Akrecija v dvojnem zvezdnem sistemu
http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/science/know_l1/binary_stars.html

Akrecija v dvojnem zvezdnem sistemu


1 ) UVOD

Akrecija (lat. "accretio" - "zraščanje"; accretion, rast, zrast; prirastek nebesnega objekta zaradi trkov, padanja snovi iz okolice) je v astronomiji dobila veljavo po letu 1968, ko sta Prendergast in Burbridge zaznala rentgensko sevanje. Kmalu so nastali modeli, s katerimi so poskušali pojasniti izvor sevanja. Med najbolj uspešnimi je model akrecije v dvojnem sistemu. Sam izvor sevanja je v povezavi s fenomenom kompaktnih objektov - to so bele pritlikavke, nevtronske zvezde in črne luknje.

Za lažje razumevanje pojava si oglejmo preprost primer vpada delcev na kompaktni objekt. Delci, ki imajo daleč vstran od kompaktne zvezde hitrost v in gostoto n =N/V, naj padajo na zvezdo le z ene strani (slika 1).


Slika 1. Vpad delcev na kompaktni objekt.

Blizu površine imajo delci parabolično hitrost: vp=(2GM/R)1/2, naj bo v<<vp. Maksimalna vrtilna količina ujetih delcev je: Γ m=mvp R. Zanima nas parameter trčenja lm, ki ustreza tangentnemu vpadu na površino zvezde. Vsi delci, ki se gibljejo proti zvezdi in katerih vrtilna količina je manjša od Γ m , bodo prej ali slej padli na površino. Iz zakona o ohranitvi vrtilne količine za vsak padajoč delec dobimo: lmvm=Rvpm. Sipalni presek kompaktnega objekta za tok delcev s hitrostjo v pa je: σ k=π l2=π (vp/v )2R2. Končno lahko zapišemo masni tok dM/dt= M'

(1) M'=mn v σ k=π ρ 2GR/v =π rg2 (c/v )(R/rg)

Pri čemer je r g=2GM/c2 Schwarztschildov radij.

Za zelo goste kompaktne objekte (nevtronske zvezde, črne luknje) naša izpeljava ni korektna. Rezultat korektnega računa se ujema z zgornjim, če postavimo R/rg=4 v limiti, ko gre polmer kompaktnega objekta R proti rg.

Izračunajmo še moč, ki se sprošča na površini kompaktnega objekta, ko pade nanj masni tok M'. Vzamemo lahko, da vsak delec, ki pade na površino zvezde, izgubi vso kinetično energijo, ki se pretvori v toploto, oziroma sevanje. Sproščena energija na enoto mase je E/m=v2p/2 (ker je v <<vp ). Sproščena moč je enaka izsevu: L=(E/m)M'=rgGMρ c2/v. Po zadnji formuli bi mogli sklepati, da lahko dosežemo z akrecijo poljubno velike izseve, kar pa ni čisto res. Izpeljani rezultat velja namreč samo dokler smemo obravnavati posamezne delce (atome) kot neodvisne od sosedov, to pomeni, dokler je prosta pot v plinu primerljiva s premerom zvezde. Pri večjih gostotah je potrebno upoštevati tlak, kar naredi račun zapleten. Vendar pa je Eddington našel preprost argument, ki daje zgornjo mejo za izsev pri akreciji na kompaktni objekt. Računal je takole. V bližini kompaktnega objekta je plin gost in ioniziran. Na elektron v takem plinu deluje sevalna sila navzven zaradi sevanja kompaktnega objekta (učinek na proton je bistveno manjši zaradi njegove veliko večje mase pri enakem naboju). Zaradi močnih elektrostatičnih sil med elektroni in vodikovimi jedri pa deluje sila tako na elektrone kot na protone. Če bi bila sevalna sila na elektron in proton večja od gravitacijske privlačne sile, bi se akrecija ustavila. Gravitacijska privlačna sila je Fg=GMm/r2. Sevalna sila, ki deluje v nasprotni smeri, pa ima velikost
Fs=jσ r/c=Lσr/(4π r2c) - obe sili imata enako odvisnost od r. Največji možni izsev je določen z minimalno prevlado gravitacijske nad sevalno silo, torej:
GMm/r2 ≥ Lσr/(4πr2c). Od tod sledi Eddingtonova limita za maksimalni izsev:
(2) Lkrit=4πMmGc/σ r=3*104LoM/Mo=1,3*1031WM/Mo

2) ZAPRT SISTEM DVEH ZVEZD

http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/science/know_l1/binary_stars.html

Sestavljata ga normalna zvezda in kompaktna zvezda. Zaprt dvojni sistem je tak, da sta si zvezdi tako blizu, da je manjša zvezda v atmosferi večje. Razdalja med centroma obeh mas je manjša ali enaka premeru normalne zvezde (a' ≈ 2RN). To je tesni dvojni sistem. Take dvojne sisteme najdemo v Cyg x-1 in Cen x-3. Značilne mase so od 1 do 20 M o in razdalje med centri so od 106 do 107 km. Obhodni časi t pa so od 1 do 5 dni.

Za analizo toka plina iz normalne na kompaktno zvezdo uporabimo koordinatni sistem, ki se vrti skupaj z binarnim sistemom, to je s Keplerjevo kotno hitrostjo ω =(G(MN+Mk)/a3)1/2. Napišimo Navier-Stokesovo enačbo:

(3) dv/dt + grad(Φ gc) + 2(ω xv)=-(1/ρ )grad(p) + (2η /ρ )div(def (v))

Pri čemer je v relativna hitrost plina glede na rotirajoči sistem, η koeficient viskoznosti in def(v) tenzor deformacijske hitrosti plina.

(4) Φ gc = Φ c + Φ g = -G( MN/|r-rN| + MK/|r-rK|) - (ω xr)2/2

-rN in rK sta razdalji obeh centrov mas od težišča sistema. Za kvalitativno sklepanje o naravi toka plina iz normalne na kompaktno zvezdo si podrobneje oglejmo potencial (4).

3) POTEK POTENCIALA


Velja:
cos(π - φ) = -cos(φ)
Velikost razlike vektorjev je:
|r-rN| = (r2 + rN2 - 2rrNcos(π - φ))1/2 = (r2 + rN2 + 2rrNcos(φ))1/2
|r-rK| = (r2 + rK2 - 2rrKcos(φ))1/2

Potencial (4) lahko zapišemo tudi v naslednji obliki:

Φgc = -G( MN/(r2 + rN2 + 2rrNcos(φ ) )1/2 + MK/(r2 + rK2 - 2rrKcos(φ ) )1/2 ) - ω 2r2/2

Poiščimo lokalne stacionarne točke, z znanima pogojema, parcialna odvoda morata biti 0.


Rešitve zahtevajo numerično reševanje (velja: R = rN + rK, za ω smo vstavili Keplerjevo vrednost ω2 = G(MN+MK)/(rN + rK)3 ). Odvod ∂ Φgc/∂ r=0, je po odvajanju pomnožen z r - tako se lažje najde rešitve. Seveda smo povsod okrajšali gravitacijsko konstanto G.


Manjša telesa (zelena) v Lagrangeovih točkah ležijo v območju ravnovesja sil (recimo dveh zvezd). V kateri koli drugi točki gravitacijske sile prevladajo in telesa se začnejo premikati proti enemu od obeh masivnih teles, recimo proti zvezdama (lahko tudi izven sistema za točko L2).
Vir: WIKI

Po domače si lahko Lagrangeeve točke predstavljamo kot sile na majhno telo med kroženjem v bližini dveh velikih teles, kjer so - sila zaradi rotacije in obe gravitacijski sili - v ravnovesju (primer vrteče se gramofonske plošče, če nanjo položimo majhno železno kroglico, bo sredobežna sila rotacije kroglico zabrisala s plošče, če pa je v osi vrtenja plošče recimo magnet, bo le ta na določeni razdalji r od središča zadržal kroglico na plošči, kjer se obe sili izničita; privlačna in njej nasprotna sistemska sredobežna sila zaradi rotacije – tej točki lahko rečemo stacionarna ali Lagrangeeva točka – ni pa to zelo stabilna lega).

