Nekatere dvojne zvezde
emblem drustva

Nekatere dvojne zvezde

Veliko zvezd je izrazito lokalno gravitacijsko povezanih s sosednjimi zvezdami, kar pomeni, da potujejo okrog skupnega težišča. To so t.i. dvojne (binarne) ali večkratne zvezde. Dvojni zvezdni sistemi so pomembni z večih vidikov - med zvezdami lahko prehaja do izmenjave snovi (akrecija), posledično do eksplozije nov in supernov, itn.
Glej tudi:
** Akrecija v dvojnem zvezdnem sistemu.
** Supernova v galaksiji NGC3877 v ozvezdju Velikega medveda
** Potrditev nove (V1493 Aql) v Orlu.
** http://www.munisingwebsites.com/lookum/doubletour.html



Spika julij-avgust 2010 (strani 335 - 339)

Sijajna poletna ozvezdja s številnimi svetlimi zvezdami pritegnejo pozornost vsakega opazovalca. Rimska cesta se boči čez nebo in se zgosti proti obzorju v ozvezdju Strelca, kjer je njeno središče. Svetli oblaki zvezd in temni oblaki medzvezdnega plina in prahu se prepletajo med seboj, razpršenih kopic in meglic se lahko nagledamo že s prostimi očmi. Poleg vseh teh lepot pa je na poletnem večernem nebu še nekaj, kar je vredno ogleda ...

Najlepša dvozvezdja poletnega neba
Bojan Kambič
KAKO OPAZOVATI



- v članku je nekaj dodatnih kart in komentarjev, ki jih ni v originalu; komentarji so večinoma v oglatih oklepajih [].

Preden se lotimo opazovanj, moramo vedeti, kako veliko zorno polje imamo pri posameznih povečavalih, ki jih pri opazovanju uporabljamo, saj le tako lahko vemo, kolikšen je v okularju videti razmik na primer 2 ločni minuti, 20 ločnih sekund, 2 ločni sekundi... Velikost zornega polja najlažje določimo tako, da teleskop usmerimo prti svetlejši zvezdi v bližini nebesnega ekvatorja, zvezdo postavimo na rob zomega polja in izmerimo čas, ki ga potrebuje za prehod čez zorno polje. Ker vemo, da se zvezda v bližini ekvatorja zaradi dnevnega vrtenja Zemlje premakne za 15 ločnih sekund (") v eni časovni skundi, lahko iz časa prehoda izračunamo velikost zornega polja. [teoretično velja tudi: vidno_polje = vidno_polje_okularja / povečava, vidno polje večine okularjev za nekaj 10 EUR je okrog 50 ° (kar je blizu zornega polja očesa), boljših za 100 EUR pa plizu 70 °, vidno polje najbolših, za nekaj 100 EUR, pa celo okrog 100 °.]
Za vsak teleskop obstaja mejna ločljivost, ki je odvisna od premera objektiva. Mejna ločljivost nam pove, za koliko sta zvezdi še lahko razmaknjeni, da ju s tem teleskopom ravno še ločimo. Zaman homo s 60-milimetrskim refraktorjem skušali ločiti na primer dvozvezdje Epsilon Žrebička, pri katerem sta zvezdi zmaknjeni 1,1 ločne sekunde. Mejna ločljivost takšnega teleskopa je namreč 2 ločni sekundi ("). Za izračun ločljivosti lahko uporabimo enostavno formulo, ki da ločljivost teleskopa v ločnih sekundah:

