradcu. Perlah je opazoval planet Merkur, izkazal se je tudi z opisom kometa, ki je kmalu prinesel slavo najboljšemu astronomskemu opazovalcu tistih časov Tychu Braheju.


Slika: Jutranji spominski skupinski posnetek udeležencev 1. Messierjevega plus maratona, Cerkvenjak 4./5. oktober 2008. Vprašanje za bralce, kako je nastala fotografija, svetli udeleženci, a hkrati temno zvezdno nebo nad (za) njimi - kako se je pojavila senca? Foto: Matej Mihelčič.



Slika: Navdušeni Štajerci med opazovanjem, noben še ni opazoval nebesnih teles skozi teleskop. Kar nekaj jih je sklenilo, da bodo ustanovili astronomsko društvo. Zadaj levo je Gregor Vertačnik, zmagovalec prvega M+M maratona. Foto: Zorko Vičar.



Slika: Slika celotnega zvezdnega neba med maratonom z vsenebnim objektivom "ribje oko". Lepo se vidi, kako v določenih smereh (Maribor, Ptuj) proti obzorju zvezde žalostno izginjajo v siju odvečne in nepravilno zasenčene javne razsvetljave. Skrb za temno nebo je pomembna tako za živali, človeka, astronomijo, je dediščina, ki je ne smemo zapraviti in to je tudi eden izmed projektov MLA2009. V današnjih razsipno preosvetljenih mestih ne bi imel Galilei kaj opazovati - in minilo je samo 400 let. Foto: Matej Mihelčič.