Na sliki 2 je prikazan potek potenciala Φgc za razmerje mas MN/MK=10. Slika je narisana v enotah G(MN + MK)/a.


Slika 2a. Sklenjene krivulje potenciala Φgc so preseki ekvipotencialnih ploskev. Na sliki je prikazan potek potenciala Φgc za razmerje mas MN/MK=10.
Slika je narisana v enotah G(MN + MK)/a.


Slika 2b. Izjemno nazorna 3D predstavitev potenciala dvojnega sistema, narisal Miha Juras na Mladinskem astronomskem taboru MART 1994 (Ivančna Gorica, 8.-17. julij 1994, mentor Zorko Vičar).


Slika 2c. Izjemno nazorna 3D predstavitev potenciala sistema štirih zvezd, narisal Miha Juras na Mladinskem astronomskem taboru MART 1994 (Ivančna Gorica, 8.-17. Julij, mentor Zorko Vičar).


Slika 2d. Še ena zanimiva predstavitev potenciala dvojnega sistema.

Poiščimo lokalne stacionarne točke, z znanim pogojem
∇ Φgc = 0, ( ∂ Φgc/∂ r=0 in ∂ Φgc/∂ φ =0 ). Te točke se imenujejo tudi Lagrangeve točke in so na sliki označene z L. Točki L4 in L5 sta ekstrema, L1, L2 in L3 pa so sedelne točke.

Prva potencialna krivulja od znotraj navzven označuje Rochevo mejo. Znotraj meja, a zunaj zvezdinega površja, prevladuje potencial normalne zvezde. Zunaj meje sta Lagrangevi točki L4 in L5, ki sta stabilni za delce kljub dejstvu, da sta ekstrema. Vzrok tej stabilnosti je Coriolisova sila. V sistemu Zemlja, Luna so v L4 in L5 astronomi opazili zgoščena oblaka. Prav tako vsebuje sistem Sonce-Jupiter v L4 in L5 asteroide imenovane Trojanci (odkril jih je Wolf leta 1906).

4) TOK PLINA IZ NORMALNE NA KOMPAKTNO ZVEZDO

Posebno važna je Rocheva meja, ki določa največjo možno ekspanzijo zvezdine atmosfere. Iz slike 2 je razvidno, da pri L1 potencial lokalno doseže vrh - Rochevo mejo in nato začne padati v smeri kompaktne zvezde.

Če je površina normalne zvezde znotraj Rocheve meje, potem je edini mehanizem za prenos plina na kompaktno zvezdo zvezdni veter, ki piha s površine z ubežno hitrostjo. Ker je ubežna hitrost iz normalne zvezde po navadi mnogo večja od hitrosti zvoka v plinu
( (χP/ρ )1/2<<(2GM/R)1/2), lahko pri akreciji na kompaktno zvezdo pričakujemo udarni val. Kompaktna zvezda bo ujela samo tisti del plina, ki piha v njeni smeri.

Če pa atmosfera normalne zvezde sega čez Rochevo mejo, se mora njena atmosfera pretakati na kompaktno sosedo skozi "šobo" pri L1 (slika 3).



http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/science/know_l1/binary_stars.html

Slika 3. Na sliki je prikazan kvalitativen potek toka iz normalne na kompaktno zvezdo.

Kvalitativno sliko o toku razberemo iz Navier-Stokesove enačbe 3. Plin teče skozi šobo L1 na kompaktno zvezdo. Po prehodu skozi šobo se mu poveča hitrost na račun potencialne energije. Coriolisova sila ga odkloni v desno, gravitacijska sila kompaktne zvezde pa v levo. Pritekajoči plin zaradi viskoznosti reagira s plinom, ki je že okrog kompaktne zvezde in tvori tako imenovani akrecijski disk. Večji del plina ostane v disku, ostali del pa pridobi vrtilno količino zaradi viskoznih sil in ga vrže ven iz diska nazaj na kompaktno zvezdo ali skozi L2 iz sistema.

Če deluje pretvarjanje kinetične in potencialne energije v sevanje predvsem v plasteh diska, ki so blizu kompaktne zvezde, lahko opišemo dogajanje v disku, ne da bi natanko poznali kvantitativen potek selitve plina iz normalne na kompaktno zvezdo.

5) DISK IN OHRANITVENI ZAKONI


  Slika 4. Shematični prikaz diska okrog kompaktne zvezde.

Zaradi viskoznega trenja znotraj diska, ki je posledica naraščanja obhodne hitrosti plina s padajočim polmerom, se sprošča toplota, ki jo disk odda v obliki sevanja. Obravnavali bomo primer, ko je izsev (svetlobna moč) dosti manjši od kritičnega (2), zato je tudi majhna hitrost akrecije (M'). Privzamemo, da lahko gibanje plina na razdalji r od kompaktne zvezde obravnavamo kot Keplerjevo. Torej je vrtilna količina na enoto mase pri radiju r:
Γ=(GMK/r3)1/2r2=(GMKr)1/2. Potem, ko se plin spusti od r1 do r2, je moral na enoto mase oddati vrtilno količino: Δ Γ =(GMK)1/2(r21/2-r11/2). Pri toku akrecije M', mora odtekati tok vrtilne količine: Γ '=M'(GMKr)1/2. Zaradi majhne viskoznosti so radialne hitrosti (vr) veliko manjše od obhodnih hitrosti (vφ ). Velja |vr|<<|vφ|. Tenzor deformacijske hitrosti se zato zapiše v naslednji obliki:

 
         |∂vx/∂x               1/2(∂vx/∂y + ∂vy/∂x)      0|      
(def(v))=|1/2(∂vx/∂y + ∂vy/∂x)          ∂vy/∂y           0|
         |0                                0            0|  
V kartezičnih koordinatah.

|0 σφr 0| (def(v))=|σφr 0 0| |0 0 0|
V cilindričnih koordinatah.

Pri čemer je σφr=(∂vφ/∂r - vφ/r)/2 Komponenta tenzorja viskozne napetosti tφr je:

(5) tφ r = -2η σ φ r=3ηω/2

Stacionarno stanje določajo štirje osnovni zakoni: ohranitev mase, vrtilne količine, energije, gibalne količine.

a) Ohranitev mase

Masni tok je enak na vseh oddaljenostih od kompaktnega objekta, zato lahko zapišemo -2πr∑vr =M', pri čemer je ∑=2zρ gostota na enoto površine.

b) Vrtilna količina

Če opazujemo disk med r in Ro, potem priteka v ta del vrtilna količina M'(MKGr)1/2, pri Ro pa odteka M'(MKGRo)1/2 . Torej je tok vrtilne količine, ki ga poganja viskoznost:

(6) Δ Γ '= M'(MKG)1/2( (r)1/2-(Ro)1/2 )

Po zakonu o vrtilni količini poganja ta tok navor: 2π r2zotrr, od koder sledi zveza:

2zotr= (M'(MKG)1/2/(2π r2))( (r)1/2 -(Ro)1/2 ) ≈ M'(MKGr)1/2/r2 za r >> Ro

c) Energijski zakon

Moč proizvedena na enoto volumna zaradi viskoznosti je:

ε =∑ iktik(def(v))ik=2η Tr(def(v))2=4η (σ φ r)2 .
Ta moč je po energijskem zakonu enaka izsevu. Gostota skupnega izsevanega toka (j) je enaka proizvedeni moči na enoto ploščine:

(7) 2j=2zoε =-2σ φ r2zotφ r=(3M'MKG/(4π r2r))( (1 -(Ro/r)1/2 )

Od tod sledi, da je sproščena moč med r1 in r2:

(8) P=r1r22zoε2π rdr= =(3/2)M'MKG( ( 1 -2(Ro/r1)1/2/3)/r1 - ( 1 -2(Ro/r2)1/2/3)/r2 ) ≈ (3/2)M'MKG(1/r1-1/r2) za r2>r1>>Ro

Rezultat nas nekoliko zmede. Zakaj faktor 3/2 in ne 1/2 kot bi pričakovali? Skušajmo pojasniti izvor sproščene energije med r1 in r2. Sproščena gravitacijska potencialna energija je: M'M K G(1/r1-1/r2), toda samo polovica te energije lahko gre v toploto, a ostalo gre v obhodno kinetično energijo (virialni teorem 2<T>=-Ep). Torej je
ΔE'top= (1/2)M'MKG(1/r1-1/r2). Pomembno je vzeti v račun, da viskozne sile razen vrtilne količine prenašajo še energijo. Prenešena energija čez radij r je:

E'=ω (2π r2zotj rr) =M'MKG( (1 -(Ro/r)1/2)/r.