ločljivost[v "] = 12/D

kjer je D premer objektiva v centimetrih. Rezultat je teoretična mejna ločljivost teleskopa, pri kateri predpostavljamo, da imamo idealno optiko (objektiv in okular) in odlične opazovalne pogoje. V praksi se lahko teoretični mejni ločljivosti le bolj ali manj prihližamo. [Ločljivost očesa je okrog ene ločne minute (1', kar ustreza valovni dolžini okrog 555 nm in zenici 2mm, recimo na 200 m lahko še ločimo oči na človeškem obrazu). Iz tega lahko dobimo, glede na razmerje objektiv - zenica, oceno ločljivosti za teleskop. Recimo preme objektiva 60 mm deljeno z 2 mm je 30, če delimo 1' = 60" s 30, dobimo ločljivost 2" za teleskop premera 60 mm]
Klasično pravilo pri opazovanjih je, da je koristna povečava teleskopa približno 2-krat večja od premera objektiva, izražena v milimetrih - torej 120-kratna za 6O-milimetrski objektiv, 400-kratna za 200-milimetrskega... Večje povečave so seveda možne, a so takoimenovane jalove povečave - sliko sicer povečamo, novih podrohnosti pa ne vidimo. Ker pa nam pri opazovanju oziroma ločevanju dvojnih zvezd ne gre toliko za kvaliteto slike kot pa za to, da zvezdi dejansko ločimo, lahko za dvozvezdja, katerih razmik je blizu mejne ločljivosti našega teleskopa, uporabljamo največje povečave, ki jih z okularji še lahko dosežemo. Ker pa je Zemljina atmosfera nemirna, so zvezde v zornem polju razmazane, stalno plešejo sem ter tja in se zvijajo pred našimi očmi, kar otežuje opazovanje. Večja kot je povečava, bolj nemirna je slika. Vendar pa se včasih za a delček sekunde slika popolnoma umiri in takrat bomo morda zagledali dve zvezdici, ki sta bili prej ves čas videti kot ena sama.

[Animacija kot pomoč k razumevanju "nemirne slike", t.i. slabega seeinga.]


Na poletnem nebu dominirajo tri svetle zvezde, ki tvorijo takoimenovani poletni trikotnik: Vega v Liri, Deneb v Labodu in Atair v Orlu (foto [v Spiki]: Akira Fuji).

Na te dokaj redke trenutke moramo potrpežljivo čakati za okularjem.
V prispevku je ob vsakem opisanem dvozvezdju še risba, ki skuša pričarati videz dvozvezdja v zornem polju teleskopa. Sever je vedno zgoraj, vzhod pa na levi. Pri široko razmaknjenih parih je zorno polje 15 ločnih minut. Tako veliko polje imamo pri 200-kratni povečavi, če opazujemo s kvalitetnim okularjem. Pri tesnejših parih pa je premer zornega polja na slikah 5 ločnih minut. Tako veliko polje imamo pri 600-kratni povečavi!
Včasih je ena zvezda para tako šibka. da se že izgublja v siju svetlejše zvezde. Zato moramo vedeti, kje naj šibko zvezdico sploh iščemo. K splošnim podatkom o nekem dvozvezdju, kot so navidezna svetlost zvezd in njun medsebojni razmik, vedno sodi še položaj para. Ta podatek nam pove, za koliko stopinj v nasprotni smeri vrtenja urinih kazalcev se nahaja šibkejša komponenta. Seveda moramo vedno vedeti, kako je orientirano polje v teleskopu, s katerim opazujemo.

Položaj para nam pove lego šibkejše zvezde glede na svetlejšo v stopinjah. Kot merimo od severa v nasprotni smeri urinih kazalcev od 0 do 360 stopinj. Če je položaj para na primer 90 stopinj, je šibkejša zvezda vzhodno od svetlejše, če je položaj para 220 stopinj, je šibkejša zvezda jugozahodno od svetlejše ...

Nenavadne kontrastne barve zvezd pri nekaterih dvozvezdjih, ki jih tako poetično opisujejo v astronomski literaturi, nam - verjeli ali ne - pričarajo naši možgani. V odsotnosti barv enega dela spektra se preostale barve enostavno premaknejo. Če je ena zvezda dvozvezdja na primer izrazito rumena ali oranžna, lahko dobi njena sicer belkasta soseda nadih zelene, modre ali celo vijolične barve. Barvni kontrast bo najholje viden, če slika zvezd ne bo povsem ostra, opazovati pa moramo pri takšni povečavi, da bosta zvezdi čim bližje skupaj.
Pa začnimo!

EPSILON LIRE (e LYRAE)
Naše potovanje začnimo v ozvezdju Lire. pri slavni dvojno-dvojni zvezdi Epsilon. Enostavno jo najdemo, saj leži le 1,5 stopinje severovzhodno od svetle Vege.
S prostimi očmi vidimo to zvezdo kot enojno, že v manjšem daljnogledu pa se pokažeta dve. Zvezdi sta 5. magnitude in kar 3.5 ločne minute narazen [teoretično bi ju lahko ločili tudi s prostim očesom, nekateri trdijo, da to zmorejo].