Tak dogodek je, kljub utrujenosti in občasnim krizam prečute noči, poln zabave, iskrivih pripomb, novih znanstev, izmenjav izkušenj. Še nekaj butalske analize, statistike. Ker sta prvi in drugi tekmovalec nosila očala, bi lahko sklepali, da se v iskanju šibkih meglic najbolje odrežejo slabovidni. Ker so astronomska opazovanja, druženja, najboljši recept za razvoj astronomije, vzgojo mladih in odraslih, poglejmo še nekaj mednarodnih uspehov slovenske praktične astronomije po letu 1991. Po osamosvojitvi se, poleg znamenitega društva Javornik, začnejo ustanavljati mnoga nova astronomska društva in zasebni observatoriji (imamo jih nekaj 10), novi krožki po šolah. Velik pospešek pa da celotnemu razvoju tudi fizik Bojan Kambič s prvo slovensko astronomsko revijo Spika, izhajati je začela leta 1993. Sam dostop do teleskopov se v Sloveniji močno poveča. Mnogi se lotijo tudi samogradnje, odlična navodila je izdelal Franc Krek. Tukaj je na mestu priznanje vsem starejšim popularizatorjem astronomije, piscem knjig, člankov: Fran Dominko, Pavel Kunaver, Marijan Prosen, če naštejemo le nekatere (več najdete v knjigi Astronomija na Slovenskem in slovenski astronomi na tujem, 12. - 21. stoletje, avtorja - Marijan Prosen, dr. Stanislav Južnič, Didakta 2008). Tudi univerza preko poljudnih predavanj za širšo javnost odpre prepotrebno sodelovanje z astronomi amaterji. Odvija se vse več taborov in astronomskih srečanj. Poveča se dostopnost izjemne CCD tehnologije zaznavanja fotonov, slik. Zgodi se internet, ki na široko odpre komunikacijo med astronomi in hkrati okno v svet, odpre se pot do meritev, slik, programov, računalniki omogočijo avtomatizacijo opazovanj, meritev, obdelav. Število študentov astronomije na Ljubljanski univerzi se poveča čez 10. Zakaj to naštevanje? Slovenci namreč skoraj do konca 20. stoletja nismo odkrili nobenih asteroidov, nov, supernov, kometov, spremenljivih zvezd. Bili smo (smo še) dobri in v tujini priznani teoretiki, a na področju iskanja nebesnih objektov smo bili tako rekoč nepopisan list. Rezultat odpiranja v Svet in v svet praktične Galilejeve astronomije, je končno rodil sadove. Sedaj imamo asteroide poimenovane po naših ljudeh, končno smo enkrat prvi zaznali eksplozijo supernove in končno leta 2008 še prvi slovenski komet. Ne bi poimensko naštevali pomembnih profesionalcev in amaterjev, ki so združili moči in so zaslužni za take velike uspehe – a njihovo delo, odrekanje družinam, prostemu času, nas je pripeljalo v pomlad slovenske opazovalne astronomije, ki se enakovredno kosa z ostalimi državami. Tukaj bi izpostavil predvsem ekipo iz observatorija Črni vrh (www.observatorij.org), z izjemnim seznamom odkritij, a to ne pomeni, da se drugje ne trudijo - pa še kako garajo – nekaterim so celo objavili fotografije na strani Astronomska slika dneva (APOD - Astronomy Picture of the Day - antwrp.gsfc.nasa.gov/apod), mnogi pošiljajo fotometrične meritve v mednarodne centre, enakovredno smo bili vključeni v mednarodni projekt prehoda Venere čez Sonce – 8. 6. 2008, tudi kvaliteta raziskovalnih nalog se je povečala, itn. Dosegli smo tudi, da je vlada končno sprejela Uredba o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja. Smo ena redkih držav s tako uredbo in jo citirajo mnoge večje države (A te uredbe se bo potrebno držati!?). Lahko smo ponosni na slovenske Galileje. A ni vse tako idilično in MLA2009 je priložnost, da astronomijo približamo vsaj slehernemu učencu. Kljub temu, da je astronomija v osnovnih šolah postala izbirni predmet, še zmeraj večina Slovenk in Slovencev, državljanov, ne v šoli in ne pozneje, ni ponovila Galilejevih opazovanj. Slovenija še zmeraj ni polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (EVA - zgovorna slovenska kratica za European Space Agency - ESA). Tudi na prvi slovenski satelit še čakamo – kljub Hermanu Potočniku, avtorju imenitne knjige »Problem vožnje po vesolju«, priznanemu teoretiku vesoljskih postaj. Če zaključimo. Vesolje nam ponuja energije, sile, skrivnostno temno snov in energijo, izjemne dogodke, ki jih človek večinoma ne more poustvariti v zemeljskih laboratorijih. Vesolje je hkrati laboratorij, »arheološko« najdbišče in časovni stroj, saj gledamo milijarde let v preteklost in dokaj natančno napovedujemo prihodnost. Supernove so dejansko gravitacijsko- nuklearne "kovačnice" težkih elementov (fuzija v sredicah zvezd in ob eksplozijah supernov, to je zlivanje lažjih jeder v težja atomska jedra), brez katerih ni življenja na Zemlji, ni rastlin, živali ni ljudi, ni nas. Iz strašne eksplozije, "smrti" neke zvezde, nastane nekaj, kar je nujni del življenja. Iz ostankov eksplozij nastanejo nove zvezde in končno tudi planeti. Koliko je takih planetov kot je naš, primernih za življenje in kako daleč so? Zanimivo je, da nas med šolanjem o izvoru težkih elementov ni nihče poučil, a danes ni nič drugače. Če bi naredili anketo, od kod prihajajo težki elementi (ogljik, kisik, dušik, kovine, itn), bi o tem večina ne vedela kaj dosti povedati, tudi večina študentov bi zatajila. Če smo v praktični astronomiji bili precej podhranjeni, vse priznanje izjemam, se tudi teoretična spoznanja, modeli vesolja, življenje zvezd, nastanek elementov, itn, le počasi prebijajo v šolske programe.

Zdi se, da smo Ljudje le bežen trenutek v času Vesolja, tako neznatni, pa vendar, ko gledamo v zvezdno Nebo, gledamo milijarde let v preteklost in hkrati napovedujemo dogodke milijarde let v prihodnost, ko našega rodu morebiti več ne bo, ko se bomo vrnili nazaj med zvezdni prah. Ljudje marsičesa ne razumemo, se sprašujemo o smislu lastnega bivanja, se zavedamo, ponavadi z grenkobo v srcu - svoje lastne minljivosti in končnosti, pa vendar se zdi, da ima vse smisel, še več, predrzno celo pomislimo, da Vesolje skozi Človeka osmišljuje samo sebe. Tudi če tega ne moremo dokazati, je ta misel, ta skrivnost, vredna Življenja. Bodimo Otroci, glejmo v Nebo. Vesolje je nad tabo. Odkrij ga! Mednarodno leto astronomije 2009 je že taka priložnost in to za vse.

