Gimnazije Šentvid, seminar_1999 IZ ASTRONOMIJE.
Seminar 1999: Ne bojmo se astronomije

Poročila nekaterih udeležencev seminarja.

Romana Kočevar
OŠ MIRJANA JARCA

Seminar: Ne bojmo se astronomije
Čas izvedbe: Oktober 1999
Kraj: Gimnazija Šentvid
Predavatelj: Zorko Vičar

Seminarska naloga v HTML obliki


  • Rezultati vaj pri katerih so sodelovali vsi udeleženci seminarja.
  • Nekaj mojih prvih posnetkov...

    Obravnava  Messierjevih objektov od M19 do M23.

    MESSIERJEVI OBJEKTI: M 19, M 20, M 21, M 22 in M 23

     

    1. KATALOGI MEGLIC

    Pri pozornejšem pregledovanju zvezdnega neba že s prostim očesom poleg zvezd, Lune in planetov opazimo tudi oblačke zvezdnega prahu – meglice. Meglice so razvrščene v kataloge, da jih laže odkrijemo in določimo. Imamo dva kataloga megličastih objektov: Messierjev katalog in New General Catalogue. Meglice iz Messierjevega kataloga označujemo M _, meglice iz Novega splošnega kataloga pa NGC _. Meglice običajno označujemo s številom, pod katerim so navedene v teh katalogih npr. M 8 ali NGC 6523.

    Messierjev katalog nosi ime po C. Messierju. Charles Messier (1730 – 1817) je bil francoski astronom. Leta 1781 je objavil katalog meglic. V njem navaja več kot sto megličastih objektov. Meglice ga pravzaprav sploh niso zanimale. Bil je lovec na komete. Katalog meglic je naredil, da jih ne bi zamenjeval s kometi.

    New General Catalogue je sestavil konec 19. st. danski astronom Johan Dreyer. Ta katalog je obsežnejši od prejšnjega.

    2. MEGLICE

    Charles Messier je v svojem katalogu vse objekte imenoval meglice ali megleni objekti. Danes imamo boljše teleskope, zato nekdanje Messierjeve ''meglice'' danes imenujemo:

    A – galaksije

    B – zvezdne kopice

    C – meglice: - plinske meglice

      • oblaki medzvezdnega prahu ali svetle meglice.

    Planetarne meglice vidimo kot medle diske ali obroče, nastale so v glavnem iz rdečih orjakinj.

    Medzvezdna snov – meglice – so področja, kjer nastajajo zvezde, so ostanki zvezd po izbruhu supernove.

    Meglice so lahko svetle ali pa temne.

    Svetle meglice so:

      • emisijske
      • refleksne.

    Emisijske meglice sevajo svetlobo z značilnimi emisijskimi črtami, refleksne meglice pa odbijajo svetlobo sosednjih zvezd. Meglice so predvsem iz vodika in prahu. Snov je izjemno redka. Svetlost meglice je odvisna od svetlih zvezd v njeni notranjosti ali neposredni bližini. Če so zvezde zelo vroče, je plin vroč, in meglica poleg odbite svetlobe seva tudi lastno. Če so zvezde manj vroče, seva meglica le odbito svetlobo. Če v bližini ni ustreznih zvezd, meglica ne more svetiti in ostane temna.

     

    3. ZVEZDNE KOPICE

    Zvezdne kopice so kroglaste ali pa razsute. Zanesljivo vemo, da kopice niso navidezne tvorbe, ki bi nastale zaradi nizanja različno oddaljenih zvezd v približno isti smeri, ampak so zvezde v njih v resnici blizu skupaj.

    Slika: Položaj razsutih in kroglastih kopic v naši galaksiji

    Razsutih kopic je veliko več kot kroglastih.

    V naši galaksiji doslej poznamo samo 120 kroglastih kopic. Z Zemlje jih vidimo le v smeri jedra Rimske ceste. Družino zvezd v kroglasti kopici drži skupaj njihova skupna gravitacija. Posamezne članice pa se po kopici gibljejo povsem naključno kot molekule v plinu in medsebojno delujejo druga na drugo po Newtonovih zakonih gravitacije. Zvezde ne trkajo druga ob drugo, le njihove poti se zaradi medsebojne privlačnosti spreminjajo. Kroglaste kopice svoje zvezde izgubljajo, zato bodo sčasoma izpuhtele.