Pri odličnih opazovalnih pogojih bomo v dobrem 8-centimetrskem refraktorju opzili, da je vsaka od obeh zvezd še sama dvojna. Prvi je oba tesna para ločil William Herschel, ki je leta 1779 v svoj dnevnik opazovanj zapisal: "Epsilon Lire je zelo posebna dvojno-dvojna zvezda. Na prvi pogled je videti le kot dvojna, če pa se nekoliko potrudim, opazim, da je vsaka od zvezd še dvojna...,". Prva natančna merjenja tega štirizvezdja je leta 1831 opravil F. G. Struve. Od takrat dalje astronomi ta sistem zvczd neprenehno spremljajo.
Severni par je dobil oznako Epsilun 1. SestavIjata ga zvezdi z navidezno svetlostjo 5m0 in 6m1, ki sta 2,6 ločne sekunde narazen. Spektralna tipa zvezd sta AZ in A4, torej je njuna barva bela. Zanimivo je, da je svetlejša zvezda para še spektroskopsko dvojna.

Južni par je dobil oznako Epsilon 2. Zvezdi pa sta trenutno narazen za 2,3 ločne sekunde.

Navidezni svetlosti zvezd sta 5m2 in 5m5, spektralna tipa pa A3 in Ai. Tudi ti zvezdi sta beli.


Glavni spektralni tipi zvezd - O B A F G K M. Predstavitev po barvah, temperaturah in spektralnih črtah. Zacetnice tipov si lazje zapomnite preko zacetnic besed v stavku: "O Be A Fine Girl Kiss Me." Seveda je še več podtipov, ta razpredelnica naj služi za približno predstavo o barvi posameznih zvezd in njeni temperaturi.
Glede temperatur v posameznih tipih, so različne meje, spodaj je tabela iz wiki.
Class Temperature[8]
(kelvins)
Conventional color Apparent color[9][10][11] Mass[8]
(solar masses)
Radius[8]
(solar radii)
Luminosity[8]
(bolometric)
Hydrogen
lines
Fraction of all
main sequence stars[12]
O ? 33,000 K blue blue ? 16 M? ? 6.6 R? ? 30,000 L? Weak ~0.00003%
B 10,000–33,000 K blue to blue white blue white 2.1–16 M? 1.8–6.6 R? 25–30,000 L? Medium 0.13%
A 7,500–10,000 K white white to blue white 1.4–2.1 M? 1.4–1.8 R? 5–25 L? Strong 0.6%
F 6,000–7,500 K yellowish white white 1.04–1.4 M? 1.15–1.4 R? 1.5–5 L? Medium 3%
G 5,200–6,000 K yellow yellowish white 0.8–1.04 M? 0.96–1.15 R? 0.6–1.5 L? Weak 7.6%
K 3,700–5,200 K orange yellow orange 0.45–0.8 M? 0.7–0.96 R? 0.08–0.6 L? Very weak 12.1%
M ? 3,700 K red orange red ? 0.45 M? ? 0.7 R? ? 0.08 L? Very weak 76.45%

SAO 67287
24 ločnih minut jugozahodno od Epsilona Lire najdemo šibko dvozvezdje z oznako SAO 67287, ki sije s 6,4 magnitude in je torej na meji vidljivosti s prostimi očmi. [SAO je kratica za Smithsonian Astrophysical Observatory Star Catalog.]


Lega štirizvezdja Epsilon Lire in 24 ločnih minut oddaljenega dvozvezdja z imenom SAO 67287. Karto smo vzeli iz Uranometrje 2000.0, Vol I. Svetlejša zvezda para je spektralnega tipa K5 in je v teleskopu videti oranžna, šibkejša, ki sije z navidezno sveflostjo 10m4, pa je bela z nadihom vijolične, leži pa ločno minuto južneje. Svetlejša zvezda je še sama spektroskopsko dvozvezdje.