Ljubljana, 25. oktober 2008
Zorko Vičar

Viri:
- http://www.astronomija2009.si/index.php
- Enciklopedija znanosti in tehnike (Isaac Asimov - prevod Vladimir Batagelj, Andrej Čadež, Branko Gradišnik, Alojz Kodre, Ladko Korošec, Borut Mavko in Boris Verbič), Tehniška založba Slovenije, Ljubljana 1978.
- Darwinova nevarna ideja in druge zgodbe o vesoljih, ljudeh in molekulah (Sašo Dolenc), Studia humanitatis 2006.
- Astronomija na Slovenskem in slovenski astronomi na tujem, 12. - 21. stoletje (Marijan Prosen, dr. Stanislav Južnič), Didakta 2008.
- http://www.bodensee- sternwarte.de/Archiv/AlxB/themen/070607/galileimonde.html
- http://de.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei
- http://sl.wikipedia.org/wiki/Simon_Marij
- http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Galileo_moon_phases.jpg
-http://www.zeiss.de/4125680F0053A38D/Contents- Frame/33D385875C52A546C1256F350048B2C8
- http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/jupitrovo_leto.html

Za astronomski krožek: ZORKO Vičar


RFC-822: Zorko.Vicar@guest.arnes.si


Nazaj na domačo stran.

Valid HTML 4.0!


Gradivo, ki ni bilo objavljeno, sodi pa k temu prispevku.

M+M objekti:

ŠT. OBJEKT ŠT. OBJEKT   ŠT. OBJEKT    ŠT. OBJEKT    ŠT. OBJEKT     ŠT. OBJEKT
1  M 7     21 M 18      41 NGC 6826   61 NGC 7789   81 M 38        101 M 97
2  M 6     22 M 17      42 M 39       62 M 52       82 NGC 1907    102 M 40
3  M 69    23 M 16      43 M 29       63 NGC 6939   83 M 36        103 M 44
4  M 70    24 M 14      44 NGC 6960   64 NGC 7331   84 M 37        104 M 67
5  M 54    25 M 11      45 NGC 6940   65 NGC 7662   85 M 35        105 M 48
6  M 55    26 M 26      46 M 27       66 M 31       86 NGC 2158    106 M 50
7  M 3     27 NGC 6712  47 Cr399      67 M 32       87 M 1         107 M 47
8  M 5     28 M 75      48 M 71       68 M 110      88 NGC 2371/2  108 M 46
9  M107    29 NGC 6818  49 NGC 6934   69 M 33       89 NGC 2392    109 M 41
10 M 12    30 M 101     50 M 15       70 M 74       90 M 78        110 M 93
11 M 10    31 NGC 5907  51 M 2        71 M 77       91 NGC 2024
12 M 9     32 M 102     52 NGC 7293   72 NGC 936    92 NGC 1973
13 M 22    33 NGC 6503  53 M 72       73 NGC 253    93 M 42
14 M 28    34 NGC 6543  54 M 73       74 M 45       94 M 43
15 M 8     35 M 13      55 NGC 7009   75 M 34       95 M 79
16 M 20    36 NGC 6207  56 M 30       76 NGC 891    96 NGC 1535
17 M 21    37 NGC 6229  57 NGC 40     77 NGC 1023   97 M 81
18 M 25    38 M 92      58 M 103      78 M 76       98 M 82
19 M 24    39 M 57      59 NGC 663    79 NGC 869/84 99 NGC 2403
20 M 23    40 M 56      60 NGC 185    80 NGC 1501   100 M108





Časi potrditve objektov Gregorja Vertačnika.
Messierjev plus maraton (M+M) - odvijal se je iz sobote 4. na nedeljo 
5. oktobra 2008 na idiličnem Cerkvenjaku v Slovenskih goricah. 
Gregor je bil po polnoči drugi z 48 najdenimi objekti, prva dva sta našla
50 objektov. A Gregor se je ukvarjal s težjimi objekti, 
planetarnimi meglicami, itn in zato še ni prijavil lažjih  ali
višje ležečih objektov (recimo: M31, M110, M32, M101, M102, Hi, Ha) - če bi se 
vreme poslabšalo, bi ga ti objekti (taktika) stali zmage. 
Messierjevi objekti
Tabela s podatki

