1) Observatorij
Observatorij (sl. 1) je na šolski terasi, zato dostop in priprava opreme za delo zahtevata minimalno časa. Notranjost observatorija je tako opremljena, da nudi poleg opazovanj tudi možnost študijskega dela, predavanj ob diapozitivih, računalniku, grafoskopu, videu... Observatorij lahko sprejme vsaj 20 odraslih oseb. Srce observatorija je oder s teleskopom. Loputo za odpiranje strehe nad odrom je izdelal oče dijaka Marka Giacomelli-ja.
Slika 1. Posnetka dograjenega Kunaverjevega observatorija.
2) Teleskop
V letu 1994 smo kupili računalniško voden teleskop MEADE LX200, goriščne razdalje f=100"=254cm in vhodne odprtine D=10"=25,4cm, tako da je njegova zaslonka f/D=10, slika 2. Teleskop nam je v ZDA pomagala kupiti Nina Justin. S teleskopom še zaznamo objekte 14-e magnitude, kar pomeni, da vidimo povprečne Soncu podobne zvezde še na oddaljenosti nekaj 1000 svetlobnih let, oziroma zaznavamo svetlobo, ki je bila emitirana v časih faraonov. Fotografiranje oziroma snemanje s CCD kamero pa nas popelje tja do razdalje nekaj milijonov svetlobnih let, to je v čase učlovečenja in še nazaj, če pa upoštevamo mnogo svetlejše zvezde in galaksije, potem smo se že približali nekaj milijardam svetlobnih let, kar ustreza nastanku Osončja.Teleskop je po svetlobni moči kompromis, saj je dokaj primeren za opazovanje šibkih objektov (deep-sky objects) kot tudi planetov, je tipa Schmidt-Cassegrain (sl. 3), zato je zelo enostaven za uporabo. Ima možnost azimutne in ekvatorialne nastavitve. V teleskop smo vgradili dva spominska chip-a, tako da je sedaj sam sposoben poiskati 15928 SAO, 12921 UGC, 7820 NGC, 5386 IC, 21815 GCVS objektov in osem planetov, skupaj 63878 objektov (Le kdo bo vse pregledal?).
Slika 2a. Teleskop tipa Schmidt-Cassegrain (D=10", f/10) na odru observatorija s sončnim filtrom.
Slika 2b.
Teleskop tipa Schmidt-Cassegrain (f=10", f/10) na stojalu. Ob stojalu
je tipkovnica, s katero preko računalnika, ki je na dnu vilic, vodimo
oziroma "programiramo" teleskop. Teleskop lahko tudi priključimo na
PC računalnik preko RS232 vhoda, kar pa pomeni, da ga lahko resnično vodimo z lastnimi programi.
LINKI NA STRANI Z NAVODILI O UPORABI TELESKOPA MEADE LX200 !!!!!!!!!!!!
Slika 3. Presek tubusa teleskopa tipa Schmidt-Cassegrain. Teleskopi tega tipa so zelo priljubljeni, saj so zelo praktični in relativno poceni. Glej še stran o teleskopih.
Slika 3 a. Sistem uteži za priljubljeno viličasto montažo. Glej tudi originalno stran.
Okularji skupaj z Barlowo lečo (sl. 4) omogočajo povečave od 76 do "1000" krat, čeprav vemo, da so zaradi ločljivosti in atmosferskih motenj smiselne še povečave tam do 400 krat. Na razpolago pa je tudi okular (sl. 5) z različnimi osvetljenimi vgraviranimi skalami, kar je za merjenje kotov in vodenje teleskopa pri astrofotografiji nujno potrebno. Multiple Ocular Holder, to je nastavek za več okularjev, omogoča hkratno uporabo večih okularjev in s tem povečav (sl. 6). Za astrofotografijo so namenjeni posebni adapterji. T-Adapter (sl. 7) uporabljamo za slikanje v goriščni ravnini teleskopa, nastavljivi Tele-Extender (sl. 8) nam omogoča snemanje z okularno projekcijo, z okularjem namreč lahko goriščno razdaljo in s tem sliko povečamo tudi za več kot desetkrat. Za pritrditev fotoaparatov na T-Adapter oziroma Tele-Extender imamo na razpolago 4 T-Ring-Adapterje (sl. 9), in sicer za Pentaxa, Practico, Nikona in Cannona. Fotoaparat si trenutno morajo dijaki priskrbeti sami. Pri vodenju teleskopa si pomagamo s posebnim T-Adapterjem (sl.10, Off-Axis Guider). Teleskop je možno uporabiti tudi kot sledilno stojalo. V ta namen smo kupili poseben nastavek za fotoaparat (Piggyback), ki je montiran na tubusu teleskopa (sl. 11). Na tak način lahko s teleobjektivi, normalnimi in širokokotnimi objektivi slikamo večje kose neba, kar je zelo enostavno, poučno in predvsem atraktivno.
Slika 4. Okularji in Barlowa leča, če ne veste: povečava je definirana kot kvocient med goriščno razdaljo objektiva in okularja.
Slika 5. Sledilni okular z osvetljenimi vgraviranimi skalami za merjenje kotov in za astrofotografijo.
Slika 6. Nastavek za več okularjev.
Slika 7. T-Adapter za slikanje v goriščni ravnini teleskopa. Glej tudi originalno stran.