ZETA LIRE (Z LYRAE)
Zeto Lire najdemo približno dve stopinji jugovzhodno od Vege. To je prekrasno dvozvezdje, ki ga sestavljata zvezdi z navideznima svetlostma 4m4 in 5m7. Navidezni razmik je 44 ločnih sekund, kar je dovolj, da ju ločimo že z binokularjem 10x50. Ta čudoviti duet [navidezno] sije rumenobelo in rdečebelo.


Barvi opazimo v vseh teleskopih. Kar težko je verjeti, da živi kontrastni barvi pričarajo naši možgani, toda spektroskopske meritve kažejo, da sta resnični barvi obeh zvezd "dolgočasno" beli.


DELTA LIRE (D LYRAE)
V ozvezdju Lire leži še eno čudovito dvozvezdje, primerno za opazovanje z binokularji. Delta 2 Lire je rdečeoranžna orjakinja spektralnega tipa M4, ki sije s 4,3 magnitude. Delta 1 je modrikasta, spektralnega tipa B2 in z navidezno svetlostjo 5m6.


Zvezdi sta razmaknjeni kar 620 ločnih sekund, kar je skoraj toliko kot Mizar in Alkor v Velikem medvedu.
Delta 2 je še sama dvojna s spremljevalko 11. magnitude, ki je oddaljena 86 ločnih sekund. Za nameček pa je šibkejša zvezda te ga para še tesno dvozvezdje.

Njena družica je pol magnitude šibkejša (11m5), zvezdi pa sta razmaknjeni le 2,2 ločne sekunde. Ta šibki par je pravi izziv za testiranje optike večjih teleskopov.
Čudovit prizor dopolnjuje razsuta kopica z imenom Stephenson 1. Približno 15 zvezd, svetlejših od 10. magnitude, je posutih okoli Delte. Svetli zvezdi, ki sestavljata Delto Lire, sta najverjetneje najsvetlejši članici te kopice.

Okolica dvozvezdja Delta Lire z manjšo razsuto kopico Stephenson 1. Karto smo vzeli iz Uranometrije 2000.0, Vol. I.

THETA KAČE (TH SERPENTIS)
Ozvezdje Kače je razdeljeno na dva dela. Glava kače je pomladno dvozvezdje, Telo kače pa poletno. Prav na koncu kačinega repa sije Theta Kače, zvezda 4. magnitude, ki leži v severovzhodnem delu ozvezdja, na temnem nebu, med dvema svetlima rokavoma poletne Rimske ceste, v bližini meje z Orlom. Za opazovalce z manjšimi teleskopi je to eno najbolj atraktivnih dvozvezdij na nebu.



Zvezdi ločimo že z manjšim daljnogledom, saj sta narazen 22 ločnih sekund. Navidezni svetlosti zvezd sta 4m6 in 5m0, barva zvezd je bela.

KSI KEFEJA (KSI CEPHEI)
Ksi Kefeja je poleg slavne Delte Kefeja najzanimivejši objekt v tem severnem ozvezdju. Zvezdi z navideznima magnitudama 4m4 in 6m4 sta 7,8 ločne sekunde narazen.


Svetlejša zvezda je spektralnega tipa A3 in je za večino opazovalcev bela, šibkejša pa je spektralnega tipa dF7 in jo opisujejo kot rumenkasto.

BETA LABODA (BETA CYGNI)
Beta Laboda ali Albireo je eno najlepših dvozvezdij na nebu, za mnoge opazovalce pa kar najlepše. Svetlejša zvezda je izrazite zlato-rumene barve, z navidezno svetlostjo 3,1 magnitude in spektralnega tipa K3. Šibkejša zvezda para je modrikasto-zelena, sije pa z navidezno svetlostjo 5m1 [tipa Be 10,000–33,000 K - modre barve]. Zvezdi sta razmaknjeni za 34,4 ločne sekunde, tako da ju ločimo že z manjšimi teleskopi pri nižjih povečavah. Albireo je slaven ravno zaradi izrednega barvnega kontrasta obeh zvezd, ki ga še poudarimo, če slike v okularju ne izostrimo povsem. Barvni kontrast ni tako izrazit v manjših in zelo velilah teleskopih ali pri preveliki povečavi. Izkušeni opazovalci priporočajo 30-kratno povečavo in 15-centimetrski teleskop, pa bo par raznobarvnih draguljev najlepše viden.