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
0 M1 M2 M3 M4 M5 M6 M7 M8 M9 M10
10 M11 M12 M13 M14 M15 M16 M17 M18 M19 M20
20 M21 M22 M23 M24 M25 M26 M27 M28 M29 M30
30 M31 M32 M33 M34 M35 M36 M37 M38 M39 M40
40 M41 M42 M43 M44 M45 M46 M47 M48 M49 M50
50 M51 M52 M53 M54 M55 M56 M57 M58 M59 M60
60 M61 M62 M63 M64 M65 M66 M67 M68 M69 M70
70 M71 M72 M73 M74 M75 M76 M77 M78 M79 M70
80 M81 M82 M83 M84 M85 M86 M87 M88 M89 M90
90 M91 M92 M93 M94 M95 M96 M97 M98 M99 M100
100 M101 M102 M103 M104 M105 M106 M107 M108 M109 M110


Seznam, opis in koordinate Messier-jevih objektov

Legenda kratic je pod seznamom.
Obj.	T	Tip	mv	d'	RA	DE	Ozv.slo.ime	Ozv.lat.ime	
"hi"	O	RK	4,3	30	 2 19,0	+57 09	Perzej		Per.	
"hai"	O	RK	4,4	30	 2 22,4	+57 07	Perzej		Per.	
M1	T	PM	8,4	5	 5 34,5	+22 01	Bik		Tau.	
M2	T	KK	6,5	13	21 33,5	 -0 49	Vodnar		Aqr.	
M3	L	KK	6,4	16	13 42,2	+28 23	Lovski psi	CVn.	
M4	L	KK	5,9	26	16 23,6	-26 32	Škorpijon	Sco.	
M5	O	KK	5,8	17	15 18,6	 +2 05	Kaea		Ser.	
M6	V	RK	4,2	15	17 40,1	-32 13	Škorpijon	Sco.	
M7	V	RK	3,3	80	17 53,9	-34 49	Škorpijon	Sco.	
M8	T	M	5,8	50	18 03,8	-24 23	Strelec		Sgr.	
M9	S	KK	7,9	9	17 19,2	-18 31	Kaeenosec	Oph.	
M10	L	KK	6,6	15	16 57,1	 -4 06	Kaeenosec	Oph.	
M11	L	RK	5,8	14	18 51,1	 -6 16	Šeit		Sct.	
M12	L	KK	6,6	15	16 47,2	 -1 57	Kaeenosec	Oph.	
M13	O	KK	5,9	17	16 41,7	+36 28	Herkul		Her.	
M14	S	KK	7,6	12	17 37,6	 -3 15	Kaeenosec	Oph.	
M15	S	KK	6,4	12	21 30,0	+12 10	Pegaz		Peg.	
M16	T	M	7,0	30	18 18,8	-13 47	Kaea		Ser.	
M17	T	M	6,0	40	18 20,8	-16 11	Strelec		Sgr.	
M18	S	RK	6,9	9	18 19,9	-17 08	Strelec		Sgr.	
M19	T	KK	7,2	14	17 02,6	-26 16	Kaeenosec	Oph.	
M20	T	M	6,3	28	18 02,6	-23 02	Strelec		Sgr.	
M21	S	RK	5,9	13	18 04,6	-22 30	Strelec		Sgr.	
M22	T	KK	5,1	24	18 36,4	-23 54	Strelec		Sgr.	
M23	S	RK	5,5	27	17 56,8	-19 01	Strelec		Sgr.	
M24	L	RK	4,5	80	18 16,9	-18 29	Strelec		Sgr.	
M25	S	RK	4,6	32	18 31,6	-19 15	Strelec		Sgr.	
M26	S	RK	8,0	15	18 45,2	 -9 24	Šeit		Sct.	
M27	S	PM	7,6	6	19 59,6	+22 43	Lisieka		Vul.	
M28	T	KK	6,9	11	18 24,5	-24 52	Strelec		Sgr.	
M29	L	RK	6,6	7	20 23,9	+38 32	Labod		Cyg.	
M30	V	KK	7,5	11	21 40,4	-23 11	Kozorog		Cap.	
M31	O	GA	3,5	150	 0 42,7	+41 16	Andromeda	And.	
M32	L	GA	8,2	7	 0 42,7	+40 52	Andromeda	And.	
M33	T	GA	5,7	50	 1 33,9	+30 39	Trikotnik	Tri.	
M34	L	RK	5,2	35	 2 42,0	+42 47	Perzej		Per.	
M35	L	RK	5,1	28	 6 08,9	+24 20	Dvojeka		Gem.	
M36	L	RK	6,0	12	 5 36,1	+34 08	Voznik		Aur.	
M37	L	RK	5,6	24	 5 52,4	+32 33	Voznik		Aur.	
M38	L	RK	6,4	21	 5 28,7	+35 50	Voznik		Aur.	
M39	O	RK	4,6	32	21 32,2	+48 26	Labod		Cyg.	
M40	T	M	8,0	1	12 22,4	+58 05	Ve. medved	UMa.	
M41	L	RK	4,5	38	 6 47,0	-20 44	Veliki pes	CMa.	
M42	L	M	4,0	60	 5 35,4	 -5 27	Orion		Ori.	
M43	L	M	9,0	17	 5 35,6	 -5 16	Orion		Ori.	
M44	L	RK	3,1	95	 8 40,1	+19 59	Rak		Cnc.	
M45	O	RK	1,2	110	 3 47,0	+24 07	Bik		Tau.	
M46	S	RK	6,1	27	 7 41,8	-14 49	Krma		Pup.	
M47	L	RK	4,4	30	 7 36,6	-14 30	Krma		Pup.	