Oddana energija med r1 in r2 je: Δ E'= (1/2)M'MKG(1/r1-1/r2). Vsota obeh nam da rezultat 8. Izračunajmo zdaj celotno izsevano moč PL:

Pc=Ro 2j2π rdr=M'MKG/(2Ro)

To je rezultat, ki smo ga pričakovali. Torej je vzrok navideznega paradoksa transport energije. To pomeni, da energija, proizvedena zaradi viskoznosti med r-(r-dr) ni nujno izsevana na tem intervalu (dr), ampak je prenešena proti robu diska in tam izsevana.      

   j=3M'MKG( (1 -(Ro/r)1/2 )/(8πr3)     P=3M'MKG( (1 -2(Ro/r)1/2/3 )/(2r)     
   rmaks=1,36 Ro                        rmaks=Ro   
   j(rmaks)=3*66M'MKG/(8πRo77)           P(rmaks)=M'MKG/(2Ro)   
Slika 5. Diagrama kažeta spreminjanje moči in energijskega toka v odvisnosti od radija.

d) Vertikalno ravnovesje sil
Pomagajmo si s sliko 6.


Slika 6. Slika prikazuje silo gravitacije Fg in njeno komponento Fz, katera deluje na maso Δm v smeri pravokotno na ekvatorialno ravnino.

Da masa Δm ne pade v ekvatorialno ravnino, mora silo Fz uravnovesiti vertikalna sila tlaka. Iz povedanega sledi, da je debelina diska določena z ravnovesjem med silo tlaka na enoto mase ((1/ρ )∂ P/∂ z) in silo Fz/Δ m. Izračunajmo še vrednost sile Fz pri radiju r:

Fz/Δ m=∂ (MKG/(r2+z2)1/2) /∂ z ≈ GMKz/r3 za z/r<<1.

Ko sta sili v ravnovesju, velja:
(9) -(1/ρ )∂ P/∂ z= GMKz/r3 Zapišimo izraz 9 v integralni obliki in po integraciji dobimo približno vrednost za debelino diska.

-(r3/(ρ GMK))P0dP=0Zozdz sledi Zo≈ (Pr3/(ρ GMK))1/2

Upoštevajmo še, da je hitrost zvoka v plinu Cz=(P/ρ)1/2 in kotna hitrost ω=(GMK/r3)1/2 . Tako se polovična debelina diska preprosto izrazi kot Zo≈Cz/ω. Ta račun je približen, ker ne poznamo podrobnosti o disku.

5) SPEKTER DISKA

Predpostavimo, da disk seva kot črno telo, po zakonu našega znamenitega rojaka Jožefa Stefana velja:
(10) j=σT4.

T=(3 107K)*(M'/(10-3Mo/leto ))1/4*(M/Mo)-1/2*(Mrg/(rMo))3/4*(1-(Ro/r)1/2 )1/4

Največ svetlobe je emitirano pri (Mr g)/( rMo)=10 za črne luknje in nevtronske zvezde ter (Mrg)/(rMo)=10-4 za bele pritlikavke. Energijo fotona zapišemo s pomočjo valovne dolžine hνm = hc/λm . Lambda maksimalni, kjer je gostota izsevanega toka največja, pa izračunamo iz Wienovega zakona: hc/λm = hcT/Kw=(2,44 10-4eV)(T/K). Za T vstavimo izraz 10 in dobimo naslednje vrednosti za energijo izsevanega fotona:

m = (1KeV)(M'/(10-9Mo/leto))1/4(M/Mo)-1/2 za nevtronske zvezde in črne luknje
m = (0,01KeV)(M'/(10-9Mo/leto))1/4(M/Mo)-1/2 za bele pritlikavke

Iz zgornjih izrazov razberemo, da so izsevane energije v mejah od 1 do 10 KeV, torej je to rentgensko sevanje.

Kljub dejstvu, da smo naredili veliko poenostavitev, se naš rezultat dobro ujema z izmerjenimi vrednostmi.


   Izmerjene vrednosti izsevanih energij za nekatere nebesne objekte:    
   Cyg x-1                          2-6   KeV   
   Ic 443                           2-10  KeV   
   MSH 15-52A                       2-10  KeV   
   Puppis A                         0,2-3 KeV   


Seminar iz fizike: Zorko Vičar
FNT Ljubljana, 1985
Seminar sem zagovarjal še pri profesorju 
dr. Ivanu Kuščerju (* 17. junij 1918, Dunaj, † 2000, Ljubljana),
ki je bil zelo strog, a nad tem seminarjem je bil po predstavitvi zelo navdušen. Kar odleglo mi je ...   
Zakaj tak strah?
Eden od študentov (kolegov) je namreč bil na seminarju ostro zavrnjen s strani Kuščerja in tudi mentorja 
(kar je bilo precej nenavadno ...) in ta dogodek nas je vse ornk prestrašil ... Spodaj (na dnu strani) 
je še nekaj zelo zanimivih anekdot iz časa študija.
To je bil prvi seminar (prva temeljitejša obdelava) iz področja dvojnih zvezdnih sistemov v Sloveniji. Nato se je to področje hitro razvijalo, tudi študentje astronomije so iz tega seminarja dobivali naloge - kar je bila potrditev kvalitete same vsebine seminarja. Moj mentor je bil iskrivi profesor astronomije in fizike dr. Andrej Čadež.
Iskanje lokalnih stacionarnih (Lagrangevih) točk z znanimi pogoji, preko parcialnih odvodov:
∇ Φgc = 0, ( ∂ Φgc/∂ r=0 in ∂ Φgc/∂ φ =0 ), sem iskal za znano razmerje mas in za znano oddaljenost teles, numerično preko iteracij - peš, z ročnim kalkulatorjem (bilo je uspešno in poučno). Pozneje sem prišel še do Sinclair ZX Spectruma (to so bili prvi osebni računalniki, prineseni večinoma iz Avstrije v škatlah pralnih praškov ..., rabil si še kasetofon za snemanje programov in televizor za prikaz). Tako sem lahko v BASICu (jezik je temeljil na FORTRANu in ALGOLu) sprogramiral ekvipotencialne ploskve potenciala - zdelo se mi je imenitno, prikaz na TV ekranu in še print. Naredil sem tudi zlepljenko potenciala iz šeleshamra - 3D fizični model. Na zagovoru pa je del komisije ugibal, kako se sistem (model) vrti ... To (mehanika dvojnih sistemov v vesolju) je bilo takrat res še precej novo poglavje fizike na lj. univerzi.