Albireo je najverjetneje pravo dvozvezdje, čeprav od prvih meritev v letu 1832 (F. G. Struve) zvezdi nista spremenili svoje medsebojne lege. Albireo A je še sam spektroskopsko dvozvezdje.

Dvojne in večkratne zvezde, seznam nekaterih "lepših" primerov:



SEZNAM DVOJNIH ZVEZD

Dvozvezdje          Razmik["] Položaj para[°]  Magnitudi   Rrk[h m] Dek[° ']
----------------    ---------  -----------     ---  ---    -------  --------
- epsilon Lire       (208")       173          5     5     18 44,4  39 38
- epsilon Lire 1       (2,6")     355          5,0   6,1   18 44,4  39 40
- epsilon Lire 2       (2,3")      80          5,2   5,5   18 44,4  39 36
- SAO 67287 (Lira)    (60")       180          6.4  10,4   18 43,3  39 17
- zeta Lire           (43,7")     150          4,4   5,7   18 44,8  37 36
- delta 1,2 Lire     (620")       300          4,3   5,6   18 54,2  36 57
- delta 2 Lire        (86")       350          4,3  11     18 54,5  36 55
- delta 2 Lire B       (2,2")     140         11    11,5   18 54,5  36 56
- theta Kače          (22,3")     103          4,6   5,0   18 56,2   4 12
- ksi Kefeja           (7,8")     280          4,4   6,4   22 03,8  64 38
- beta Laboda         (34,4")      54          3,1   5,1   19 30,7  27 58             
- omikron 1 laboda   (338")       323          3,8   5,0   20 13,3  46 49
-                    (107")       173          3,8   7,0   20 13,6  46 44
-                     (36,6")     331          3,8  13     20 13,3  46 45
- gama Delfina         (9,6")     270          4,3   5,1   20 46,7  16 07
- epsilon Žrebička     (1,1")     Z86          6,0   6,3   20 59,1   4 18
-                     (10,9")      70           -    7,0   20 59,0   4 18
- alfa 1,2 Kozoroga  (378")       290          3,6   4,2   20 18,1 -12 33
- alfa 1  Kozoroga    (45")       220          4,2   9,0   20 17,6 -12 31
-                     (44")       182           -   13     20 17,6 -12 31
- alfa 2 Kozoroga      (6,6")     170          3,6  11     20 18,1 -12 33
- beta Kozoroga      (205")       270          3,1   6,1   20 21,0 -14 47
- beta Kozoroga B      (0,8")      90          6,1  10,0   20 21,0 -14 47
- beta Škorpijona     (13,6")      23          2,6   4,9   16 05,4 -19 48
- gama Andromede       (9,7")      65          2,3   4,8    2 03,9  42 20
- gama Andromede B     (0,5")     110          5,5   6,3    2 03,9  42 20


- zeta Velikega medveda (Mizar in Alkor)      (720") 
- zeta Velikega medveda (Mizar A, B)          (14.5") 
- alfa Lovskih psov (Cor Caroli)              (19.4") 2.9 in 5.5 mag, 97 sv.l. - Karlovo srce 
- alfa Herkula (Ras-Algeti ali Ras-Al-Gethi)  (4.7")  magnitudi [2.9 do 4]/5.4 - je tudi sprmenljivka
                                              ime Ras-Al-Gethi pomeni "Glava tistega, ki kleči" (latinsko Caput Ingeniculi)
Ko brskamo po literaturi, najdemo za navidezne svetlosti zvezd in še posebej za komponente dvojnih zvezd podatke, ki se med seboj razlikujejo za nekaj desetink magnitude. Vrednosti v tabeli so iz zvezdnega atlasa Bright Stnr Atlas 2000, pri šibkejših dvozvezdjih, ki jih v tem atlasu ni, pa je bil vir podatkov Burnhamov Celestial Handbook.

OMIKRON-1 (31) LABODA (o-1 CYGNI)
Čudovit je pogled na navidezno štirizvezdje Omikron Laboda. Najsvetlejša zvezda sije s 3,8 magnitude in je rdeča orjakinja spektralnega tipa K2.