M48	L	RK	5,8	54	 8 13,8	 -5 48	Vodna kaea	Hya.	
M49	T	GA	8,4	8	12 29,8	 +8 00	Devica		Vir.	
M50	S	RK	5,9	16	 7 03,2	 -8 20	Enorog		Mon.	
M51	T	GA	8,4	9	13 29,9	+47 12	Lovski psi	CVn.	
M52	L	RK	6,9	13	23 24,2	+61 35	Kasiopeja	Cas.	
M53	S	KK	7,7	13	13 12,9	+18 10	Bere. kodri	Com.	
M54	V	KK	7,7	9	18 55,1	-30 29	Strelec		Sgr.	
Obj.	T	Tip	mv	d'	RA	DE	Ozv.slo.ime	Ozv.lat.ime 
M55	V	KK	7,0	19	19 40,0	-30 58	Strelec		Sgr.	
M56	S	KK	8,3	7	19 16,6	+30 11	Lira		Lyr.	
M57	S	PM	9,7	1	18 53,6	+33 02	Lira		Lyr.	
M58	T	GA	9,8	4	12 37,7	+11 49	Devica		Vir.	
M59	T	GA	9,8	4	12 42,0	+11 39	Devica		Vir.	
M60	T	GA	8,8	7	12 43,7	+11 33	Devica		Vir.	
M61	T	GA	9,7	6	12 21,9	 +4 28	Devica		Vir.	
M62	T	KK	6,6	14	17 01,2	-30 07	Kaeenosec	Oph.	
M63	T	GA	8,6	10	13 15,8	+42 02	Lovski psi	Cvn.	
M64	T	GA	8,5	6	12 56,7	+21 41	Bere. kodri	Com.	
M65	T	GA	9,3	5	11 18,9	+13 05	Lev		Leo	
M66	T	GA	9,0	5	11 20,2	+12 59	Lev		Leo	
M67	L	RK	6,9	30	 8 50,4	+11 49	Rak		Cnc.	
M68	T	KK	8,2	12	12 39,5	-26 45	Vodna kaea	Hya.	
M69	V	KK	7,7	7	18 31,4	-32 21	Strelec		Sgr.	
M70	V	KK	8,1	8	18 43,2	-32 18	Strelec		Sgr.	
M71	S	KK	8,3	7	19 53,8	+18 47	Pušeica		Sge.	
M72	V	KK	9,4	6	20 53,5	-12 32	Vodnar		Aqr.	
M73	V	RK	8,9	3	20 59,0	-12 38	Vodnar		Aqr.	
M74	T	GA	9,2	10	 1 36,7	+15 47	Ribi		Psc.	
M75	V	KK	8,6	6	20 06,1	-21 55	Strelec		Sgr.	
M76	V	PM	12,2	1	 1 42,4	+51 34	Perzej		Per.	
M77	T	GA	8,8	6	 2 42,7	 -0 01	Kit		Cet.	
M78	T	M	8,0	7	 5 46,7	 +0 03	Orion		Ori.	
M79	T	KK	8,0	9	5 24,5	-24 33	Zajec		Lep.	
M80	S	KK	7,2	9	16 17,0	-22 59	Škorpijon	Sco.	
M81	S	GA	6,9	20	 9 55,6	+69 04	Ve. medved	UMa.	
M82	T	GA	8,4	7	 9 55,8	+69 41	Ve. medved	UMa.	
M83	V	GA	8,0	10	13 37,0	-29 52	Vodna kaea	Hya.	
M84	T	GA	9,3	4	12 25,1	+12 53	Devica		Vir.	
M85	T	GA	9,2	6	12 25,4	+18 11	Bere. kodri	Com.	
M86	T	GA	9,2	6	12 26,2	+12 57	Devica		Vir.	
M87	T	GA	8,6	7	12 30,8	+12 24	Devica		Vir.	
M88	T	GA	9,5	5	12 32,0	+14 25	Bere. kodri	Com.	
M89	T	GA	9,8	4	12 35,7	+12 33	Devica		Vir.	
M90	T	GA	9,5	7	12 36,8	+13 10	Devica		Vir.	
M91	T	GA	10,2	4	12 35,4	+14 30	Bere. kodri	Com.	
M92	L	KK	6,5	11	17 17,1	+43 08	Herkul		Her.	
M93	S	RK	6,2	22	 7 44,6	-23 52	Krma		Pup.	
M94	T	GA	8,2	10	12 50,9	+41 07	Lovski psi	CVn.	
M95	T	GA	9,7	6	10 44,0	+11 42	Lev		Leo	
M96	T	GA	9,2	6	10 46,8	+11 49	Lev		Leo	
M97	V	PM	12,0	3	11 14,8	+55 01	Ve. medved	UMa.	
M98	T	GA	10,1	5	12 13,8	+14 54	Bere. kodri	Com.	
M99	T	GA	9,8	5	12 18,8	+14 25	Bere. kodri	Com.	
M100	T	GA	9,4	6	12 22,9	+15 49	Bere. kodri	Com.	
M101	V	GA	7,7	26	14 03,2	+54 21	Ve. medved	UMa.	
M102	T	GA	10,0	3	15 06,5	+55 46	Zmaj		Dra.	
M103	S	RK	7,4	6	 1 33,2	+60 42	Kasiopeja	Cas.	
M104	T	GA	8,3	5	12 40,0	-11 37	Devica		Vir.	
M105	T	GA	9,3	4	10 47,8	+12 35	Lev		Leo	
M106	T	GA	8,3	10	12 19,0	+47 18	Lovski psi	CVn.	
M107	S	KK	8,1	10	16 32,5	-13 03	Kaeenosec	Oph.	
M108	T	GA	10,1	4	11 11,5	+55 40	Ve. medved	UMa.	
M109	T	GA	9,8	6	11 57,6	+53 23	Ve. medved	UMa.	
M110	V	GA	8,0	12	 0 40,4	+41 41	Andromeda	And.	