Fizični (3D) model iz približno 20 listov šeleshamerja, izrezane ravnine izopotenciala dvojnega nebesnega sistema. Lepo se razloči višine vseh 5 Lagrangeevih točk, in da je točka L1 najnižja od vseh. Preko L1 se torej pretaka snov iz normalne masivne zvezde na bližnjo kompaktno zvezdo (belo pritlikavko, nevtronsko zvedo, črno luknjo). Tako lahko nastane tudi supernova tipa Ia (tok snovi preko točke L1 v akrecijski disk in nato na belo pritlikavko). Izdelal za zagovor seminarja 1985. Bilo je kar nekaj dilem v komisiji, kako se model vrti ... Če bi nalivali vodo v polje večjega objekta, bi se čez čas voda prelivala skozi L1 v polje kompaktne sosede. Rocheva meja (izopotencial) je na višini potenciala L1.
Posebno važna je torej Rocheva meja, saj določa največjo možno ekspanzijo zvezdine atmosfere normalne zvezde. Iz slike je razvidno, da pri L1 potencial lokalno doseže vrh - Rochevo mejo in nato začne padati v smeri kompaktne zvezde.

LITERATURA

I.D.Novikov and K.S. Thorne: Black hole astrophysics, Gordon and Breanch science publishers, London 1972
G.D. Chagelishvili and I.G.Lominadze:Disk accretion onto black holes and magnetic fields, International centre for theoretical physics, Trieste, 1985
Andrej Čadež: Fizika zvezd, Društvo matematikov, fizikov in astronomov SRS, Ljubljana 1979

 



Še nekaj takratnega mojega gradiva - poučno (muzejska vrednost naše generacije).


Zapiski nastanka seminarja, zapis potenciala in pogojev za iskanje Lagrangevih točk.


Zapis programa v basicu za izris ekvipotencialnih ploskev dvojnega sistema (razmerje mas 1/10).


Izris ekvipotencialnih ploskev preko basic programa v računalniku Sinclair ZX Spectrum. Rabil sem še kasetofon za snemanje programov in televizor za prikaz ter iglični printer.


Primer folije za predstavitev, ki smo jo položili na grafoskop - pisanje vsebine, risanje slik s flomastri na folijo.


Primer strani iz oddanega seminarja pred zagovorom - kombinacija printa in pisanje formul z roko med tekst. Nato smo dopolnjene strani kopirali in vezali ter oddali.




Nakažimo podrobnejšo pot do Lagrangevih točk (L1, L2, L3, L4, L5), zapišimo še enkrat potencial dveh gravitacijsko vezanih teles, odvoda in poiščimo ničle!

Pomen tesnega dvojnega sistem je z leti v astronomiji samo naraščal - takrat (leta 1985) smo bili osredotočeni bolj na iskanje črnih lukenj, izvorov rentgenskih žarkov ...
Če na kratko ponovimo. Iščemo stacionarne točke potenciala Φgc z odvajanjem in iskanjem ničel odvodov - to so Lagrangeve točke, primerne recimo za nameščanje znanstvenih satelitov (sond, teleskopov ...). Na področju točk L4 in L5 pa se nabirajo asteroidi - recimo Trojanci v sistemu Jupiter - Sonce. IZJEMNO pomembne pa so tudi (recimo točka L1) v tesnih dvojnih sistemih zvezd pri pretakanju snovi iz velikih "normalnih" zvezd (N) na kompaktne zvezde (K) - recimo na bele pritlikavke ..., torej pri nastanku akrecijskih diskov. Supernova tipa Ia nastane prav v takem dvojnem sistemu in preko standardnega svetilnika eksplozije take supernove smo ugotovili šokantno dejstvo, da se vesolje pospešeno širi. Ko se prvotno bela pritlikavka poveča do Chandrasekharjeve meje, na okrog 1.4 M (2.765×1030 kg), eksplodira kot supernova tipa Ia (elektroni in protoni se pod težo gravitacije združijo v nevtrone: e- + p › νe + n, sprosti se veliko nevtrinov in enormne količine energije - in to kar za izsev skoraj celotne galaksije, za okrog 5 milijard Sonc).
Razumevanje dvojnega sistem nas je torej dobro desetletje po mojem seminarju pripeljalo do nenadejane rešitve uganke vesolja - in sicer, da se vesolje v resnici širi pospešeno (za ta dosežek so seveda bile podeljene Nobelove nagrade).
Ko sem delal ta seminar leta 1985, o teh izjemnih možnostih študija dvojnega sistema noben na univerzi niti ni slutil - supernove tipa Ia v povezavi z dvojnim sistemom normalne in kompaktne zvezde (bele pritlikavke), torej meritve dinamike vesolja preko mehanizma dvojni sistem, supernova in seveda nenadejani rezultati ... To so bile meritve. analize, odkritja, ki so nas "našle" (nekoliko nepripravljene) okrog leta 2000. Fantastično !!! Povejmo še, da sodobni standardni model za eksplozije supernov tipa Ia temelji na predlogu Whelana in Ibena že iz leta 1973 in privzame scenarij prenosa mase na degenerirano zvezdo spremljevalko. Iz povedanega sledi, da se splača posvetiti še nekaj strani tehničnim rešitvam, fiziki dvojnega sistema teles v vesolju.

Kot smo že omenili - potencial lahko zapišemo tudi v naslednji obliki:

Φgc = -G( MN/(r2 + rN2 + 2rrNcos(φ ) )1/2 + MK/(r2 + rK2 - 2rrKcos(φ ) )1/2 ) - ω 2r2/2

Poiščimo lokalne stacionarne točke, z znanima pogojema, parcialna odvoda morata biti 0.


Rešitve zahtevajo numerično reševanje (velja: R = rN + rK, za ω smo vstavili Keplerjevo vrednost ω2 = G(MN+MK)/(rN + rK)3 ). Odvod ∂ Φgc/∂r = 0, je po odvajanju pomnožen z r - tako se lažje najde rešitve. Seveda smo povsod okrajšali gravitacijsko konstanto G.


∂Φgc/∂r = MN(r2 + rNrcos(φ) )/( r2 + rN2 + 2rrNcos(φ) )3/2 - MK(r2 - rKrcos(φ) )/( r2 + rK2 - 2rrKcos(φ) )3/2 - r2(MN + MK)/R3 = 0

Pri iskanju nul najprej gledamo števce (pomnožili smo jih še z r) na zveznici obeh teles v odvodu potenciala po r, ti števci so:
MN( r2 + rrNcos(φ) )
MK( r2 - rrKcos(φ) )
r2(MN + MK)

Zakaj so pomembni števci v ulomku odvoda potenciala po r?
Ker je odvod potenciala enak sili na telo (imamo torej opravka z vektorskimi količinami), so torej tudi pomembni predznaki pri posamznih členih (vsota treh sil na majhno telo mora biti nič v sisemu dveh velikih nebesnih teles - to so stacionarne točke, ki jih iščemo). Vemo, da ni vseeno, kako usmerimo sile na zveznici obeh teles, če je stacionarna točka med telesoma ali izven njiju.

Enačbo, ki ostane po odvodu ∂Φgc/∂r = 0, bomo maksimalno preoblikovali, za končno iskanje ničel z iteracijo.
Vpeljali bomo spremenljivko x = r/rN in tudi izpostavili MK in računali z razmerji MN/MK. Upoštevali bomo tudi, da je rK/rN = MN/MK (iz definicije težišča) in tudi še, da je R = rN + rK = rN(1 + rK/rN) = rN (1 + MN/MK) . Za cos(φ) na zveznici obeh teles velja cos (0) = 1 (glej sliko).

Po preoblikovanju enačbe ∂Φgc/∂r = 0, za pogoj cos(0) = 1, ostane dokaj preprosta olika:

(MM/MK)/((x+1)*(x+1)) + 1/((x-rK/rM)*(x-rK/rM)) - x/((1 + MN/MK)*(1 + MN/MK)) = 0

Zgornja enačba je primerna takoj za iteracijo, če pa jo zapišemo še z razmejem u = MN/MK = rK/rN in uporabimo potenco 2, potem je enačba še krajša:

u/(x+1)2 + 1/(x-u)2 - x/(1 + u)2 = 0

Enačbo lahko preoblikujemo, delimo z x:
u/(x(x+1)2) + 1/(x(x-u)2) - 1/(1 + u)2 = 0
In seveda brez težav opazimo, da je enačba kubna (sicer v ulomku) in torej lahko pričakujemo TRI rešitve.