Slika 8. Tele-Extender nam omogoča snemanje z okularno projekcijo. Pomen okularja
je enak kot pomen diaprojektorja, dlje je zaslon (ali film na katerega projeciramo), večja
je slika. Zato privzamemo, da nam okularna projekcija dejansko poveča gorišče optičnega
sistema (okular, objektiv), goriščna razdalja je v grobem kar:
f=L*(fob/fok)
pri čemer je L razdalja med okularjem in filmom (projektorjem in platnom).
Izpeljava, glej spodnjo sliko:
a)________ |
b)________ |
zorni kot j je podan v ločnih sekundah (") in minutah (') max.j min.j Merkur 15" 5" Venera 60" 10" Mars 25" 3" Jupiter 50" 30" Saturn 20" 15" (Sat. obroč) 40" Uran 3,6" Neptun 1,5" Luna 30' Sonce 30'
Slika 9. T-Ring-Adapter za pritrditev fotoaparata na T-Adapter in ostali adapterji. Glej tudi originalno stran.
Slika 10. Poseben adapter (Off-Axis Guider) za vodenje teleskopa. Oglejte si tudi original (MEADE).
Slika 11. Nosilec fotoaparata na teleskopu (Piggyback).
Slika 11 a. Focal reducer za krajšanje goriščne razdalje in večanje zornega polja.
{Sledi opis iz Interneta
TELECOMPRESSORS
For example, a focal reducer on an 8" f/10 SCT cuts the focal ratio to f/6.3, reducing 35mm
exposure times by about 60%. Some vignetting and light falloff is usually visible at the
corners of a 35mm negative, but this can be burned in or cropped out during printing.
An f/11 scope, such as a Celestron C14, becomes an f/7. An f/6.3, such as a
Meade LX200, becomes an f/4, although with field edge aberrations that limit its use to
CCD imaging at the center of the field. }
Računalnik (486, 33 MHz) , naj je to še taka fraza, je danes nepogrešljiv del astronomske opreme. Poleg prikupnih zvezdnih kart nam med drugim nudi tudi možnost vodenja teleskopa. Programe za vodenje lahko dijaki napišejo sami ali pa uporabijo že kupljene. Na monitorju računalnika si lahko ogledamo tudi objekte, ki so bili posneti s CCD kamero in jih tudi enostavno in zelo hitro obdelamo. Delo, ki je včasih zahtevalo leta, je danes s CCD kamero in ustrezno programsko opremo opravljeno v eni uri.
Astronomija zaradi razvoja polprevodniške tehnologije doživlja novo pomlad. To kar je v 17. stoletju pomenil za astronomijo Galilejev teleskop, pomeni danes polprevodnik. Polprevodniški elementi so danes tako v kamerah (fotodetektorji) kot tudi v računalnikih. Kaj to pomeni za fotoobčutljivost kamer in hitrost obdelave podatkov ni potrebno razlagati. Če želimo ostati v koraku s časom, in če želimo vsaj delno omiliti težave zaradi onesnaženosti primestnega ozračja, moramo kupiti CCD kamero (sl. 12, CCD je kratica za Charge Coupled Device). Prednosti take kamere so kratki časi ekspozicij (nekaj minut), računalniška obdelava in kar je tudi pomembno, odpadejo dolgotrajni in riskantni fotopostopki. Pri klasični astrofotografiji so časi ekspozicij lahko tudi ure dolgi, kar zahteva od astronoma pri vodenju teleskopa neizmerno koncentracijo in potrpežljivost. Pomislite, da vodite teleskop eno uro pri minus 10 oC in kakšne vse motnje se lahko v tem času pojavijo na nebu. Po tem garaškohazarderskem poslu pa je še zmeraj treba čakati na rezultate fotopostopka. Če je kaj narobe, je treba celotno proceduro ponoviti in tako lahko izgubite dolge neprespane noči, lahko tudi mesece. Optimalna rešitev je torej CCD kamera. Lepo prosimo vse zainteresirane dijake, da se vključite v akcijo zbiranja denarja za nakup kamere. POZOR. Projekt smo realizirali s pomočjo staršev v šolskem letu 1998/99. Denar pa še zmeraj potrbujemo za novo in dodatno opremo. Ourspace - Jure Božič je 22.4.2002 astronomom podaril odličen 21 palčni monitor in osebni računalnik in nas tako rešil iz zagate, saj smo prej premogli le 33 MHz 486 (160 MB), pc iz začetka 90-ih. Ali obstajajo kakšni pomisleki glede nakupa relativno drage kamere? Ja, res je danes moč preko Interneta poiskati enkratne posnetke eksotičnih objektov, ki jih kot za stavo naredi Hubble Space Telescope; res pa je tudi, da amaterska astronomija, podprta s CCD tehnologijo, pomeni nepogrešljiv del profesionalne astronomije. Zakaj? Dovolj je, da se ozrete v zgodovino astronomije zadnjih nekaj let in opazili boste, da so ogromno pomembnih dogodkov zaznali astronomi amaterji. Seveda je vsak uspeh zahteval veliko časa, denarja in predvsem sreče (,ki je na strani pogumnih, pripravljenih, predvsem pa vztrajnih).
Slika 12. CCD kamera pritrjena na teleskop. Glejte tudi prispevek o CCD kameri ST7.
Reflektor tipa Newton - kako deluje, kaže spodnaj animacija. |
Oglejte si nekatere MEADE-ove artikle, cene,
dodatno opremo.
Oglejte si nekatere cene dodatne opreme na:
http://www.astronomics.com/Content/prices/access/photo_price.htm
VIČAR Zorko
Do sedaj je to stran obiskalo ljudi.
Nazaj na domačo stran.