______________________________________________________________________
Legenda:

Obj. oznaka objekta		 
T  težavnost zaznave
-------------------------------	 
   O za prosto oko		 
   L lahek objekt za daljnogled
   S srednje težak		 
   T težak		 
   V zelo težak			
-------------------------------				
Tip   Vrsta objekta	
-------------------------------
      GA   galaksija		
      RK   razsuta kopica	
      KK   kroglasta kopica	
      M    meglica		
      PM   planetarna meglica
-------------------------------
mv           magnituda	
d'           velikost v loenih minutah
RA, DE       rektascenzija in deklinacija za leto 2000
Slo. Ime     slovensko ime ozvezdja v katerem se objekt nahaja 
Ozv.lat.ime  latinska okrajšava  ozvezdja

-----------------------

Beseda o Charles-u Messier-ju

Med leti 1758 to 1782 je Charles Messier, francoski astronom (1730 - 1817), zbral okrog 100 svetlih meglieastih objektov, ki so služili le za to, da jih astronomi ne bi zamenjevali s kometi. Zakaj taka vnema? V 18. stoletju si namree postal slaven, ee si odkril komet. Danes je najbrž nekaj podobnega, vsaj v svetu astronomije. Nesporno pa je to danes eden najbolj priljubljenih katalogov, vsaj med amaterji (poznani so Messierjevi maratoni itd.), eeprav katalog ni imel prav tega namena.