Njena barva je zlatorumena. Zvezda z oznako 30 Laboda je pete magnitude in oddaljena 338 ločnih sekund, tretja, šibkejša zvezdica 7. magnitude pa leži nekoliko bližje prvi - od nje je oddaljena 107 ločnih sekund. Obe šibkejši zvezdi sta beli z nadihom modre.
Opazovalci z večjimi teleskopi pa lahko poiščejo približno 37 ločnih sekund od zvezde Omikron 1 še četrto zvezdo, ki sije le s 13. magnitudo.

GAMA DELFINA (G DELPHINI)
Gama je najlepše dvozvezdje v ozvezdju Delfina. To je pravo dvozvezdje, pri katerem sta zvezdi z magnitudama 4m3 in 5m1 razmaknjeni 9,6 ločne sekunde.


Barvi zvezd sta rumenkasti, nekateri opazovalci vidijo pri svetlejši zvezdi oranžen, pri šibkejši pa zelenkast nadih.

EPSILON ŽREBIČKA (e EQUULEI)
Epsilon Žrebička je trozvezdje. Svetli par je tesno dvozvezdje, pri katerem sta približno enako svetli zvezdi (6m0 in 6m3) razmaknjeni le 1,1 ločne sekunde. Tretja zvezdica, ki sije s 7,2 magnitude, je od tesnega para oddaljena 10,9 ločne sekunde. Vse tri zvezde so gravitacijsko vezane.


Tesni par je v resnici 40 astronomskih enot narazen, tretja zvezda pa je od para oddaljena 670 astronomskih enot. Tesno dvozvezdje je primerno za testiranje ločljivosti večjih teleskopov in za oceno opazovalnih pogojev.

ALFA KOZOROGA (a CAPRICORNI)
Alfa Kozoroga je za opazovalce s prostimi očmi dvozvezdje, za tiste s srednjevelikimi teleskopi pa zanimivo štirizvezdje oziroma petzvezdje. Svetlejša zvezda ima oznako Alfa 2 in sije z navidezno svetlostjo 3m6. Šibkejša je Alfa 1, njena magnituda je 4m2.


Zvezdi sta 378 ločnih sekund narazen. Obe zvezdi sta rumenkasti kot naše Sonce. Obe sta še sami dvojni. Ob Alfi 1 je spremljevalka 9. magnitude, ki je oddaljena 45 ločnih sekund. Lastniki velikih teleskopov pa lahko poiščejo še tretjo zvezdico 13. magnitude, ki je 44 ločnih sekund oddaljena od Alfe 1.

Ob Alfi 2 je spremljevalka 11. magnitude, ki je oddaljena 6,6 ločne sekunde.
Bližnje pare, pri katerih je ena zvezda mnogo svetlejša od druge, je izredno težko ločiti, saj se ponavadi šibkejša zvezda skrije v siju svetlejše ali v prvem uklonskem maksimumu. Za ločevanje takšnih parov potrebujemo res kvatitetno optiko, pri kateri so slike zvezd čim manjše točke z malo razpršene svetlobe. Lahko pa svetlo zvezdo "skrijemo" za rob zornega polja in tako poiščemo šibkejšo tovarišico.

BETA KOZOROGA (b CAPRICORNI)
Tudi Beta Kozoroga je zanimivo večzvezdje. Svetlejši zvezdi enostavno ločimo z vsakim binokularjem.


Njun razmik je 205 ločnih sekund, navidezni svetlosti zvezd pa 3m1 in 6m1. Svetlejša zvezda para je spektroskopsko trozvezdje, šibkejša zvezda para pa je tesno dvozvezdje, ki ga tvori z zvezdico 10. magnitude. Njun razmik je 0,8 ločne sekunde. Med obema svetlima zvezdama pa se nahaja še šibko dvozvezdje, ki ga tvorita zvezdi 13. magnitude z medsebojnim razmikom 6,4 ločne sekunde.