Za MN/MK = 10 velja:
(10)/((x+1)*(x+1)) + 1/((x-10)*(x-10)) - x/((1 + 10)*(1 + 10)) = 0

Da ta enačba ni čisto ustrezna za vse primere, poglejmo predznake za imenovalce.

L1)

Iščemo nulo za r med težisčem in kompaktnim (majhnim) telesom rK > r > 0, na zveznici φ = 0. Srednji števec MK( r2 - rrK) bo zato negaiven (saj v tem primeru velja rrK > r2). Tako dobimo izraz.
(MM/MK)/((x+1)*(x+1)) - 1/((x-rK/rN)*(x-rK/rN)) - x/((1 + MN/MK)*(1 + MN/MK)) = 0

Preprosta shema sistema dveh teles mase MN > MK, za medsebojno razdaljo velja R = rM +rK, slika spodaj:

                    MN      težišče                                 Mk 
                     O--rM---x-----------------rK-------------------o  

Sile na majhno telo *, ki je med telesoma MN in MK, Fc je sistemska centrifugalna sila (pomembne so smeri, predznaki):
                    MN      tež.    FMN    FMK  Fc           Mk 
                     O       x     <---- * --> -->          o  
                                        L1   


L2)

Iščemo nulo za r večje od razdaje do kompaktnega majhnega telesa r > rK, na zveznici φ = 0, v tem primeru se predzanki števcev ne spmenijo.
(MM/MK)/((x+1)*(x+1)) + 1/((x-rK/rN)*(x-rK/rN)) - x/((1 + MN/MK)*(1 + MN/MK)) = 0
Sile na majhno telo *, ki je desno od majhnega MK telesa, Fc je sistemska centrifugalna sila (pomembne so smeri, predznaki):
                    MN      tež.                                   Mk        FMN    FMK    Fc          
                     O       x                                     o         <-- * <---- ------>
                                                                                 L2   


L3)

Iščemo nulo za negativne razdalje r, -r < -rN, na zveznici φ = 0, v tem primeru pa je r pri trejem členu pokrajšane enačbe negativen in velja enčba -x = -(-r/RN) > 0, zatorej zapišimo:
(MM/MK)/((x+1)*(x+1)) + 1/((x-rK/rN)*(x-rK/rN)) + x/((1 + MN/MK)*(1 + MN/MK)) = 0
Sile na majhno telo *, ki je levo od velikega MN telesa, Fc je sistemska centrifugalna sila (pomembne so smeri, predznaki):
FMN     FMK   Fc             MN      tež.                                  Mk                
---> * --> <-----            O       x                                     o        
    L3   


Tako torej z iteracijo (recimo z bisekcijo) poiščemo tri ničle odvoda, tri Lagrangeve točke L1, L2, L3 (sedelne očke).
A obstajata še dva maksimuma izven smeri zveznice obeh teles.


L4 in L5)


Slika za pomoč pri razumevanju iskanja eksteremov potenciala L4 in L5 izven zveznice obeh teles. V L4 in L5 je tudi vsota sil na majhno telo enaka nič - za pomoč pri razumevanju tega fenomena so narisani trije vektorji sil.

Še drugi pogoj za ekstreme je odvod po kotu: ∂Φgc/∂φ = 0.
--------------------------------------
Odvod poenciala dveh teles po kotu ∂Φgc/∂φ = 0 pa nam da še dva lokalna maksimuma - Lagrangevi točki L4 in L5.

∂Φgc/∂φ = (sin(φ)/r)( rNMN/( r2 + rN2 + 2rrNcos(φ) )3/2 - rKMK/( r2 + rK2 - 2rrKcos(φ) )3/2 ) = 0

Ker je rKMK = rNMN (iz definicije težišča), dobimo iz enačbe ∂Φgc/∂φ = 0 (zgoraj) naslednji izraz:

r2 + rK2 - 2rrKcos(φ) = r2 + rN2 + 2rrNcos(φ)

Že ta rezultat (enakost) nam pove, da bo trikotnik od središč obeh objektov do Lagrangevih točk L4 in L5 enakokrak. Kot bomo videli proti koncu te obravnave - je ta trikotnik v resnici celo enakostraničen.
Izluščimo cos(φ), odštejemo r2, tako dobimo rK2 - 2rrKcos(φ) = rN2 + 2rrNcos(φ), ozioma
cos(φ)2r(rN + rK) = rK2 - rN2 = (rK + rN)(rK - rN), pokajšamo (rK + rN).
Za cos(φ) tako dobimo izraz:
cos(φ) = ( rK - rN )/(2r)


V enačbo ∂Φgc/∂r = 0 vsatvimo v imenovalec recimo zgornjo enakost:
r2 + rN2 + 2rrNcos(φ).
Tako dobimo
(rMK + rMN - ( rNMN - rKMK)cos(φ) )/(r2 + rN2 + 2rrNcos(φ))3/2 - r(MK + MN)/(rK + rN)3 = 0
- člen ( rNMN - rKMK ) = 0 (po defniciji težišča).
Pokrajšajmo še r in tako dobimo:
(MK + MN )/(r2 + rN2 + 2rrNcos(φ))3/2 = (MK + MN)/(rK + rN)3
Od koder dobimo po krajšanju, korenjenju ... :
r2 + rN2 + 2rrNcos(φ) = (rK + rN)2

Za cos(φ) vstavimo za L4 že izpeljan izraz: cos(φ) = ( rK - rN )/(2r).
Tako dobimo r2 + rN2 + rN( rK - rN ) = (rK + rN)2, oziroma:
r2 = rK2 + rKrN + rN2 = rK2(1 + rN/rK + (rN/rK)2).

Končna izraza za razdaljo r in kot φ od težišča do ekstremnih točk potenciala (L4 in L5, kjer je sila na majhno telo v rotirajočem dvojnem sistemu nič - izven zvznice obeh teles) sta torej:

r4,5 = rK(1 + rN/rK + (rN/rK)2 )1/2
cos(φ) = ( rK - rN )/(2r) = ( 1 - rN/rK )/(2(1 + rN/rK + (rN/rK)2 )1/2 )


Še izračun kota φ, recimo v JavaScriptu.

φ = Math.acos( ( 1 - rN/rK )/(2*Math.sqrt(1 + rN/rK + (rN/rK)2 )) ) * (180/Math.PI)

Še zanimivost - razdalja od središča normalne velike mase MN, do Lagrangeve točke L4,5 je kar:
rN_L4 = rN + rM = R
Dokaz - glej sliko za r2N, vanj za L4 vstavimo r2 = rK2 + rKrN + rN2 in za cos(φ) = ( rK - rN )/(2r), tako dobimo :
r2N_L4 = r2 + rN2 + 2rrNcos(φ)
= rK2 + rKrN + rN2 + rN2 + rN(rK - rN)
r2N_L4 = rK2 + rN2 + 2rKrN = (rK + rN)2
Tako velja po korenjenju - konec dokaza za razdaljo rN_L4 od centra velikega telesa do Lagrangeve točke L4 ali L5 je R:
rN_L4 = rK + rN = R


*** Testiraj zgornjo teorijo z JS kalkulatorjem za računanje Lagrangevih točk in reduciranega potenciala.

Poglejmo za sistem deset in ena Sončeva masa na razdalji 11 astronomskih enot ( MN = 10 M in MK = 1 M, na razdalji R = 11 AU) Lagrangeve točke in potenciale.
rN = R*MK/(MN + MK) in rK = R*MM/(MN + MK)
R = rN + rK = 11 AU
AU ≈ 150 106 km
Lagrangeve točke in potenciali so:

Lagrangeva točka L na razdalji r od težišča sistema:
L1 je na r = 6.892638458 AU
L2 je na r = 13.81691199 AU
L3 je na r = -11.416192062 AU
Kot φ = 64.71500395 °, med r za L 4 in 5 ter zveznico obeh teles
L4 je na r = 10.535653752 AU
L5 je na r = 10.535653752 AU