     

    4. MESSIERJEVI OBJEKTI

    M 19

    M 19 je kroglasta kopica v ozvezdju Kačenosec (Ophiuchus). Ima zelo značilno obliko, ki je izrazito elipsoidna. Je najbolj sploščena od vseh znanih kroglastih kopic. Njena oblika je najbrž posledica njene lege, leži namreč blizu centra galaksije. M 19 težko zaznamo z daljnogledom, hitro pa jo opazimo s teleskopom. Njeno elipsoidnost zaznamo celo že z manjšim amaterskim teleskopom. Pogled nanjo je čudovit, saj leži na izjemno bogatem predelu Rimske ceste. Okolica kopice je posuta z neštetimi zvezdicami.

    Kako jo najdemo?

    Leži blizu meje z ozvezdjem Škorpijona, le 7o vzhodno od svetlega Antaresa v Rimski cesti.

    Slika: M 19

    Oglej si tudi.

     

     

     

    M 20

    Eden najlepših objektov v ozvezdju Strelec (Sagittarius). M 20 je razsuta kopica, ki je zavita v meglico. Meglico tvorijo gosti oblaki plinov in prahu. Zaradi meglice je dobila ime trifidna meglica . To je meglica, katere svetlo površino temni oblaki razdelijo na tri dele. V njej se rojevajo zvezde. Blizu centra rdeče emisijske meglice je mlada kopica zvezd, vse skupaj pa obdaja modra refleksijska meglica, ki je bolj vidna na severnem delu meglice. V središču kopice je mnogozvezdje z orjakinjo 6,9m, ki meglico osvetljuje. Meglico vidimo v dobrem 20 – 25 centimetrskem teleskopu, v manjših teleskopih vidimo le kopico zvezd. Meglico precej enostavno posnamemo z dolgogoriščnimi teleobjektivi.

    Kako jo najdemo?

    V ozvezdju Strelec. Leži približno 6o severnozahodno od lambde Strelca. To je zvezda 3m, ki je dobro vidna s prostim očesom.

    Slika: M 20

    Oglej si tudi.

     

     

     

    M 21

    Je razsuta kopica v ozvezdju Strelca, ki leži le 0,7o severovzhodno od Trifidne meglice. V širokokotnih okularjih jo vidimo v istem zornem polju z M 20.

    M 20 in M 21 poiščemo tako:

    Izberemo lambdo Strelca tj. zvezda 3m, dobro vidna s prostim očesom. S teleskopom nato potujemo proti severozahodu. Najprej naletimo na zvezdico 6m, še naprej pa leži zvezda 11 Strelca, ki sije s 5m, še malo naprej pa najdemo obe razsuti kopici.

    Slika M 21:

    Oglej si tudi.

     

     

     

     

     

     

    M 22

    M 22 je kroglasta kopica, sodi med 6 najlepših kroglastih kopic na vsem nebu. Je zelo svetla, ''smola'' pa je, ker leži na področju Rimske ceste, zato sama kopica ne pride toliko do izraza. Po svetlosti je 3. med kopicami našega neba. Vsebuje vsaj pol milijona zvezd. Je ena nam najbližjih kroglastih kopic.

    Kako jo najdemo?

    Leži le 2,3o severovzhodno od lambde Strelca, ki jo vidimo s prostimi očmi. Leži manj kot 1o južno od ekliptike.

    Slika: M 22

    Oglej si tudi.

     

     

     

     

     

    M 23

    Razsuta kopica M 23 je atraktiven objekt za majhne amaterske teleskope, saj je vidna v vsakem amaterskem teleskopu ali binokularju, ker ima 5,5m. Opazujemo jo v poletni Rimski cesti. Leži na razmeroma praznem delu neba (če odmislimo ozadje Rimske ceste). Tik ob njej je zvezdica 6m, ki pa ni članica kopice. Najlepše jo opazujemo z večjimi teleskopi pri manjši povečavi, ko imamo v zornem polju vse bogastvo kopice.

    Leži v severozahodnem delu ozvezdja Strelec.

    Oglej si tudi.

     

     

     

     

    LITERATURA

    1. Velika ilustrirana enciklopedija ZANANOST

    2. Revija SPIKA letnik 7, št. 6, št. 7-8, 9,10.

    3. Slike sem našla na spletni strani: http://seds.lpl.arizona.edu/messier

     
    Še nekaj iformacij na ostalih straneh.
    m019.html
    m020.html
    m021.html
    m022.html
    m023.html
    
    

    .

    Nazaj na domačo stran.