*

Za konec si oglejmo še čudovito dvozvezdje Beta Škorpijona in trozvezdje Gama Andromede. Škorpijon in Andromeda nista čisto poletni ozvezdji. Škorpijon je avgusta zvečer že nad zahodnim obzorjem in ga moramo zato ujeti takoj, ko se znoči, na Andromedo, ki je jesensko ozvezdje, pa moramo počakati, da se proti polnoči dvigne višje na nebo.

BETA ŠKORPIJONA (B SCORPII)
To dvozvezdje dveh svetlih zvezd je primerno za opazovanje v vseh teleskopih.


Zvezdi z navideznima magnitudama 2m6 in 4m9 sta 13,6 ločne sekunde narazen. Svetlejša zvezda para je rumenkasta, šibkejša pa bela z nadihom modre.

GAMA ANDROMEDE (G ANDROMEDAE)
Gama Andromede je za lastnike manjših teleskopov čudovito dvozvezdje, ki ga sestavIjata svetla, zlato-rumena zvezda spektralne ga tipa K, ki sije z navidezno svetlostjo 2m3, in šibkejša, zelenkasto-modra zvezda z navidezno svetlostjo 4m8.


Dvozvezdje odlikuje velik barvni kontrast, ki ga poetično opisuje jo prav vsi opazovalci. Zvezdi sta 9,7 ločne sekunde narazen. Svetlejša zvezda para je spektroskopsko dvojna , šibkejša pa je tesno dvozvezdje, ki ga tvorita zvezdi z navideznima svetlostma 5m5 in 6m3 [spektralni tip A (v bistvu so tri zvezde - zvezdi Ba in Bb rabita 2,67 dni za obhod, C in B pa 64 let)].


Njun razmik je 0,5 ločne sekunde. Ob zares odličnih opazovalnih pogojih lahko zvezdi ločimo z velikimi amaterskimi teleskopi.

®

Opazovanje dvojnih zvezd je mnogo bolj zahtevno, kot se zdi na prvi pogled. Kdor pozna osnovne tehnike in nekaj drobnih trikov, bo užival v ločevanju tesnih dvozvezdij in v čudovitih barvnih kontrastih posameznih parov. Kdor pa se bo opazovanj lotil površno, bo zagotovo razočaran.


Glej tudi:
- doublestars
- http://www.munisingwebsites.com/lookum/doublestar.html
- http://www.munisingwebsites.com/lookum/doublenotes.html
- http://www.munisingwebsites.com/lookum/springtour.html
- http://www.munisingwebsites.com/lookum/doubletour.html
- http://www.munisingwebsites.com/lookum/doublestargallery.html



Albireo, beta Laboda.


Gama Andromede.


Epsilon Lire (Par parov).


Mizar in Alkor - Veliki voz.


Lira


BETA ŠKORPIJONA


Gama Delfina
















elipsa_dvojnazvezda.gif Orbit_cicle2.gif Eclipsing_binary_star_animation_3.gif Eclipsing_binary_star_animation_2.gif



DODATKI




Iz: http://spiff.rit.edu/classes/phys559/lectures/atmos/atmos.html
Zakja nam zvezde migetajo - problem atmosfere.

  • TELESKOP
    -osnovni tipi teleskopov (princip), povečava, okularna projekcija ...




    Kako ga najdemo.



    Ozvezdja

    Povezovanja zvezd v ozvezdja so poljubna. Različne civilizacije in kulture imajo različna ozvezdja, čeprav se nekatera očitna pojavljajo večkrat, kot na primer Orion (Ori) in Škorpijon (Sco).
    Mednarodna astronomska zveza (IAU) je leta 1928 na kongresu in še kasneje leta 1933 razdelila nebo na 88 uradnih ozvezdij z natančnimi popravljenimi mejami, tako, da vsaki smeri odgovarja natančno eno ozvezdje. Meje so poravnali po vzporednikih in velikih krogih na nebesni krogli. Na severni nebesni polobli ta ozvezdja večinoma izhajajo iz starogrških, ki so se prenesla v srednji vek. Dvanajst ozvezdij severne nebesne poloble stari Grki niso mogli opazovati in sta jih določila nizozemska pomorščaka Pieter Dirkszoon Keyser in Frederick de Houtman v 16. stoletju, v kataloge pa jih je prvi zarisal in opisal Johann Bayer.