Lagrangeva točka L na razdalji d od centra velikega telesa:
L1 je na d = 7.892638458 AU
L2 je na d = 14.81691199 AU
L3 je na d = -10.416192062 AU
Kot φ = 60 °, med r za L 4 in 5 ter zveznico obeh teles
L4 je na d = 11 AU
L5 je na d = 11 AU


POTENCIALI Φ v enoti (MN + MK)/(rN + rK), brez konstante G:
Potencial v L1 = -1.785135831552786
Potencial v L2 = -1.7257684907025737
Potencial v L3 = -1.5452887932215131
Potencial v L4 = -1.4586776859504131
Potencial v L5 = -1.4586776859504131


---------------------------------------------------------------------------------------


Lagrangeve točke sistema Zemlja-Luna.
Podatki:
R = 384400 km - razdalja Zemlja-Luna
Masa_Lune = 7.34767309 1022 kg = 73476730000000000000000 kg
Masa_Zem = 5.97219 1024 kg = 5972190000000000000000000 kg


Lagrangeva točka L na razdalji d od centra Zemlje:
L1 je na d = 326376 km
L2 je na d = 448921 km
L3 je na d = -381675 km
Kot φ = 60 °, med r za L 4 in 5 ter zveznico obeh teles
L4 je na d = 384400 km
L4 je na d = 384400 km


Lagrangeva točka L na razdalji r od težišča sistema (težišče sistema je odmaknjeno samo za 4671.85 km od središča Zemlje):
L1 je na r = 321704 km
L2 je na r = 444249 km
L3 je na r = -386347 km
Kot φ = 60.6067 °, med r za L 4 in 5 ter zveznico obeh teles
L4 je na r = 382085 km
L5 je na r = 382085 km

Vir slike: https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/lagrange-point



Lagrangeva točka L2 v sistemu Zemlja-Luna je primerna za komunikacijski satelit, ki lahko cel čas nemoteno komunicira z Zemljo. Ta komunikacija pride zelo prav pri poletih na Luno.




Lagrangeve točke Zemlja-Sonce so zelo pomembne.
L2 in JWST
L2 = 1.010048271688083 AU,
torej je od Zemlje oddaljena = (1.0100512750134183 -1)*150000000 km = 1507691 km ≈ 1,5 106 km.
Uporabite zgornji kalkulator in preverite podatek za lego L2 glede na Zemljo ...!!!

Vesoljski teleskop James Web se nahaja v Lagrangevi točki L2 - razlogov je več razlogov. Prvi razlog je, da je L2 najbolj oddaljena lokacija od Sonca, Zemlje in Lune, ki je še vedno dovolj blizu Zemlje za enostavno komunikacijo. L2 je skoraj 4x razdalja Zemlja - Luna (384400 km). Sonce oddaja velike količine sevalne energije, ki bi lahko zakrila tisto, kar lahko vidi zelo občutljiv teleskop. Zato ima JWST tako velik (4-slojni) sončni ščit. Kljub temu JWST deluje na Sončno energijo. L2 je tudi v liniji z Zemljo, vendar točka ni tako blizu, da bi Zemlja blokirala Sončno svetlobo.
Tudi sonda SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) recimo kroži skupaj s sistemom Zemlja-Sonce v Lagrangeevi točki L1 in ima tako cel čas odprt pogled za slikanje Sonca.


Do eksplozije supernove tipa Ia lahko pride zato, ker se snov z normalne zvezde prek Lagrangeve točke L1 (leži na zožitvi toka plazme) pretaka na bližnjo belo pritlikavko. Ko tej masa naraste prek Chandrasekharjeve meje, na okrog 1.4 M, se bela pritlikavka pod lastno težo sesede v nevtronsko zvezdo - eksplozija supernove tipa Ia (vir: ESA/ATG medialab/C. Carreau).






V Spiki 12. dec. 2019, stran 502, je po praktično 50-ih letih končno podana še dodatna (kitajska) metoda iskanja črnih lukenj v večkratnih sistemih zvezd in to v takih, ki niso tesni. Razdalja med centroma obeh mas je torej v teh primerih večja od premera normalne zvezde (a' > 2RN), kjer tudi ni moč detektirati izrazitejših rentgenskih žarkov. Našli so celo črno luknjo (teleskop LAMOST: Large Sky Area Multi-Object Fibre Spectroscopic Telescope - efektivno 5 m premera), ki je masivnejša od teoretičnih napovedi. Metoda temelji na klasičnem sistemu zaznavanja dvojnih sistemov preko Keplerjeve mehanike in seveda delno tudi svetlobe iz akrecijskega diska, v katerem snov vrtinčno pada proti črni luknji. Metoda zahteva velik teleskop, s preciznimi senzorji, ki je namenjen samo tej nalogi ...
https://www.space.com/monster-black-hole-disovery-too-big-theories.html
https://www.rappler.com/science-nature/earth-space/246015-scientists-spot-black-hole-so-huge-november-2019


Nekaj slik dvojnih sistemov.



Jupiter ima veliko družino asteroidov Trojancev, ki se nahajajo v Lgrangeovih točkah na orbiti planeta. Trenutno je znanih približno 1800 teles. Najnovejša odkritja pa nakazujejo, da ima tudi Neptun veliko Trojancev, ki pa jih šele odkrivajo.
Iz: http://www.ifa.hawaii.edu/~sheppard/satellites/trojan.html

http://www.dtm.ciw.edu/sheppard/trojans/








http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/science/know_l1/binary_stars.html


Še zgodbi o prof. I. Kuščerju in o neljubem dogodku, ki se je srečno končal - o asistentu, ki je v trenutku postal prijazen.
---------------------------------------------------------
Bivša študentka pripoveduje ("podatek odveč")

Pri Kuščerju sem imela matematično fiziko (mafijo) in toploto.
Profesor Kuščer je pri nalogah rad dajal podatek odveč (ki je študentom povzročil nemalo preglavic, večinoma se nam je namreč zdelo, da celo kak podatek manjka; podatek odveč pa nas je spravil še v večjo zadrego). A študentje so naredili kontra eksperiment - nekoč so prof. Ivana vprašali:
- Kaj je to: rumeno je, obešeno na steni in žvižga?
- Kanarček!
- Ne, brisača.
- Kaj pa žvižga?
- Podatek odveč.
Od takrat ni več dajal podatkov odveč.

------------------------------------------------------

Moja izkušnja s prof. Kuščerjem pa je naslednja.
Kuščer nas je imel samo še seminar in občasno je (rad) popravil sam sebe (lastne stavke, ki jih je že prvič dodal ali popravil) - a ko smo mu to povedali, je bil dobrovoljen in je odvrnil, da se tega zaveda, in da naj sami napišemo tekst tako, da bo prav ...


------------------------------------------------------

Zakaj niste pripravljeni na vaje - kako si drznete ... ?!

IN ŠE (zgodba o asistentu in študentu)

Nenavaden dogodek pri fizikalnem praktikumu III, ki ga prav zagotovo nobenemu ne bi privoščil - a se je kljub resnosti, dokaj dobro, srečno končal - celo z naukom človečnosti.

