Avstrijska osvojitev Beograda; mesto je bilo `e od leta 1521 v tur{kih rokah. Petintridestletni stotnik Vega do`ivi svoj ognjeni krst. Za manj uspe{ne najte`je mo`narje najde ustrezno re{itev: popravi nagib cevi, izbolj{a tesnjenje med cevjo in izstrelkom, uka`e mo~nej{e nabijanje. Mir je bil sklenjen leta 1791 in Beograd je spet pri{el v tur{ke roke.
Avstrija premesti svojo armado zaradi pruskega izziva na ^e{ko, Moravsko in v Galicijo. Vega prebije prete`ni del svoje voja{ke slu`be v moravskem Lipniku. Zati{je ob pruski meji mu omogo~i, da se na Dunaj vrne z na~rtom za izdajo kompleta logaritemskih tablic, verjetno pa `e tudi z mnogimi na novo izra~unanimi logaritmi.
Proti Franciji, ki odpravi monarhijo in razglasi republiko, nastane zveza evropskih dr`av - koalicija, v kateri ima prvo mesto Avstrija z de`elami rimsko-nem{kega cesarstva, drugo mesto Prusija, ki se voja{ko pove`e z Avstrijo `e pred izbruhom vojne s Francijo, vidneje pa so udele`ene {e Anglija, Nizozemska, [panija, Neapelj in Portugalska. Vendar se zaradi vse bolj neugodnega poteka vojne zaveznice odtegnejo zvezi, dokler se leta 1795 ne znajde oslabljena Avstrija sama nasproti zmagoviti Franciji. V severni Italiji za~enja svoj zmagoviti pohod leta 1796 komaj 27-letni Napoleon Bonaparte.
Vega vztraja vseh pet let vojne, tudi ob njenem koncu 1797, na boji{~u ob Renu (medtem ko se v njegovi o`ji domovini prvi~ pojavijo francoski vojaki). Kot major samostojno poveljuje topni{kim oddelkom na posameznih frontnih odsekih. Ti se med vojno nizajo vzdol` Rena od bli`ine Strassbourga na jugu do renskega pritoka Sieg na severu. Vegovo boji{~e obsega okoli 350 km, ve~ji premiki znotraj tega razpona pa so prav pogosti.
LAUTERBOURG (oktober 1793)Vegova juna{tva in podvigi pred Beogradom in ob reki Ren so se pokazali kot brezplodni in nesmiselni, vendar pa je vmesnih osem let najbolj plodnih z vidika njegovega matemati~nega dela.