    * ozvezdje je v celoti vidno iz naših krajev (58)
    / ozvezdje je delno vidno iz naših krajev (11)
    - ozvezdje ni vidno iz naših krajev (19)

     KraticaLatinsko imeSlovensko ime
    01 *AndAndromedaAndromeda
    02 *AntAntliaZračna tlačilka
    03 -ApsApusRajska ptica
    04 *AqlAquilaOrel
    05 *AqrAquariusVodnar
    06 -AraAraOltar
    07 *AriAriesOven
    08 *AurAurigaKočijaž
    09 *BooBootesVolar
    10 *CaeCaelumDleto
    11 *CamCamelopardalisŽirafa
    12 *CapCapricornusKozorog
    13 -CarCarinaGredelj
    14 *CasCassiopeiaKasiopeja
    15 /CenCentaurusKentaver
    16 *CepCepheusKefej
    17 *CetCetusKit
    18 -ChaChamaeleonKameleon
    19 -CirCircinusŠestilo
    20 *CMaCanis maiorVeliki pes
    21 *CMiCanis minorMali pes
    22 *CncCancerRak
    23 *ColColumbaGolob
    24 *ComComa BerenicesBerenikini kodri
    25 /CrACorona australisJužna krona
    26 *CrBCorona borealis(Severna) krona
    27 *CrtCraterČaša
    28 -CruCruxJužni križ
    29 *CrvCorvusKrokar
    30 *CVnCanes venaticiLovska psa
    31 *CygCygnusLabod
    32 *DelDelphinusDelfin
    33 -DorDoradoZlata riba
    34 *DraDracoZmaj
    35 *EquEquuleusŽrebiček
    36 /EriEridanusEridan
    37 *ForFornaxPeč (Ognjišče)
    38 *GemGeminiDvojčka
    39 /GruGrusŽerjav
    40 *HerHerculesHerkul
    41 /HorHorologiumUra
    42 *HyaHydraVodna kača
    43 -HyiHydrusMala vodna kača
    44 -IndIndusIndijanec
    45 *LacLacertaKuščar(ica)
    46 *LeoLeoLev
    47 *LepLepusZajec
    48 *LibLibraTehtnica
    49 *LMiLeo minorMali lev
    50 *LupLupusVolk
    51 *LynLynxRis
    52 *LyrLyraLira
    53 -MenMensaMiza
    54 /MicMicroscopiumMikroskop
    55 *MonMonocerosSamorog
    56 -MusMuscaMuha
    57 -NorNormaKotomer
    58 -OctOctansOktant
    59 *OphOphiuchusKačenosec
    60 *OriOrionOrion
    61 -PavPavoPav
    62 *PegPegasusPegaz
    63 *PerPerseusPerzej
    64 /PhePhoenixFeniks
    65 -PicPictorSlikar
    66 *PsAPiscis austrinusJužna riba
    67 *PscPiscesRibi
    68 /PupPuppisKrma
    69 /PyxPyxisKompas
    70 -RetReticulumMreža
    71 *SclSculptorKipar
    72 *ScoScorpiusŠkorpijon
    73 *SctScutumŠčit
    74 *SerSerpensKača
    75 *SexSextansSekstant
    76 *SgeSagittaPuščica
    77 *SgrSagittariusStrelec
    78 *TauTaurusBik
    79 /TelTelescopiumTeleskop
    80 -TrATriangulum australeJužni trikotnik
    81 *TriTriangulumTrikotnik
    82 -TucTucanaTukan
    83 *UMaUrsa maiorVeliki medved
    84 *UMiUrsa minorMali medved
    85 /VelVelaJadro
    86 *VirVirgoDevica
    87 -VolVolansLeteča riba
    88 *VulVulpeculaLisička

    Tabela ozvezdij povzeta po ADJ.

    Vaje - spoznavanje ozvezdij - severno nebo


    Ozvezdje Velikega medveda in M objekti.


    Karta Messierjevega kataloga. Vir: http://www.astrofoto.de/messier/highlite/messiersternkarte.jpg

    Vir: wiki
    Messier Plus Marathon List


    Grška abeceda.



    Nazaj na domačo stran.