Izvajal sem vajo detekcije kozmičnih žarkov pod različnimi koti (trki hitrih protonov E ≈ 1018 eV s kisikom in dušikom na višini okrog 30 km, posledica je nastanek mezonov, večinoma pionov π, ki hitro razpadejo v mione μ, ki so zelo prodorni, naslov vaje je bil "Kotna odvisnost fluksa mezonov" - vajo sem delal 7. 11. 1984 popoldne). Končne rezultate je na papir beležil nek prastari zapisovalnik. Vajo sem zvezal po navodilih - a printer ni reagiral. Vprašal sem sošolca, ki je vajo že izvedel, če slučajno tudi njemu ni uspelo zagnati mašine ..., a odgovoril je, da ni imel težav. Ostal sem zadnji v laboratoriju - razmišljal sem, da grem kar domov in vajo prepišem ...
A proti koncu vaj sem se le odločil, da za pomoč prosim še asistenta ... Še zadnji kolegi so torej zapustili laboratorij - razen mene in asistenta ... Takrat je nosilca predmeta nadomeščal nek mlad asistent - prvič sem ga videl na omenjenih vajah in potem najbrž nikoli več (ali pa mi je podoba ušla iz spomina - bomo videli zakaj).
Prosil sem ga za pomoč, a mladenič se je dokaj nepričakovano zelo osorno odzval z besedami - "kako to, da prihajate na vaje nepripravljeni, kako si drznete ..." in še kar nekaj "prijaznih" floskul mi je navrgel ... Seveda sem doma vajo prebral, a če je katera izmed komponent v okvari (lahko je celo nevarna), nam še tako dobra priprava seveda nič ne pomaga! Počutil sem se kot neke vrste zločinec, niče ... Recimo podobno kot v osnovni šoli, ko so nas večinoma učiteljice (tovarišice) nesorazmerno in pogosto pretepale, ker recimo nismo naredili domače naloge ali smo imeli kdaj vrzeli v znanju. Teple so nas že, če smo recimo (za nas samoumevno) govorili v narečju ali celo, če zanje nismo bili dovolj primerno oblečeni ali, če smo kdaj zamudili pouk ali je žal kdo prišel v šolo direktno iz hleva in njegov vonj ni bil ravno tak, kot so ga imele napudrane tovarišice učiteljice ...
Kako pa je po rafalu žaljivk nadaljeval, reagiral asistent - najprej kot ekspert!
A se je vseeno najina vaja kmalu dramaturško izjemno zapletla! Asistent je pričakovano komplet vajo podrl in jo začel še enkrat sam sestavljati, povezovati kable (enako kot že prej jaz ...), a printer se tudi njemu ni in ni oglasil. Nakar je začuden nad neodzivnostjo začel nekaj stikati po mašini (kontakti in to). In zgodilo se je kot strela z jasnega! Kmalu po začetku preverjanja kontaktov ga je električni udar z izjemno silovitostjo (s sunkom sile prizadetih mišic) zabrisal med stole in mize. Vse je, skupaj z asistentom, letelo, ropotalo, se prevračalo po tleh praktikuma ... V meni se zavrti film groze (ponovni hitri posnetki dogodka in posledic [veliki pok] - neurejene misli, strahovi in stiske si kar sledijo): "Ali je živ, če je živ ali je morebiti hudo polomljen, kako naj fantu pomagam, zakaj nisem raje vaje prepisal, kako se naj izvijem iz te zagate ali se lahko kam skrijem, poniknem, kako in komu naj razložim izjemno nenavadno nesrečo ..."
Bil sem ves trd - raje bi bil sam na njegovem mestu, kot da na nek način nosim so-krivdo za nesrečo, morebitne hude poškodbe asistenta ...
A asistent se je, na moje veliko začudenje in seveda neverjetno olajšanje, po apokaliptičnem prizoru padanja, ropotanja, kaosa ... zame čudežno, nadvse sunkovito dvignil in začel z mano (najbrž v šoku, adrenalin in to ..., kot feniks iz pepela) takoj izjemno prijazno komunicirati, kot da bi bila stara prijatelja ... Kot da ga elektrika ne bi ravnokar hudo stresla in vrgla med mize in stole, kot da me še pred minuto ne bi zmerjal kot psa ...
In - sedaj je meni postalo nadvse nerodno - ker, še noben od nadrejenih na fakulteti se z mano ni tako prijazno pogovarjal. Ker sem začutil, da mu je zelo žal za vse nepotrebne in neresnične grde besede, ker je zato sam izpadel kot neotesanec in pravi butec (zakaj pa vodiš vaje, če jih sam ne znaš varno izvesti ...). Bilo ga je zares sram. Seveda - sploh si nisem domišljal, da je butec - tudi ko sam ni vaje sestavil do končne izvedbe. A po prvem rafalu neutemeljenih žaljivk na moj račun (še pred udarom elektrike), se mi je zdel vsaj, če milo rečem, nevzgojen in razvajen "fizikalni" petelinček ..., ki pa žal odloča o usodi mnogih.
Pri naravoslovcih je žal ta človeški vidik odnosa do sveta, sočloveka (umanjkanje zdrave empatije), še zmeraj izjemno problematičen. Spomnim se mojega bivšega asistenta za računske vaje (a ne tega, ki je letel po zraku) - ki je sedaj že v penziji - da je pred leti na neki diplomi izjavil nekako takole:
"Da so lahko vsi, ki končajo študij fizike, ponosni na znanje in status, ki so ga prejeli med študijem in z diplomo - a nikakor ne smejo biti važni, osorni."
Te besede so bile zame pravi čudež - glede na vse izkušnje. Nikakor namreč nisem več gojil upanja, da bom še v času svojega življenja zaslišal krik človečnosti iz strani FMF. Da bo torej končno nek prof. svoje študente opozoril na odločilen pomen človečnosti na poti skozi življenje - tudi na profesionalni poti. Ta vidik špartanske vzgoje je namreč rak rana mnogih slovenskih raziskovalnih inštitucij, ostalih služb. Dogaja se celo obratno, da bivši študentje čez čas zasmehujejo svoje profesorje in jih kdaj tudi strokovno omalovažujejo - kar ima velikokrat tudi porazen vpliv na samo stroko (Kar se Janezek nauči, to Janez zna.). Morebiti je torej pri tem nagovoru profesor pozabil omeniti, da se študentje učijo olike tudi od profesorjev - vzgled torej šteje (a ta profesor je bil celo življenje eden bolj vljudnih, olikanih in strokovnih).
A vzvišenost (aroganca) je tudi sicer problem večine akademskih krogov (žal tudi humanističnih in celo teološke fakultete). A to ne pomeni, da posamezniki niso sočutni, a splošna vzgoja, klima, praksa na univerzah žal narekuje, da se večina šolanih ljudi sramuje pokazati svoj človeški obraz napram študentom in tistim, ki drugače mislijo.
A dragi prijatelji, ne se preveč sekirat zaradi tega - čeprav je to (osoren odnos, sploh na prvo žogo) težko sprejeti. Zakaj - ker v zgodovini naravoslovja so mnogi, ki so kaj dosegli, bili na nek način grdi rački. Če so moralne pogrome doživeli tudi največji geniji, kako jih ne bi navadni diplomiranci ... Torej - vsekakor se je potrebno boriti proti nevljudnim praksam nadrejenih napram študentom (nanje opozarjati), tudi napram vsem ostalim ljudem - a te "navade" se popolnoma ne da izkoreniniti (saj poznate raziskave, kje se skriva največ psihopatov - pri vodilnih kadrih ...). Pomembno pa je, da vas tak podcenjujoč in žaljiv odnos s strani nadrejenih, s pozicije moči, ne zlomi. Ta nauk samospoštovanja in zaupanja vase si velja torej zapomniti, ponotranjiti in odreagirati mirno, z argumenti, ne dolivati olja na ogenj. Kdaj je potrebno dobro premisliti, kako reagirati na žalitve (v določenih primerih pomaga že zgolj molk). V resnici pa je čas najbolj pravičen sodnik ... zato večinoma iskanje pravice na prvo žogo naredi več škode kot koristi (in ve se, da šibkejši po statusu večinoma potegne ta krajšo - ne glede na argumente; na dolgi rok pa seveda čas pokaže, kdo je bil "špilferderber" in kdo je v resnici bil pozitiven in je imel prav). Na lastni koži poznam primere, ko so ljudje, s katerimi se na začetku nismo najbolje ujeli, na koncu postali pravi kolegi - ali celo prijatelji (kdaj mora miniti tudi več kot 10 let ..., kdaj pa se to pričakovano nikoli ne zgodi, ljudje smo si namreč lahko zelo različni). Večini zapletov (žalitvam) bi se dalo izogniti, če bi na vodilnih mestih bili ljudje stroke in hkrati empatije. Vodilni kadri se tudi dolgoročno gradijo - recimo preko izobraževanja o pomenu dobrih medčloveških odnosov, kako komuniciramo, da ne žalimo (tukaj so tudi pokazatelji - ali neka ekipa napreduje ali stagnira, celo nazaduje - če v ekipi ni primerne komunikacije). V Sloveniji pa je prav vodenje - zaradi negativne selekcije - največji problem razvoja slovenske družbe. Ni vsak, ki je dober strokovnjak, tudi dober pedagog ali dober direktor, vodja kake službe ... In dokler tega problema ne bomo resno obravnavali - se bo slaba praksa iz šol in univerz prenašala v življenje ... in smo tam, kjer smo. Zakaj Slovenci v tujini tako dobro uspevajo, ker so tam boljši in bolj pošteni medčloveški odnosi (v tujem razvitem svetu seveda tudi ni vse idealno, a tudi malenkosti štejejo, kot šteje tudi vsak človek - ponižan človek ni v korist skupnosti ...).
A še opozorilo za "podrejeno" stran - nikakor pa ne smemo lastnega neznanja razlagati, kot da smo žrtev profesorjev (to se rado dogaja). Če so kolokviji po vrsti porazni - to ni napad asistentov na vas, ampak je zato krivo vaše (naše) neznanje ... V tem primeru je potrebno kaj spremeniti pri načinu študija ali izbrati sebi primerno smer študija ... Morebiti sorodno vedo, kjer zmorete slediti standardom predpisanega znanja.
Sledijo nekateri primeri zavrnitev (težav) znanih raziskovalcev iz zgodovine:
* Keplerja so še do nedavnega sumili zastrupitve Braheja (pred leti so celo odprli Brahejev grob, a niso ugotovili nobene zastrupitve), Kepler je bil delno žrtev svoje dobrote in tudi izjemnega intelekta. A je s tema dvema lastnostma (strpnost in intelekt) postal oče nebesne mehanike, ki še danes ostaja trajna znanstvena vrednota, tako pri načrtovanju potovanj v vesolje, kot pri kozmologiji - razlagi dinamike razvoja vesolja kot celote.
* Zdravnika Juliusa Roberta von Mayerja so zavrnili, čeprav je prvi podal pravilno definicijo energijskega zakona, enega od temeljev razvoja današnje družbe. Opisal je princip ohranitve in pretvorbe energije in zapisal - že praktično pravilno trditev - da vsa energija na Zemlji, v živem in neživem svetu, izvira iz Sonca. Zavrnitev je tragično vplivala na njegovo življenje. Poskus samomora (skok skozi okno) ga je trajno priklenil na invalidski voziček, 1851 pa so ga dali še v zavod za duševne bolnike. Pozneje je sicer prišel na prostost, a za družbo kot živa oseba skoraj ni več obstajal.
* Einsteina zavrne bernska univerza (rad bi postal privatni učitelj), češ da je predložena razprava o relativnosti iz leta 1905 nerazumljiva (objava v Annalen der Physik, 17, 132-147., Albert Einstein's Annus Mirabilis papers) ... A kdo se še danes spominja takrat »uglednih« profesorjev iz bernske univerze ...
* Danski astronom Olaf Christensen Römer je leta 1670 prvi pravilno ocenil hitrost svetlobe. Pomagal si je z Jupitrovimi lunami in z zakasnitvijo pričakovanega položaja lune v bližini konjuncije Jupita in Soca, napram opoziciji Jupitra. To je še ena nekoliko grenka zgodba – Römer je zaradi pravilnega sklepanja, napovedi, bil degradiran (odpuščen) s strani astronoma Cassinija.

Še beseda glede splošnega odnosa takratnih profesorjev do študentov.
3/4 profesorjev je bilo zelo človeških - seveda profesionalno zadržanih (v že omenjenem stilu permanentne špartanske strogosti, a blažje oblike). A kaka četrtina prof. je žal dobesedno izvajala pritiske na študente, kot je to pač bilo v življenju takratne države "normalno". Niso bili vajeni normalnega odnosa do študentov, bili so osorni - razen do redkih izjem. Kako pričakovano - bili so pa recimo prijazni do kake študentke (a ne do vsake ...) ali seveda do sina, hčere z znanim priimkom.
Pričakovano in seveda pohvalno je bilo, da se seveda pri večini normalnih profesorjev ni opazilo razlikovanja glede na spol ali rod, socialni izvor študentov. Kakšen procent profesorjev pa je po vzpostavitvi zaupanja celo navezal s študenti pristen človeški odnos - in si kdaj lahko celo šel na konzultacije kar na njihov dom - zaradi diplome, seminarja - če že ni bilo časa ali energije za strokovno delo na univerzi ...

Vrnimo se nazaj na dogodek iz praktikuma.
Po nesrečnem in šokantnem srečanju asistenta z elektriko, sva začela vajo še enkrat sestavljati kar od začetaka - z žicami (kabli) do detektorja, do zapisovalnika ... A tokrat mi je mladi učenjak zelo, zelo prijazno vse še enkrat razložil, zakaj kaj kam paše:
" ... sedaj pa bova še tole povezala, ker ..." A bilo je vse še enkrat enako povezano kot že vsaj trikrat med omenjeno vajo.
In - printer (zapisovalnik) je nepričakovano začel delovati. A zakaj? Ne vem, tudi asistent ni vedel ..., problem kontaktov (oksidacije), lokalnih varovalk, vlage, slabe ozemljitve ... ?!
Refleksija tega izredno nepričakovanega dogodka, zapleta. Kot sem že omenil, je bila posredna, preko spremembe komunikacije za 180 °.
Nadrejeni (nadomestni asistent) med najino nadaljnjo komunikacijo namreč sploh ni omenil pretresljivega dogodka - kot da ga ni bilo (seveda, tudi sam nisem drezal vanj) - in razšla sva se kot najboljša prijatelja.
Kot da bi se v njegovi zavesti zgodil kvantni preskok - iz trdo vzgojenega asistenta, v Človeka. Upam le, da je to stanje normalnega komuniciranja s študenti za zmeraj ostalo v (zgolj nekaj let starejšem) mladeniču.
Kdaj rabimo torej tak ali drugačen sunek (šok), da se v nas prebudi "Človek", da se zavedamo, da smo zgolj ljudje!
Zagotovo ni prav, da druge sodimo kar tako iz prve, na pamet. Če pa je sodba zares utemeljena, naj bo sorazmerna pedagoški učinkovitosti in kar je glavno, človeška.
Lahko pa bi odnos z bližnjim (sočlovekom) primerjali tudi s tesnim dvojnim zvezdnim sistemom, kjer se spet in spet znova med zvezdama vzpostavlja ravnovesje - preko akrecijskega diska, med ljudmi pa preko komunikacije, ki je lahko človeška ali pa manj človeška, celo kruta.
Kateri pristop pa rodi sadove (?) - zagotovo ne tak, ki na pamet in osorno sodi le druge, sebe pa izvzame iz sveta napak in zmot ...
Ta - še v sanjah nepričakovan - dogodek, me je zaznamoval za vse dni bivanja ...

Po desetletjih od dogodka (2024, srečanje na Brdu ...), se mi je posvetilo, kdo bi to lahko bil - a žal so spomini prebledi, da bi lahko z gotovostjo trdil ... in danes to tudi sploh ni več pomembno. Naj bo to vsak izmed nas, ki se kdaj spozabi in je neprijazen do podrejenih ali soljudi nasploh ...








Prejel sem (kot Tovariš) tudi opomin od VTOZD FIZIKA, VDO FNT Knjižnica, Jadranska 19, "61000" Ljubljana (18. dec. 1984), ker še nisem vrnil učbenika The Feynman Lectures on Physics.

Pripravil Zorko Vičar

Nazaj na domačo stran.